Nowe samochody
Z roku na rok coraz więcej klientów decyduje się na nowe samochody od Dealerów. Co wpływa na takie decyzje Polaków? Czy zakup nowego samochodu nie jest już tak drogą inwestycją? A może po prostu okazuje się bardziej opłacalny?
W obecnych czasach kwota rzędu 60 tysięcy złotych pozwala nam na kupno naprawdę świetnego samochodu z rynku wtórnego. Jeżeli jednak koniecznie potrzebujemy zaopatrzyć się w pojazd z salonu, nasze możliwości pod kątem wyboru dość znacznie się kurczą. Nie oznacza to jednak, iż jesteśmy bezradni – na rynku możemy bowiem znaleźć kilka ciekawych modeli, za które nie powinniśmy zapłacić więcej niż 60 tysięcy złotych.
W tej półce cenowej spotkamy naprawdę wiele hatchbacków. Nie ma się co temu dziwić – niewielkie i oszczędne silniki, stosunkowo prosta konstrukcja i kompaktowe rozmiary to główne czynniki, które wpływają na cenę. Z konstrukcji, które powinni kosztować nas mniej niż 60 tys. złotych, znajdziemy między innymi Citroena C3 oraz Renault Clio. Jeżeli jednak postanowimy dodać chociaż 2-3 tysiące, w naszym zasięgu znajdą się już m.in. Ford Fiesta, Nissan Micra, a także Hyundai i20.
Ta półka cenowa to jednak nie tylko miejskie hatchbacki. Jeżeli chodzi o większe gabarytowo auta, prawdziwymi hitami są tutaj Fiat Tipo dostępny zarówno jako hatchback, jak i sedan oraz kombi, a także Dacia Duster.
Posiadając budżet rzędu 80 tysięcy złotych na nowy samochód, możemy na rynku pozwolić sobie na trochę więcej. Oczywiście nadal nie daje nam to pełnej wolności wyboru, w szczególności w czasach, gdy branża zmaga się z problemami, a ceny aut szybują w górę, lecz nadal do wyboru otrzymujemy kilka naprawdę solidnych konstrukcji, niekiedy naprawdę znanych i cenionych zarówno przez ekspertów, jak i użytkowników.
Za 80 tysięcy złotych możemy już przebierać w ofertach wielu intrygujących hatchbacków. Poza takimi autami, jak Ford Fiesta, Renault Clio czy Hyundai i20, w tym pułapie cenowym dochodzą nam jeszcze między innymi Mitsubishi Space Star, Opel Corsa, Fiat 500 czy prawdziwy światowy bestseller – Peugeot 208, który klientów przekonuje efektywnymi silnikami i kapitalnym designem.
Patrząc na wyższe segmenty rynku, możemy poszukiwać na przykład Fiata Tipo w wyższych wersjach wyposażenia, Opla Astrę, a także Opla Crosslanda X. Jeżeli szukamy zaś SUV-a z krwi i kości, zainteresować nas może inne Mitsubishi – tym razem ASX.
Posiadając budżet sięgający 100 tysięcy złotych jesteśmy w stanie przebierać już w naprawdę wielu modelach. To właśnie w przedziale 80-100 tysięcy złotych obecnie zaczynamy mówić o flagowych konstrukcjach niektórych marek, które cechują się przyzwoitą mocą, najbardziej zaawansowanym wyposażeniem, a także genialnym komfortem podczas jazdy. Jakie są najciekawsze modele, które możemy kupić na polskim rynku za mniej niż 100 tysięcy złotych?
W tej cenie możemy dla przykładu zaopatrzyć się w prawdopodobnie najpopularniejszy obecnie model marki Hyundai, czyli i30. Ten samochód możemy znaleźć w wielu wersjach silnikowych czy wyposażeniowych, a także dostępny jest on zarówno jako hatchback, jak i kombi. Jeżeli szukacie większego auta od koreańskiego producenta, zainteresować was może na przykład Bayon czy Kona.
Nie zapominajmy jednak o innych markach, gdyż mamy tutaj naprawdę szeroki wybór. W tym pułapie cenowym możemy bowiem dorwać między innymi szeroko uznane Renault Megane, Toyotę Yaris i Corollę, Skodę Octavią, Peugeota 308, Seata Atecę, ponadczasowego Volkswagena Golfa, Forda Pumę czy Mini Clubmana.
Posiadając 120 tysięcy złotych budżetu na nowy samochód, otrzymujemy całą masę nowych możliwości. Wchodzimy tutaj bowiem na terytorium samochodów z wyższych segmentów, które użytkownikom oferują naprawdę wiele. Oczywiście nadal nie będziemy w stanie pokusić się o sportowe konstrukcje, lecz natrafienie na świetnie wyposażone sedany, kombi czy SUV-y nie będzie żadnym problemem.
Skupmy się najpierw na autach, które aktualnie rządzą rynkiem motoryzacyjnym na całym świecie – SUV-ach oraz crossoverach. Za mniej niż 120 tysięcy złotych będziemy mogli kupić dwa modele, które można po części uznawać za przyczynę wybuchu popularności tego typu konstrukcji – Nissana Juke'a oraz Qashqaia. W tej cenie czekają na nas jeszcze m.in. Citroen C5 Aircross, Hyundai Tucson, Mini Countryman, Renault Kadjar, Toyota RAV4 czy Volkswagen Tiguan.
Jeżeli szukamy zaś hatchbacków, sedanów lub kombi, nasz wzrok zdecydowanie mogą przykuć na przykład Seat Leon, Toyota Avensis, Renault Megane, Volkswagen Golf, Volkswagen Passat, Audi A3, BMW Serii 1 czy, dopłacając około 5 tysięcy złotych, także i Mercedes Klasy A.
Z roku na rok coraz więcej klientów decyduje się na nowe samochody od Dealerów. Co wpływa na takie decyzje Polaków? Czy zakup nowego samochodu nie jest już tak drogą inwestycją? A może po prostu okazuje się bardziej opłacalny?