Audi Q3 FAQ:
Jakie jest średnie spalanie Audi Q3?
W masywnych i nie za lekkich SUV-ach premium osiągnięcie optymalnego zużycia paliwa nie należy do spraw najłatwiejszych. Należy bowiem zapewnić odpowiedni balans pomiędzy spalaniem, a możliwościami, jakie samochód powinien oferować. Czy Audi Q3 ta sztuka się udała? Katalogowo tak, lecz rzeczywistość nie zawsze idzie w parze z tym, co na papierze.
Należy pamiętać, jaką charakterystykę mają benzynowe silniki TFSI od Audi. By wejść na swój optymalny poziom, potrzebują przejechać trochę większą odległość. W cyklu mieszanym w najmniejszej jednostce 1.5 bez trudu osiągniemy spalanie na poziomie 6-7 litrów na 100 km, lecz w mieście ta wartość może drastycznie skoczyć. Najmocniejsze benzyniaki w kwestii spalania będą zaś oscylować w okolicy 10l/100 km.
Oczywiście 2-litrowy motor TDI to najbardziej oszczędny silnik ze wszystkich w aktualnej gamie Q3 – osiągnięcie spalania w okolicach 6-6,5 litra nie powinno być żadnym większym problemem.
Jaki silnik wybrać Audi Q3?
Audi Q3 posiada naprawdę bogatą gamę silnikową, która składa się z trzech jednostek napędowych w łącznie siedmiu różnych wariantach. Zacznijmy od silników diesla, a będąc konkretnym – silnika diesla. W ofercie znajdziemy bowiem jedynie motor 2.0 TDI, lecz o dwóch różnych oznaczeniach. Konstrukcja z liczbą 35 generuje 150 koni mechanicznych, podczas gdy silnik o kodzie 40 w latach 2018-2020 osiągał moc 190 KM, a teraz jest to 200 KM.
Potężniejszym rozwiązaniem są jednostki benzynowe. Co prawda ta najsłabsza – 1.5 TFSI 35 – także generuje tylko 150 koni, lecz potem wchodzimy na terytorium 2.0 TFSI. Jednostka z kodem 40 oferuje moc rzędu 190 KM, a ta z numerem 45, w zależności od roku produkcji, dostarcza albo 230 (2018-2021), albo 245 koni mechanicznych (od 2021 roku).
Nie można jednak zapominać także o sportowym wariancie RS Q3. Jego sercem jest najpotężniejszy silnik ze wszystkich wyżej wymienionych – benzynowe 2.5 TFSI o zawrotnej mocy aż 400 koni mechanicznych.
Jakie są opinie o Audi Q3?
Audi Q3 miało być tańszą alternatywą dla SUV-ów Q5 oraz Q7, lecz niestety samochód nie spełnił dość wygórowanych oczekiwań fanów. Nie oznacza to oczywiście, iż ten samochód nie ma żadnych zalet, gdyż można wymienić ich wiele. Niestety jednak niektórych wad nie sposób pominąć.
Do sporych zalet Q3 z pewnością można zaliczyć świeży design, szczególnie w wersji Sportback, a także wytrzymałą karoserię. Wiele osób chwali także dobre zagospodarowanie wnętrza oraz widoczność za kółkiem co w przypadku mniejszych SUV-ów wcale nie jest takie oczywiste. Przyzwoity jest także układ jezdny oraz system info-rozrywki.
Niestety tutaj kończą się zalety tego auta. Wyciszenie kabiny stoi na niskim poziomie, a działanie skrzyni biegów – w szczególności z uwagi na jej czas reakcji – pozostawia wiele do życzenia. Klienci skarzą się również na sporą awaryjność – usterki przytrafiają się niektórym już nawet kilka tygodni po opuszczeniu salonu. Zdaniem wielu cena w porównaniu do jakości jest zbyt wygórowana.
Jakie są wymiary Audi Q3?
Rozmiary Audi Q3 będą nieznacznie różnić się w zależności od typu nadwozia, jaki wybierzemy. Na pierwszy ogień sprawdźmy standardowe nadwozie SUV – 4484 mm długości, 1856 mm szerokości, a także 1616 mm wysokości. W przypadku wersji Sportback otrzymujemy zaś równe 4500 mm długości, 1843 mm szerokości oraz 1567 mm wysokości. Jak więc widać, wersja a'la coupe jest dłuższa, węższa i niższa, by podkreślić swoje sportowe zacięcie. W obu przypadkach są to dość typowe wymiaru jak na pojazd segmentu C-SUV.
W obu wersjach znajdziemy prześwit o wielkości 17 centymetrów. Nie należy on do największych, oczywiście porównując go do innych samochodów z tej kategorii, lecz nadal jest on wystarczający do zmierzenia się z krawężnikami i nierównym terenem. Bagażnik nie pozostawia wiele do życzenia – 530 litrów z rozłożoną tylną kanapą oraz 1400/1525 litrów (Sportback/SUV) bez niej. Masa własna nie jest najmniejsza i wynosi ona 1460 (SUV) lub 1535 kilogramów (Sportback).