Chryslera PT Cruisera, który swego czasu zdobył w naszej części globu naprawdę sporą popularność. Czym był ten wyjątkowy samochód i czym się on charakteryzował?
Amerykańska motoryzacja to bardzo specyficzny sektor branży, który dla Europejczyków nie zawsze jest do końca zrozumiały. Warto jednak pamiętać, iż na początku XXI wieku producenci zza Oceanu Atlantyckiego naprawdę mocno próbowali zawładnąć naszym rejonem, tworząc z jednej strony dość unikatowe modele, z drugiej zaś konstruując auta skrojone pod oczekiwania i preferencje klientów ze Starego Kontynentu. Do tej pierwszej grupy z pewnością można zaliczyć Chryslera PT Cruisera, który swego czasu zdobył w naszej części globu naprawdę sporą popularność. Czym był ten wyjątkowy samochód i czym się on charakteryzował?
Chrysler PT Cruiser – geneza powstania
Plany Chryslera na mocne wejście w XXI wiek były naprawdę szeroko zakrojone. Podległa pod amerykański koncern nieistniejąca już marka plymouth miała zostać przetworzona na producenta aut nawiązujących do klasyków amerykańskiej motoryzacji. Moda na retro dość mocno udzielała się wtedy projektantom, którzy wpadli na pomysł stworzenia ciekawego miniwana wyglądającego jak konstrukcja wyciągnięta z całkowicie innej epoki.
Prototyp o nazwie Plymouth Pronto mocno przypadł szefostwu Chryslera do gustu. Na tyle mocno, iż ten pojazd został wchłonięty przez główną markę. Od teraz więc projektanci i inżynierowie prowadzili rozwój nowego pojazdu Chryslera, który ostatecznie w 2000 roku otrzymał dość tajemniczą nazwę PT Cruiser. Markę Plymouth, której historia sięga aż 1928 roku, rok później zlikwidowano.
Z perspektywy czasu można jednak odnieść wrażenie, iż podkradnięcie upadającej marce naprawdę intrygującego projektu miało dość spory sens. Chrysler bowiem był producentem rozpoznawalnym na całym świecie, a oryginalne konstrukcje mogły teoretycznie wnieść Amerykanów na jeszcze wyższy poziom. W taki oto sposób w 2000 roku zadebiutował Chrysler PT Cruiser, który miał także stanowić o popularności marki w Europie.
Chrysler PT Cruiser – historia modelu
Produkcja samochodu odbywała się w Meksyku, skąd pojazdy trafiały na rynki amerykańskie, oraz w Austrii, skąd egzemplarze rozsyłano po całej Europie. PT Cruiser charakteryzował się wyjątkowym designem nawiązujących do motoryzacji z lat po II Wojnie Światowej. Charakterystyczna bryła, ogromny grill i bardzo oryginalny przedni zderzak to elementy, które przykuwały i przykuwają wzrok na ulicy.
Niezwykle interesująca jest odmiana była również odmiana PT Cruiser Cabrio. Na tamten momenty był to jeden z niewielu, o ile nie jedyny miniwan dostępny właśnie w takim typie nadwozia.
Model PT Cruiser przetrwał na rynku 10 lat. W tym czasie sprzedano 1 350 000 egzemplarzy tego auta na całym świecie, co jest naprawdę imponującym wynikiem. Pokazało to, że konstrukcje retro rzeczywiście mają prawo bytu na rynku.
Chrysler PT Cruiser – dane techniczne
Przewagą Chryslera PT Cruisera na rynku europejskim był fakt, iż posiadał bardzo specyficzne wymiary, pozwalające autu zachować kompaktowość i równocześnie oferować sporo miejsca w środku. Długość 4288 mm, szerokość 1704 mm oraz wysokość 1600 (wersja kabriolet był obniżona do 1539 mm) to niewielkie wymiary, lecz w tym aucie w komfortowych warunkach mogło podróżować nawet pięć osób. Masa własna tego auta była dość spora – w zależności od wersji wahała się ona od 1383 do 1613 kilogramów.
Chrysler PT Cruiser – gama silnikowa
Chrysler PT Cruiser oferował naprawdę intrygującą i szeroką gamę silnikową. W przypadku jednostek na olej napędowy, do wyboru były trzy warianty motoru o pojemności 2.2 litra. Posiadały one moc kolejno 121, 150 oraz 160 koni mechanicznych. Jeżeli zaś chodzi o silniki benzynowe, wybrać można 1.6 o mocy 115 KM, 2.0 o mocy 141 KM, wolnossące 2.4 o mocy 150 KM oraz turbodoładowany silnik 2.4, który oferował albo 182, albo 220 koni mechanicznych mocy.
Chrysler PT Cruiser – ceny
Aktualnie Chrysler PT Cruiser nie należy do najdroższych samochodów na rynku wtórnym. Na jego kupno w większości przypadków nie powinniśmy wydać więcej niż 10 tysięcy złotych. W przypadku wersji GT z benzynowym silnikiem 2.4 cena jednak może wynieść ponad 15 000 złotych.