km km
expand_more
Zamknij close

Potwierdź
expand_more
Zamknij close
cm³ cm³
KM KM

Potwierdź
expand_more
Zamknij close

Potwierdź
expand_more
Zamknij close

Potwierdź
expand_more
Zamknij close

Potwierdź

Jaguar F-Type FAQ:


Jakie jest średnie spalanie Jaguar F-Type?

Nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać, że samochody sportowe praktycznie nigdy nie należą do oszczędnych samochodów. W takich konstrukcjach liczy się bowiem przede wszystkim moc, świetne osiągi oraz bardzo dobre przyspieszenie, a żeby uzyskać zadowalające parametry w tych kwestiach, potrzeba sporych dawek paliwa. Nie każde auto sportowe jest jednak równe sobie, a Jaguar F-Type jak na swój segment jest całkiem ekonomicznym autem.

Co prawda słabsze motory, jak 2.0 o mocy 300 KM potrafią już zużywać około 9-9,5l/100km, lecz największe wrażenie robią chyba jednak statystyki tych najmocniejszych jednostek napędowych dostępnych w sprzedaży. 5.0 V8 o mocy 495 koni mechanicznych – brzmi potężnie, prawda? Tymczasem zużycie paliwa na 100 kilometrów wynosi w tej wersji zaledwie 10-11 litrów. Jak na takie możliwości jest to naprawdę świetny wynik. 5.0 V8 o mocy 575 KM zużywa tylko trochę benzyny więcej – około 12 litrów.

Jaki silnik wybrać Jaguar F-Type?

Od momentu premiery w 2012 roku, Jaguar F-Type przeszedł aż dwa faceliftingi. Każdy z nich zmieniał w mniejszym lub większym stopniu gamę silnikową, wobec czego naprawdę trudno jest dokładnie opisać wszystkie silniki, które były dostępne przez te dziewięć lat pod maską modelu F-Type. Skupimy się więc na tegorocznym faceliftingu oraz najpotężniejszej wersji R.

W bazowej wersji najnowszego F-Type'a otrzymujemy dostęp do dwóch naprawdę mocnych jednostek napędowych. Wiele o tym aucie mówi fakt, że najsłabszym obecnie dostępnym silnikiem jest turbodoładowany motor o pojemności dwóch litrów. Jego moc wynosi aż 300 koni mechanicznych, co zdecydowanie nie jest małą liczbą. Drugą jednostką jest za to przepotężne 5.0 V8, które generuje aż 450 koni mechanicznych mocy.

Prawdziwą perłą w koronie są jednak silniki ze specjalnych wersji F-Type'a. Aktualnie możemy zakupić wydanie z literką R, który posiada także silnik 5.0 V8, lecz o mocy 575 KM.

Jakie są opinie o Jaguar F-Type?

Jaguar jest uznaną marką w świecie motoryzacji kojarzoną przez naprawdę wiele osób, choć trzeba przyznać, że aktualnie pod względem popularności jest cieniem samego siebie sprzed kilkunastu lat. Mimo wszystko jednak F-Type jest świetnym ostrzeżeniem dla konkurencji, iż brytyjski producent jeszcze nie ma zamiaru się poddawać i nadal chce liczyć się w walce o uznanie klientów.

Oczywiście najwięcej uwagi skupiają wokół siebie silniki. Nie dość, że są one naprawdę potężne, to w dodatku charakteryzują się naprawdę dobrym spalaniem w porównaniu z możliwościami. Świetny układ zawieszenia sprawia, że w tym aucie nie musimy bać się jazdy po mieście, a dopracowany układ jezdny daje olbrzymią frajdę z jazdy.

Piętą Achillesową jest mała przestrzeń we wnętrzu, choć trzeba pamiętać, że jest to auto sportowe. Mizerny jest również system info-rozrywki, choć to w przypadku Jaguara jest już standardem. Nie można również nie wspomnieć o naprawdę ogromnej cenie, jaką trzeba za F-Type'a zapłacić.

Jakie są wymiary Jaguar F-Type?

Jaguar F-Type, jak na sportowe coupe lub kabriolet przystało, posiada bardzo charakterystyczne proporcje, które mają pomagać w uzyskaniu jak najlepszych osiągów. Sam samochód co prawda jest dość krótki – jego długość to tylko 4470 mm – lecz niezwykle szeroki _ aż 1923 mm. Dzięki temu bardzo dobrze trzyma się on drogi, a także świetnie się prowadzi. Jest także dość niski – wysokość to 1308 mm. Pozwala to na znaczne obniżenie środka ciężkości, co ponownie wpływa na zachowanie się auta na drodze.

Masa samochodu jest jednak naprawdę spora i w zależności od wybranej jednostki napędowej oraz wersji wyposażenia masa własna wynosi od 1597 kilogramów do 1665 kilogramów. Zbiornik paliwa o wielkości 63 litrów pozwala zaś na przejechanie naprawdę dużej odległości bez wymuszonej wizyty na stacji benzynowej. Bagażnik nie jest największy – jego pojemność to 336 litrów – lecz oczywiście nie tego wymaga się od samochodu sportowego.