Samochody dostawcze używane
W związku ze wzrostem potrzeb dostarczenia produktów do klienta bezpośrednio samochody dostawcze używane są chętnie kupowane do realizacji tych zadań.
Do tej pory nie było potrzeby posiadania drugiego pojazdu np. w restauracjach, a teraz gdy są one pozamykane, drugi pojazd do obsługi cateringu to konieczność.
Dla wielu jednak jednocześnie zakup samochodu dostawczego to duży wydatek, który może mocno nadszarpnąć budżet firmy.
Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodu z drugiej ręki.
Używane samochody dostawcze można kupić w bardzo dobrym stanie, często są to samochody poleasingowe. Dzięki takiej opcji możemy mieć kilkuletnie auto dostawcze w znacznie niższej cenie.
Rosną ceny używanych aut dostawczych
Zakup używanych samochodów dostawczych dziś to w wielu wypadkach konieczność. Jednak decyzje te nie są spowodowane wcale okazjami cenowymi, a raczej koniecznością.
Auta dostawcze używane drożeją a głównym tego powodem wydaje się większe zapotrzebowanie na realizację dostaw przez firmy kurierskie.
To z kolei spowodowane jest ponad 3 krotnym wzrostem obrotów w branży e-commerce.
Specjaliści od analiz obserwują, że dochodzi do sytuacji wzrostu wartości pojazdów starszych niż 4 letnie. Statystyki wskazują, że poszukiwane są zarówno samochody młodsze, jak i tańsze starsze (ponad 4 letnie). W związku z czym ich dostępność zaczyna maleć, co naturalnie podnosi cenę obecnych na rynku.
Czy ceny samochodów dostawczych używanych będą nadal rosnąć?
Wszystko wskazuje na to, że niestety tak. Problemy z półprzewodnikami spowodowały zastoje w fabrykach. Do tego podwyżki stali i ograniczenie jej sprzedaży z Azji do Europy.
To będzie powodowało ograniczone dostawy pojazdów nowych, co na pewno wpłynie na koszt zakupu używanego samochodu dostawczego.
Nie zapomnijmy też o wymogach jakie muszą spełniać nowe pojazdy: systemy bezpieczeństwa, czy kolejne normy emisji spalin mogą spowodować wzrost cen nowych samochodów, a to na pewno odbije się na rynku wtórnym.
Auta dostawcze dla firmy
Skomplikowana sytuacja jaka dotyka rynek motoryzacyjny nie może jednak całkowicie zablokować działalności firm. Właściciele firm coraz częściej decydują się na zakup samochodu dostawczego z drugiej ręki.
Warto sobie zadać jedno pytanie przy tej okazji, czy istnieje jeden idealny samochód dostawczy dla firmy?
Niekoniecznie. Każda branża rządzi się innymi prawami i potrzebami.
Podczas wyszukiwania możemy zdecydować o rodzaju pojazdu (dostawcze, furgon, kontenery, ciężarowe). Pozostałe kwestie to rok produkcji, przebieg, skrzynia biegów czy napęd. Ważna jest także pojemność silnika czy odpowiednia ładowność (do 3,5 tony lub powyżej), tak aby samochód dostawczy spełniał swoje zadania.
W przypadku samochodów dostawczych sprowadzonych zza granicy warto poznać kraj pochodzenia.
Należy się upewnić również co do dodatkowych uprawnień wymaganych do prowadzenia niektórych samochodów dostawczych. Czasem jednak wystarczy zwykłe prawo jazdy kategorii B.
Kupujący zwracają uwagę nie tylko na wyposażenie samochodu takie jak klimatyzacja czy czujniki cofania, ważne jest również poczucie bezpieczeństwa.
Jako dowód zakupu samochodu dostawczego na firmę coraz częściej nawet w komisach dołączana jest faktura VAT.
Najpopularniejsze marki
Jeśli spojrzymy na wyniki sprzedaży to widać, że najpopularniejsze samochody dostawcze to Volkswagen, Renault, Fiat, Opel, Ford czy Mercedes.
Popularność tych marek wynika z ich niezawodności, ale i szerokiej dostępności modeli do zabudowy.
Rejestracje używanych dostawczych samochodów z 2021 roku
Motoryzacja to dział, który przez wszelkie organizacje jest bardzo dokładnie rozliczany i mierzony. Co roku otrzymujemy wiele danych zarówno od producentów, jak i samych organizacji rządowych, dzięki czemu jesteśmy w stanie dokładnie porównać statystyki i sprawdzić, jakie marki oraz modele były najpopularniejsze w danym roku kalendarzowym oraz w większym przedziale czasowym.
Okazuje się jednak, iż niektóre segmenty rynku motoryzacyjnego nie są aż tak dokładnie sprawdzane. Zaskakujący może być na przykład fakt, iż w kontekście używanych samochodów dostawczych na próżno szukać oficjalnych danych od takich instytucji jak Główny Urząd Statystyczny czy Centralna Ewidencja Pojazdów. Może to dziwić tym bardziej, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż takie statystyki dotyczące samochodów osobowych są dość szeroko dostępne.
Jeżeli chcemy porównać liczbę rejestracji dostawczaków w naszym kraju, musimy więc niestety zaspokoić się danymi dotyczącymi nowych pojazdów, gdyż te dane są dokładnie sprawdzane i upubliczniane.
Ogłoszenia dostawczych używanych
Wyszukiwanie odpowiedniego auta dostawczego nie musi przysparzać problemów, lub zajmować dużo czasu. Warto rozpocząć poszukiwania od portali z ogłoszeniami motoryzacyjnymi.
Serwis taki jak Samochody.pl umożliwia założenie konta i wyszukiwanie aut dostawczych ze względu na kategorie, modele czy lokalizację (zarówno w Twojej okolicy jak i całej Polsce). Zawężone wyniki pokażą oferty, które są idealnie dopasowane do potrzeb.
Często w ogłoszeniach są dodatkowe informacje na przykład o możliwości leasingu - takie finansowanie jest najczęściej wybierane przez firmy.
Zarejestruj się na naszym portalu jeśli jeszcze nie masz konta i znajdź samochód dostawczy dla swojego biznesu - przeglądaj oferty, wysyłaj wiadomości do sprzedawców i otrzymuj powiadomienia o nowych ogłoszeniach.