Chevrolet Corvette to świetny przykład tego, co zyskaliśmy dzięki amerykańskiej motoryzacji. Model produkowany od 1953 roku ewoluował od mocy zaledwie 150KM do silnika V8 generującego aż 670 koni mechanicznych. Corvette dostępny jest jako 2-drzwiowy roadster lub 2-drzwiowa targa. To wyjątkowy, sportowy samochód, który może pochwalić się nie tylko popularnością, ale i szerokim uznaniem świata motoryzacyjnego. Centralnie umieszczony silnik, znakomity design oraz świetne wrażenia z jazdy – oto cechy takiego auta, jak Chevrolet Corvette. Poszukujesz ponadczasowego modelu z Ameryki? Jeśli interesuje Cię nowy lub używany Chevrolet Corvette, na naszym portalu trafisz na oferty sprzedaży, dzięki którym znajdziesz egzemplarz spełniający Twoje oczekiwania.
Chevrolet Corvette to absolutna ikona amerykańskiej marki. Auto dziś może z powodzeniem rzucić rękawicę takim autom jak Porsche 911, a jego historia jest jedną z najbogatszych wśród wszystkich aut sportowych na całym świecie. Corvette ma bowiem prawie 70 lat i w tym czasie model ten doczekał się ośmiu generacji, z których praktycznie każda jest ikoniczna i bardzo pożądana.
Chevrolet Corvette – historia modelu
Produkcję pierwszej Corvetty rozpoczęto w 1953 roku. Jest to 2-drzwiowy roadster, który ma dwukolorowe nadwozie i wyróżnia się przede wszystkim bardzo długa maską, spora ilością chromów i krągłymi kształtami. Nazwa modelu pochodzi od statków, które są wykorzystywane w marynarce wojennej i znane ze świetnej zwrotności.
Druga generacja zadebiutowała 9 lat później, czyli w 1962 roku. Wtedy auto nie było już tylko roadsterem, ale też coupe, która sprzedawana była jako Corvette Stingray. Nadwozie w niczym nie przypomina poprzednika, jest bardzo smukłe, ma widoczne przetłoczenia i celem projektantów było upodobnienie auta do rekina.
Trzecia generacja zadebiutowała nieco szybciej bo w 1967 roku. Ponownie auta dostępne było jako roadster i w wersji Stingray jako coupe. Przód pozostał smukły z wyraźnymi przetłoczeniami, lecz zmieniono nieco kształt i otrzymał on spiczaste zakończenie. Z tyłu powiększono znacznie obszar zajęty przez lampy i nazwę. Lampy pozostały okrągłe, lecz dość znacznie zwiększono ich rozmiar. Generacja ta miała spore problemy. Ustawa o czystym powietrzu, a następnie kryzys paliwowy wymusił na producencie obniżenie mocy jednostek V8, które napędzały auto, a ponadto produkcja roadstera zakończyła się już w 1975 roku ze względów bezpieczeństwa.
Chevrolet Corvette – zmiana koncepcji
W 1983 roku zadebiutowała czwarta generacja zbudowana od zera. Zmieniono proporcje i auto stało krótsze, ale za to je poszerzono. Niektóre cechy pozostały jednak obecne i należą do nich okrągłe lampy z tyłu oraz przednie reflektory chowane w masce. Ta generacja modelu była produkowana aż do 1996 roku.
1996 rok to moment wprowadzenia piątej edycji Corvetty. Była to bardziej zaokrąglona ewolucja poprzednika. Auto wyszło również w dwóch wersjach sportowych ZR1 oraz Z06. Ponadto Corvette C5 dostępna była jako coupe, roadster oraz kabriolet z tak zwanym hard topem, czyli twardym dachem. W czasie 8 lat produkcji powstało ćwierć miliona egzemplarzy tego modelu.
Szósta generacja zerwała z chowanymi reflektorami, lecz poza tym większość zmian to jedynie ewolucja poprzednika. Największa odmiana w modelu Corvette miała miejsce w 2013 roku. Wtedy wprowadzono nową generację, która stała się nieco dłuższa oraz przede wszystkim sporo szersza. Auto zyskało mnóstwo przetłoczeń, duże reflektory i charakterystyczne tylne lampy.
Kolejna rewolucja to ósma generacja. Przód stał się znacznie krótszy niż kiedykolwiek, lecz całe auto poszerzono i wydłużono. Wynika to z faktu, że zdecydowano się zamontować silnik centralnie, co znacznie poprawiło prowadzenie i rozkład masy. Produkcja rozpoczęła się w 2020 roku.
Chevrolet Corvette – dane techniczne
Najnowsza odsłona Corvetty jest długa na 4630 mm, szeroka na 1933 mm, a rozstaw osi to 2723 mm. Wysokość sięga zaledwie 1234 mm i auto waży nieco ponad półtora tony. Bagażnik pomieści 350 litrów. Samochód ma napęd na tył połączony z centralnie zamontowanym silnikiem.
Chevrolet Corvette – silniki
Pod maską zwyczajnej Corvetty C8 znajduje się jednostka 6.2 V8. Generuje ona 495 koni mechanicznych i pozwala na rozwinięcie prędkości rzędu 312 km/h. W topowej odmianie Z06 montowana jest nieco mniejsza jednostka V8 o pojemności 5.5 litra. Nadrabia to jednak mocą, która wynosi aż 670 koni mechanicznych.
Chevrolet Corvette – ceny na rynku wtórnym
Za Corvette C8 zapłacimy aktualnie od 300 do nawet 700 tysięcy złotych. Corvette C7 kosztuje nieco mniej, gdyż najtańsze egzemplarze są wystawione za około 200 tysięcy złotych. Topowe odmiany Z06, czy inne specjalne wersje potrafią kosztować jednak 300, a nawet i 500 tysięcy złotych. Generacja C6 kosztuje za to od 100 do nieco ponad 170 tysięcy złotych.