Infiniti to marka, która z pewnością większości osób kojarzy się z SUV-ami, crossoverami oraz sedanami. Nie oznacza to jednak, że w gamie tego japońskiego producenta widnieją wyłącznie takie samochody. Swego czasy bowiem do kupienia dostępny był nawet hatchback skrojony specjalnie pod wymagania rynku europejskiego. Warto również pamiętać o zjawiskowym coupe, które w gamie Japończyków widniało pod nazwą Q60. Co było w nim takiego specjalnego i dlaczego zachwycił on tyle osób?
Infiniti Q60 – historia modelu i zamieszanie z nazwami
Infiniti nie słynęło przez lata z czytelnej nomenklatury swoich samochodów. Czasami pojazdy, które w teorii są do siebie bliźniaczo podobne lub różnią się jedynie jednostką napędową były nazywane zupełnie inaczej, znajdując się po prostu pod szyldem jednej i tej samej serii. Wiele osób wprawiało to w zakłopotanie. Jesteśmy bowiem przyzwyczajeni do dość mocnego odróżniania poszczególnych konstrukcji unikalnymi nazwami. W przypadku pierwszych modeli Infiniti tak niestety nie było.
Wszystkie sedany oraz pochodne tychże aut znajdowały się w szeroko pojętej serii G. Najczęściej były to wyłącznie sedany oraz auta coupe, choć trafiały się tam także i kabriolety. Tak naprawdę jednak była to jednakowa konstrukcja, różniąca się pomiędzy różnymi wariantami typem nadwozia, silnikiem czy malutkimi zmianami stylistycznymi.
Nazewnictwo nareszcie zdecydowano się zmienić w 2014 roku. W tym przypadku wszystkie klasyczne samochody osobowe otrzymały nazwy alfanumeryczne, składające się z litery X oraz cyfr oznaczających albo pojemność silnika, albo pozycję w gamie – ten schemat zmieniał się dość płynnie. W taki oto sposób samochody wywodzące się z linii G nareszcie zostały widocznie oddzielone od siebie – od tamtej spory sedana serii G nazywano Infiniti Q50, zaś wariant coupe/kabriolet określany był nazwą Q60.
Infiniti Q60 – rozwój modelu
Pierwsza generacja Infiniti Q60, która wywodziła się jeszcze ze starej linii G, nie pobyła na rynku za długo. Już w 2015 roku bowiem zaprezentowano zupełnie nową, drugą generację modelu Q60. Samochód ten wprowadził naprawdę wiele znaczących zmian stylistycznych.
Kompletnie przeprojektowano grill, nadając mu większą powierzchnię oraz bardziej jednolitą strukturę. Lampy stały się mniejsze, aczkolwiek o wiele bardziej agresywne, a wloty powietrza zostały przeprojektowane w taki sposób, by lepiej walczyły z oporem powietrza. Ogółem rzecz biorąc auto prezentowało się o wiele bardziej sportowo, zachowując jednak eleganckie. Dla wielu była to wręcz kwintesencja wyglądu idealnego coupe.
Oczywiście Infiniti Q60 nie jesteśmy już kupić w polskim salonie, tak samo zresztą, jak każdego innego samochodu od Infiniti. Marka bowiem na początku 2020 roku ogłosiła wycofanie się z rynku europejskiego, skupiając się w pełni na Azji oraz Ameryce Północnej, gdzie generowała najwięcej przychodów.
Infiniti Q60 – dane techniczne
Infiniti Q60 był dość kompaktowym samochodem jak na fakt, iż znajdował się on w segmencie D. 4684 mm długości, 1849 mm szerokości oraz 1394 mm wysokości to oczywiście nie za duże wymiary, lecz jak na fakt, iż mowa tutaj o aucie typu coupe, możemy określić je mianem optymalnych. Spory jest za to, oczywiście w porównaniu do długości auta, rozstaw osi – 2850 mm.
Infiniti Q60 – gama silnikowa
Infiniti Q60 miał dość rozbudowaną jak na coupe od tej marki gamę silnikową. Najsłabszym wariantem było 2.0 R4, które było w stanie wykrzesać z siebie 208 koni mechanicznych mocy. Następnie mieliśmy dwa warianty podwójnie doładowanego 3.0 V6. Pierwszy z nich potrafił wytworzyć moc 300 KM. Wersja Project Black S, tworzona we współpracy z fabrycznym zespołem Formuły 1 Renault, zdolny był do zaoferowania aż 400 koni mechanicznych.
Infiniti Q60 – ceny
Infiniti Q60 nie jest najtańszym wyborem na rynku wtórnym, oferując jednak kapitalne osiągi oraz najwyższy komfort. Ceny tego auta rozpoczynają się od około 100 000 złotych, zaś te najlepiej wyposażone i najpotężniejsze egzemplarze bez problemu osiągają ceny w wysokości ponad 140 000 złotych.