Motorower
Motorower często jest zaliczany do motocykli, choć motocykliści podchodzą do tych pojazdów dość sceptycznie. Wynika to z prostej przyczyny - wyjątkowo skromnych osiągów tych pojazdów.
Motorower często jest zaliczany do motocykli, choć motocykliści podchodzą do tych pojazdów dość sceptycznie. Wynika to z prostej przyczyny - wyjątkowo skromnych osiągów tych pojazdów.
Zacznijmy od tego, że aby legalnie poruszać się motorowerem, wystarczy być pełnoletnim. Nie potrzeba do tego celu żadnych specjalnych uprawnień. Jedynie osoby pomiędzy 14. a 18. rokiem życia są zobowiązane do tego, by zdać egzamin na prawo jazdy kategorii AM. Jest to wynik tego, że motorower ma niewielką pojemność skokową silnika. W przypadku silników spalinowych nie może ona przekroczyć 50 cm³. Jeśli ten rodzaj motocykla zasilany jest silnikiem elektrycznym to jego moc nie może przekroczyć 4kW. Konstrukcja pojazdu musi też ograniczać jego prędkość maksymalną do 45 km/h. Zgodnie z przepisami motorower nie jest uznawany za pojazd silnikowy. Dlatego też należy poruszać się nim przy prawej krawędzi drogi lub też poboczem.
Początkowo motorowery były konstrukcją wykazującą cechy motocykla i roweru. W latach trzydziestych były one dość toporne i proste. Nowej generacji doczekały się dopiero w latach pięćdziesiątych. Wtedy też pojawił się na nie prawdziwy bum. Motocykle tego typu były niezwykle popularne w Niemczech. Wtedy funkcjonowały one także pod nazwą "moped". Wzięła się ona od tego, że pojazd był poruszany zmiennie dzięki napędowi z silnika oraz z pedałów. Obecnie nazwa ta wciąż jest używana, pomimo że współczesne motorowery podobnie jak motocykle nie wymagają pedałowania.
Współczesne motorowery są stylizowane na motocykle. Oczywiście nie ma żadnego ryzyka pomylenia ich ze sobą. Motorowery mają zdecydowanie większą i wygodniejszą kanapę, która ułatwia przyjęcie wygodnej pozycji także osobom, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w utrzymywaniu równowagi. Czasami do kategorii motorowerów zalicza się także skutery, które mają szeroką platformę podłogową. Dzięki niej utrzymanie równowagi nie jest problemem, więc bez trudu mogą korzystać z niego także młodsze osoby.