Mercedes-Benz CLA - jaki silnik będzie najlepszy?
Mercedes-Benz CLA to osobowy pojazd klasy kompaktowej, produkowany od 2013 roku. W 2019 roku do sprzedaży trafiła druga generacja tego modelu. Mercedes-Benz CLA jest kompaktowym sedanem segmentu C, należącym do grupy premium. Pojazd ten występuje w szerokiej gamie silników benzynowych oraz wysokoprężnych. Istnieje również wariant hybrydowy, czyli wspomagany silnikiem elektrycznym.
Silniki benzynowe Mercedes-Benz CLA
Wszystkie modele Mercedesa-Benz CLA napędzane są silnikami czterocylindrowymi. Wśród benzynowych występują jednostki 1,6 l oraz 2,0 l. Na szczególną uwagę zasługuje dwulitrowy model o mocy 190 KM, który posiada 300 Nm momentu obrotowego przy 5500 obrotach na minutę. Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje 7 sekund, a prędkość maksymalna to 241 km/h. Model ten charakteryzuje się dość ekonomicznym spalaniem, dzięki czemu w mieście zużycie paliwa wynosi nawet poniżej 10 l/100 km, około 9 l/100 km na autostradzie oraz średnio 7,5 l/100 km na trasie ekspresowej. Do polecanych jednostek należy również odmiana o mocy 224 KM, która do setki rozpędza się w niewiele ponad 6 sekund. Najmocniejsze silniki to warianty AMG o mocy od 306 KM do 421 KM, które przyspieszają do 100 km/h w zaledwie 4 sekundy. Na uwagę zasługuje też odmiana hybrydowa plug-in. W tym przypadku 1,3-litrowy silnik benzynowy połączony jest z elektrycznym o mocy 103 KM, co zapewnia przyspieszenie do 100 km/h w 6,8 s.
Silniki diesla Mercedes-Benz CLA
W gamie silników wysokoprężnych Mercedes-Benz CLA znaleźć można jednostki czterocylindrowe o pojemności 1,5 l, 1,8 l oraz 2,2 l. Do szczególnie polecanych należy model CLA 220d 2,2 o maksymalnym momencie obrotowym 350 Nm, który po liftingu zyskał 177 KM. Silnik ten wyposażony jest w zoptymalizowany pod względem masy wał korbowy, z indywidualnymi pokrywami łożysk przykręcanymi od dołu i czterema przeciwwagami. Jednostka posiada też wielodrożny układ recyrkulacji spalin, który zmniejsza poziom emisji tlenków azotu. Model ten charakteryzuje się średnim zużyciem paliwa na poziomie 4,2 litra, a do 100 km/h rozpędza się w 8,2 sekundy. Maksymalna prędkość wynosi 230 km/h. Przy pojemności 2,2 litra silnik ten ma stosunkowo dużą pojemność skokową, dzięki czemu zachowuje zwrotność nawet przy niskich prędkościach. Współpracuje z systemem zmiany biegów Economy, w którym rozpiętość przełożeń wykorzystuje rezerwy obrotów silnika w celu uzyskania lepszych osiągów. Jednostopniowa turbosprężarka została zoptymalizowana pod kątem wydajności i posiada regulowane łopatki.