Chevrolet Captiva to SUV klasy średniej produkowany przez amerykańską markę od 2006 roku. Od 2018 roku dostępna jest jego druga generacja, która nie występuje na naszym rynku w związku z wycofaniem się marki z Europy w 2014 roku. Mimo to dostępne są wciąż egzemplarze z rynku wtórnego, a także istnieje możliwość importu tego modelu. Captiva jest 5-drzwiowym SUV-em zaprojektowanym dla 7 osób. Amerykański model sprzedawał się w Polsce swego czasu lepiej niż bliźniak Opel Antara, a o jego wynikach decydowała głównie niższa cena, ale także praktyczniejsze wnętrze. Wnętrze może i jest praktyczne, ale jego wykończenie jest średniej jakości – użyto twarde plastikowe elementy z tendencją do trzeszczenia. Przednie fotele są obszerne i komfortowe, drugi rząd podobnie oferuje przestrzeń i wygodę podróży, natomiast trzeci jest przewidziany dla dzieci. Captiva została zaprojektowana jako rodzinne auto – ma być przede wszystkim praktyczne i funkcjonalne, a w tym pomaga duża ilość pomysłowych schowków. W pierwszej generacji bardzo szeroka paleta silników benzynowych i wysokoprężnych, natomiast już od II generacji została ona ograniczona do zaledwie trzech jednostek. Jeśli interesuje Cię używany Chevrolet Captiva, koniecznie sprawdź oferty sprzedaży dostępne na naszej stronie – tu z pewnością znajdziesz modele tej marki dopasowane do swoich potrzeb.
Chevrolet Captiva
Chevrolet Captiva miał być mocnym konkurentem Chevroleta w walce na rozwijającym się rynku SUV-ów. Globalny pojazd tworzony we współpracy z europejskim Oplem miał być przepisem na sukces i choć rzeczywiście Captiva nie sprzedawała się najgorzej, tak zmiany w strukturze całego koncernu General Motors wykończyły to auto, które aktualnie sprzedawane jest na mocno ograniczonym rynku. Czym jednak był Chevrolet Captiva, jak powstał i co oferuje swoim właścicielom?
Chevrolet Captiva – historia modelu
Nie jest tajemnicą fakt, iż na początku XXI wieku Chevrolet i Opel były pokrewnymi markami mieszczącymi się pod szyldem koncernu General Motors. Obie te marki dość intensywnie ze sobą współpracowały, choć teoretycznie więcej czerpał w tego Chevrolet.
Amerykańskiemu producentowi zamarzyło się bowiem podbicie Europy, a Opel tworzył wraz z nim auta w teorii idealnie skrojone pod rynek Starego Kontynentu. Miał to być przepis na sukces i zaistnienie w naszym regionie innego amerykańskiego producenta niż tylko i wyłącznie Forda.
Jednym z dzieci tej całej współpracy był Chevrolet Captiva, zaprezentowany latem 2006 roku. Był on tworzony równocześnie z bliźniaczym Oplem Antarą, co bardzo widać po designie obu aut. Po zmianie oczywistych detali, jak atrapa chłodnicy, logo czy zderzaki, samochody te wyglądają względem siebie bardzo podobnie i tak samo jest w przypadku ich konstrukcji – te samochody dość znacznie się między sobą pokrywają.
Model miał być samochodem globalnym. Pojawił się na wszystkich rynkach, gdzie na tamten moment pojawiał się Chevrolet. Produkcja co ciekawe kompletnie ominęła Amerykę – zarówno Południową, jak i Północną. Captiva była za to produkowana w Rosji, Korei Południowej, Tajlandii, Chinach, Wietnamie, Egipcie, Indiach, czy nawet w Kazachstanie i Uzbekistanie.
Captiva zaliczyła mocne wejście w rynek, lecz oczywiście nie obyło się bez problemów i niepochlebnych opinii. Krytykowano dość toporny wygląd, jego masę oraz niezbyt bogate wyposażenie. Ogromny facelifting w 2011 roku odmienił jednak oblicze pojazdu nie tylko pod względem designu, ale także w kwestii usuwania największych jego wad.
Paradoksalnie jednak Captiva sprzedawała się lepiej przed modernizacją, mimo że po liftingu zbierała ona lepsze opinie. Ostatecznie jakiekolwiek szanse na sukces zostały ukrócone w 2014 roku, kiedy to Chevrolet zdecydował się opuścić Europę w ramach polityki cięcia kosztów oraz z powodu małego zainteresowania ich autami. Ostatecznie na innych rynkach Captiva przetrwała do 2018 roku. Aktualnie druga generacja produkowana jest wyłącznie dla Ameryki Południowej i Tajlandii, zaś na reszcie rynków schedę modelu przejął Equinox.
Chevrolet Captiva – dane techniczne
Chevrolet Captiva posiada całkiem standardowe, a wręcz można by powiedzieć kompaktowe rozmiary jak na amerykańskiego SUV-a segmentu D – 4635 mm długości, 1850 mm szerokości oraz 1720 mm wysokości to nie za duże gabaryty. Duża jest za to masa własna – w zależności od roku produkcji, wersji wyposażenia oraz jednostki napędowej, waga Captivy waha się w przedziale 1655-1820 kilogramów.
Auto jest zdolne pomieścić siedem osób i w momencie, gdy rozłożone są wszystkie fotele, pojemność bagażnika wynosi mizerne 97 litrów. Wystarczy jednak złożyć ostatni rząd, by wartość ta zwiększyła się do 465 litrów.
Chevrolet Captiva – gama silnikowa
Model nie posiadał najbogatszej oferty jednostek napędowych, za to była ona naprawdę potężna. W przypadku diesli mieliśmy jednostkę 2-litrową o mocy 163 KM, a także wariant z motorem o pojemności 2.2 litra, który był w stanie wykrzesać 163 lub 184 KM. W przypadku silników benzynowych do wyboru było 2.4 o mocy 167 KM lub potężne 3.0 V6 o mocy 258 koni.
Chevrolet Captiva – ceny i sytuacja na rynku
Chevrolet Captiva po latach uważany jest za auto dość niedoceniane, co widać po cenach na rynku wtórnym. Ceny przyzwoitych, lecz starszych egzemplarzy oscylują w okolicach 20 000 złotych. Modele z końcówki sprzedaży w Europie, które są dobrze wyposażone i posiadają mocne silniki, są w stanie kosztować zaś nawet 50 000 złotych.
Jeśli poszukujesz takiego modelu, koniecznie sprawdź oferty na naszej stronie. Skorzystaj z intuicyjnej wyszukiwarki, aby znaleźć model dla siebie. Zaznacz dane techniczne takie jak pojemność silnika, skrzynia biegów, czy serwis ASO i przebieg w przypadku aut używanych.
Wśród opcji wyposażenia które są dostępne wybierz te, które Cię interesują najbardziej: czujniki parkowania, komputer pokładowy, stabilizacja toru jazdy, czujnik deszczu, system multimedialny, kamera cofania, podgrzewane fotele, wielofunkcyjna kierownica, światła w technologii LED, szyberdach, elektryczne szyby przednie i tylne. Warto nie skupiać się wyłącznie na zdjęciach i opisach, tylko w miarę możliwości sprawdzić również historię pojazdu za pomocą numeru VIN, zwłaszcza jeśli decydujemy się na używane auto.
Nie zwlekaj, zarejestruj się już dziś. Załóż konto i zapisuj do obserwowanych ogłoszenie dodane przez ulubiony komis lub salon. Aby dodać ofertę do obserwowanych zaloguj się do swojego konta.