Na co zwracać uwagę, przeglądając oferty kupna samochodu dostawczego?
Przy wyborze samochodu dostawczego zawsze powinno się mieć na uwadze typ zabudowy i homologację producenta konkretnej marki samochodu. Jeśli chce się przewozić w samochodzie ładunki wymagające zapewnienia należytej ochrony przed działaniem niekorzystnych czynników środowiskowych, to najlepszym rozwiązaniem będzie plandeka. Idealnie sprawdza się w przypadku transportu mebli, sprzętu AGD czy załadunku znajdującego się na palecie. Samochody dostawcze z zabudową w postaci plandeki to uniwersalne rozwiązanie w przypadku wielu branż, podobnie będzie z zabudową skrzyniową. Przyda się do przewozu okien, materiałów budowlanych i sypkich. Jeżeli samochód ma służyć do przewożenia produktów wymagających schłodzenia, to sprawdzi się typ zabudowy izoterma, która obowiązkowo musi posiadać certyfikat ATP. Do transportowania żywności zamrożonej konieczna jest chłodnia, w aucie muszą znaleźć się specjalne agregaty chłodnicze, które zagwarantują utrzymanie stałej niskiej temperatury, aby zapobiec rozmrażaniu się produktów. Do rozwożenia przesyłek godna polecenia jest zabudowa kurierska ze względu na łatwość dostępu, możliwość bezpiecznego przewożenia paczek, bez obawy o ich uszkodzenie. Istotne będzie to, aby samochód dostawczy miał ściankę z ruchomymi drzwiami, odznaczał się ładownością, był wyposażony w wiele punktów mocowań na podłodze i ścianach ładowni.
Wybierając samochód dostawczy, powinno się zwrócić uwagę na pojemność silnika i kwestię spalania. Zasada jest taka, że wraz ze wzrostem pojemności silnika rośnie moc pojazdu i zwiększa się też spalanie. Na uwadze trzeba mieć także wymiary i wagę pojazdu. Nie można jednak pogodzić lekkości z większą ładownością, z kolei duża waga przekłada się na wzrost zużycia paliwa. Jeśli jednak firmie zależy na tym, aby jednorazowo przewieźć jak najwięcej towarów, to należy wybrać model o dużej ładowności. Optymalnym rozwiązaniem będzie pojazd o średnim ciężarze. Trzeba zwrócić uwagę na to, jakie są dokładnie wymiary zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Nie bez znaczenia jest również dodatkowe wyposażenie i jakość wykonania. W przypadku samochodów dostawczych ważne będzie to, aby miały one możliwie jak najlepszą konstrukcję, czyli były zbudowane z lekkich stopów metali. Godne polecenia są modele składające się w dużym stopniu z elementów wykonanych z aluminium, czyli materiału wytrzymałego i jednocześnie lekkiego. Nie może zabraknąć również sprawnie działającej klimatyzacji, szczególnie latem. Przydadzą się przegrody do przechowywania dokumentów i podręcznych akcesoriów.
Z dodatkowego wyposażenia w samochodach dostawczych polecić można przede wszystkim system ABS, CB radio z anteną, kamerę cofania, ogrzewanie postojowe, elektryczne szyby i bluetooth. Samochód dostawczy powinien odznaczać się wysoką jakością wykonania, co przełoży się na bezpieczeństwo użytkowania, komfort jazdy, estetykę. Starannie wykonana zabudowa zmniejsza ryzyko kosztownych usterek. Na uwadze powinno się mieć nawet takie szczegóły jak jakość wykonania uszczelek, liczba i rozmieszczenie schowków w kabinie kierowcy, wyprofilowany fotel, amortyzacja, regulacja kierownicy, dostępność gniazdek elektrycznych. Trzeba pamiętać o tym, że przy wyborze samochodu dostawczego liczą się walory nie tylko użytkowe, ale też estetyczne. Samochód stanie się wizytówką firmy, wobec czego jego wygląd będzie miał wpływ na jej wizerunek.
Samochód dostawczy używany czy nowy?
Najlepszym rozwiązaniem dla firmy jest oczywiście zakup nowego samochodu dostawczego, objętego gwarancją producenta. Można mieć pewność, że takie auto pozostanie sprawne przez wiele lat, nie będzie też problemu z jego serwisem każda usterka zostanie usunięta w ramach gwarancji. Na korzyść tego rozwiązania przemawia bezawaryjność, niezawodność, brak obawy o utratę płynności dostaw i niezadowolenie klientów. Nowe auto to również sposób na podniesienie prestiżu firmy. Przy ograniczonym budżecie nie można jednak pozwolić sobie na poniesienie tak wysokich wydatków. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest zakup auta używanego, ale ze sprawdzonego źródła. Zawsze trzeba zapoznać się dokładnie z rzeczywistym stanem technicznym takiego pojazdu, aby nie rozczarować się w niedalekiej przyszłości. W ofercie nie brakuje modeli samochodów dostawczych w bardzo dobrym stanie, niemalże idealnym, dzięki czemu ich zakup będzie długoterminową inwestycją. Dobrej jakości auto posłuży użytkownikowi przez wiele lat, bez obawy o kosztowne i częste naprawy. W przypadku autoryzowanych dealerów można nawet liczyć na zakup auta używanego objętego gwarancją, co z pewnością będzie bezpiecznym wyborem. Kupowanie pojazdów od anonimowych sprzedawców jest ryzykowne, dlatego zawsze trzeba dobrze przemyśleć swoją decyzję. Atrakcyjnie niska cena może okazać się nierzadko tylko pozorną oszczędnością, a w rzeczywistości źródłem wielorakich problemów.