kontrola drogowa

Punkty karne za wykroczenia drogowe przedawnią się po roku?

2022 rok przyniósł nam spore zmiany w przepisach dotyczące środków, z pomocą których można ukarać kierowców popełniających wykroczenia. Dotyczą one między innymi taryfikatora mandatów, w którym podniesiono kwotę oraz liczbę punktów karnych towarzyszącą danym wykroczeniom. Kiedy jednak zdobyte punkty karne wygasają? Czy przedawnią się po roku, czy może trzeba czekać na to nieco dłużej?

Obecne przepisy dotyczące punktów karnych

Aktualizacja taryfikatora mandatów, która zmieniła wartość punktową każdego z wykroczeń, w życie weszła w 2022 roku. Mowa tu dokładniej o dniu 17 września 2022 roku. Kierowcy wcześniej, bo od 1 stycznia mogli już odczuwać skutki podwyższonych kwot mandatów. Zmiana dotycząca punktów karnych może być jednak jeszcze bardziej dotkliwa.

Przede wszystkim w tym momencie jedno wykroczenie może być warte nawet 15 punktów karnych. Oznacza to, że możliwa jest utrata swoich uprawnień do kierowania po popełnieniu zaledwie dwóch wykroczeń, ponieważ maksymalna ilość punktów wciąż wynosi 24. Zdobycie 25 punktu oznacza, że będziemy musieli pożegnać się z uprawnieniami. Jeszcze bardziej pilnować się muszą tak zwani młodzi kierowcy. Posiadacze prawa jazdy, którzy nie mają go przez przynajmniej rok, tracą swoje uprawnienia po zdobyciu 21 punktów karnych. Do sporej zmiany doszło też w zakresie ważności zdobytych punktów karnych.


O zmianie mówi artykuł 86, ustęp 5 Ustawy o kierujących pojazdami - Informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji kierowców usuwa się z upływem 2 lat od daty uiszczenia grzywny za naruszenie. Nowelizacja przepisów, która obowiązuje od 17 września 2022 roku, jest więc naprawdę rygorystyczna dla kierowców, którzy nazbierali jakiekolwiek punkty.

Dość rygorystycznym podejściem jest to, że okres dwóch lat do przedawnienia punktów zaczyna się liczyć dopiero w momencie opłacenia grzywny, czyli po prostu mandatu. Dlatego na przykład, jeśli zapłacimy dopiero miesiąc po popełnieniu wykroczenia, to punkty karne będą łącznie ważne przez 25 miesięcy od popełnienia wykroczenia.

Ważny jest zatem fakt, że aby czas zaczął lecieć, mandat po prostu musi zostać opłacony. Dlatego kierowcy, którzy nie zapłacą nałożonej na nich grzywny, będą zmuszeni do posiadania punktów na koncie przez całe życie. To właśnie wniesienie opłaty pozwala na rozpoczęcie okresu, po którym punkty się przedawnią.

Czy są sposoby na szybsze pozbycie się punktów?

W przeszłości nadmiar punktów karnych można było utracić poprzez specjalne kursy. W ten sposób każdy kierowca, który miał na koncie jakiekolwiek punkty karne mógł zapisać na dodatkowe szkolenie, którego ukończenie umożliwiało odjęcie 6 punktów karnych z uzbieranej puli. Możliwe było to dwa razy w trakcie każdego roku.

Obecnie przepisy wykluczają jednak taką możliwość. Do tego na ten moment polski rząd nie wprowadził żadnej alternatywy. Ta jednak jest w planach. Proces ten ma być jednak dużo bardziej kosztowny od kursów pozwalających na obniżenie posiadanych punktów o 6. Taki proces kosztował bowiem zaledwie 350 złotych.

Nową propozycją rządu są tak zwane kursy reedukacyjne. Miałyby trwać aż cztery dni, a planowany koszt uczestnictwa w takim kursie to aż 2000 złotych. Łącznie w trakcie trwania kursu, każdy uczestnik musiałby spędzić na nim 28 godzin. Co ważne byłby on dostępny tylko dla osób, które uzbierały 24 punkty karne. Wtedy, zamiast tracić uprawnienia, możliwe byłoby wzięcie udziału w kursie reedukacyjnym.

Po zakończeniu kursu jego uczestnik nie tylko utrzymywałby swoje prawo jazdy, ale też tracił wszystkie uzbierane na swoim koncie punkty karne. Oczywiście przepisy zostałyby tak skonstruowane, by trudne było nadużywanie takiego kursu. Wedle obecnych planów skorzystanie z takiego kursu ma być możliwe tylko raz w ciągu pięciu lat.

Nie wiadomo jeszcze kiedy w życie wejdą kursy reedukacyjne. Na ich wprowadzenie bardzo mocno naciskają Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Wcześniejsze szkolenia redukujące punkty karne były bowiem niezwykle istotnym źródłem dochodów. Między innymi to właśnie dlatego WORD-y walczą o przywrócenie sposobu na zredukowanie posiadanych punktów karnych.