Chevrolet Aveo to samochód klasy miejskiej produkowany przez amerykańską markę w latach 2003-2020. Od 2017 roku na rynku pojawiła się jego trzecia generacja, jednak nie jest ona u nas dostępna w związku z wycofaniem działalności producenta z Europy w 2014 roku. Model dostępny był jako 3 i 5-drzwiowy hatchback oraz 4-drzwiowy sedan należące do segmentu B. Aveo oferowany był z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi, a także egzemplarze z fabryczną instalacją LPG. Co ciekawe, to pierwszy model Chevroleta po przejęciu przez niego marki Daewoo. Konstrukcja nie jest skomplikowana, a elektronika mało rozbudowana, choć dla wielu może to być mankamentem, to takie podejście poskutkowało niską awaryjnością modeli. Wnętrze jak na swoją klasę jest stosunkowo przestronne, niestety poziom wykończenia nie należy do najlepszych, mimo że wygląda atrakcyjnie. Do plusów należą komfortowe i obszerne fotele. Najważniejsze zalety to przystępne ceny na rynku wtórnym, równie niskie koszty utrzymania i całkiem przyzwoite wyposażenie egzemplarzy dostępnych. Jeśli interesuje Cię używany Chevrolet Aveo, koniecznie sprawdź oferty sprzedaży dostępne na naszej stronie – tu z pewnością znajdziesz modele tej marki dopasowane do swoich potrzeb.
Chevrolet Aveo
Chevrolet Aveo to jeden z owoców współpracy w ramach koncernu General Motors. Wpierw nie był to jednak Chevrolet, a przedstawiciel świetnie znanej w Polsce marki Daewoo. W związku z jej wycofaniem, a następnie upadkiem Daewoo Kalosa przejął jednak Chevrolet i zaczął sprzedawać go właśnie pod nazwą Aveo.
Chevrolet Aveo – historia modelu
Chevrolet Aveo to tak naprawdę Daewoo Kalos. Południowokoreańska marka została jednak wycofana z Europy w 2003 roku, więc Chevrolet przejął ten samochód, który wcześniej pod nazwą Aveo sprzedawał już w Ameryce Północnej i Azji i utrzymał jego sprzedaż w Europie. Pod nazwą Aveo samochód ten występował w Europie Centralnej oraz Środkowej. Na zachodzie Starego Kontynentu korzystano z nazwy Chevrolet Kalos.
Aveo to auto klasy B, które w pierwszej generacji dostępne było jako 3- lub 5-drzwiowy hatchback, a także jako sedan, który jest znacznie dłuższy od hatchbacka.
W 2005 roku zdecydowano się wprowadzić następną generację. Płyta podłogowa została zmodyfikowana, lecz wciąż sporo rozwiązań technicznych pochodzi z poprzednika. Nowość to za to wygląd zewnętrzny, który wygląda bardziej nowocześnie, a także poprawiona kabina pasażerska z lepszym wyciszeniem i znacznie wyższą jakością użytych tam materiałów wykończeniowych. Aveo to znów auto globalne i tym razem pod innymi nazwami samochód ten występował jedynie na pojedynczych rynkach.
Druga generacja była budowana także w Polsce. Produkcja odbywała się w Warszawie w zakładach FSO i na początku większość aut trafiała na Ukrainę. W połowie 2008 roku rozpoczęto budowę wersji przeznaczonej na rynek europejski.
Pierwotnie model II generacji było jedynie sedanem, lecz w 2007 roku, czyli dwa alta po prezentacji sedana pokazano również hatchbacka drugiej generacji. Wnętrze przeniesiono z odmiany sedan, a z zewnątrz auto nieco różniło się przede wszystkim w obszarze pasa przedniego.
We wrześniu 2010 roku model po raz pierwszy został zaprojektowany od nowa. Zrezygnowano wtedy z konstrukcji opracowanej jeszcze za czasów Daewoo i w 2011 roku rozpoczęto produkcję trzeciej generacji, którą oparto na platformie Gamma II, której użyto także przy budowie takich aut jak Chevrolet Trax oraz w innych miejskich modelach Opla. Produkcja Aveo na rynek europejski zakończyła się w 2014 roku, a w Stanach Zjednoczonych auto budowano aż do roku 2020. Samochód nie doczekał się następcy w Europie, gdyż marki Chevrolet na naszym rynku już nie ma.
Chevrolet Aveo – dane techniczne
Chevrolet Aveo jest długi na 4039 milimetrów w wersji hatchback i 4399 milimetrów w wersji sedan. Rozstaw osi dla obu typów nadwozia to 2525 milimetrów, szerokość mierzy 1735 milimetrów, a wysokość sięga 1517 milimetrów. Model waży od 1070 do 1275 kilogramów. Bagażnik hatchbacka ma pojemność wynosząca 290 litrów. Sedan jest niesamowicie praktyczny jak na auto segmentu B, gdyż w jego bagażniku zmieścimy aż 502 l. Auto otrzymało pięć gwiazdek w testach bezpieczeństwa Euro NCAP.
Chevrolet Aveo – silniki
Pod maską miejskiego auta od Chevroleta znajdziemy niewielki jednostki benzynowe i bardzo małe, turbodoładowane diesle. Silniki wysokoprężne to jednostki 1.3 LDV oraz 1.3 LSF. Pierwsza ma moc rzędu 75 koni mechanicznych, a druga generuje 95 KM. Wśród jednostek benzynowych podstawowe silniki to 1.2 LDC i 1.2 LWB o mocy kolejno 70 i 86 KM. Mocniejszy jest silnik 1.4 LDD, który wytwarza 100 KM. Następne pod względem mocy są jednostki 1.6 LDE i 1.8 LUW, które mają do dyspozycji kolejno 115 i 138 KM. Najmocniejszy silnik to turbodoładowana jednostka 1.4 LUV o mocy 140 koni mechanicznych.
Chevrolet Aveo – ceny na rynku wtórnym
Za Aveo trzeciej generacji należy zapłacić co najmniej 10 tysięcy złotych. Dostępne są zarówno hatchbacki jak i sedany, a najczęściej spotykany silnik w niższej półce cenowej to benzynowe 1.2. Najdroższe egzemplarze potrafią kosztować nawet i 30 tysięcy złotych w przypadku aut z mocniejszą benzyną pomimo faktu, że mają często prawie 10 lat.
Jeśli poszukujesz takiego modelu jak ten, sprawdź oferty na naszym portalu. Skorzystaj z intuicyjnej wyszukiwarki. Zaznacz dowolne dane techniczne takie jak pojemność silnika, silniki benzynowe, diesla, skrzynia biegów, a także serwis ASO i przebieg.
Wśród opcji wyposażenia które są dostępne wybierz te, które Cię interesują: komputer pokładowy, elektryczne szyby przednie i tylne, elektrycznie regulowane fotele, światła do jazdy dziennej, czy inne. Warto nie skupiać się wyłącznie na zdjęciach i opisach, tylko w miarę możliwości sprawdzić również historię pojazdu za pomocą numeru VIN, zwłaszcza jeśli decydujemy się na używane auto.
Zapisuj do obserwowanych ogłoszenie dodane przez ulubiony komis lub salon. Aby dodać ofertę do obserwowanych zaloguj się do swojego konta.