Smart to wyjątkowy producent samochodów, który tworzyć niezwykle oryginalne konstrukcje. Samochodów tychże nie da się pomylić z niczym innym – są to naprawdę małe pojazdy, które stoją już wręcz na granicy pomiędzy samochodami segmentu A, a mikrocarami. Klasycznym i najważniejszym modelem marki bez wątpienia jest Smart Fortwo – produkowany od 1998 roku samochód klasy A, dostępny nie tylko jako hatchback, ale również i... kabriolet. Od 2020 roku zaś mamy do czynienia z całkowicie elektrycznym Fortwo. Niezależnie, jakiego typu Fortwo jednak poszukujemy, na naszej stronie znajdziesz wiele ciekawych ofert i propozycji!
Smart Fortwo
Smart to bardzo specyficzna marka i bardzo często obiekt drwin przez fanów motoryzacji. Nie da się jednak ukryć, iż koncept sam w sobie jest dość ciekawy, dzięki czemu na naprawdę trudnym do utrzymania się rynku motoryzacyjnym jest on w stanie utrzymać się już od kilkudziesięciu lat. Model omawiany dzisiaj, a więc Smart Fortwo, został po raz pierwszy zaprezentowany w 1998 roku, a więc już za kilka miesięcy wybije mu równo ćwierć wieku rezydowania na rynku. Jaka jest historia tego samochodu, czym może się pochwalić w kwestii technikaliów, jakie silniki znajdziemy w tym pojeździe, a także jak prezentują się statystyki sprzedaży i za ile możemy zaopatrzyć się w takiego Smarta?
Smart Fortwo – historia modelu
Smart Fortwo był tak naprawdę modelem, od którego zaczęła się cała marka Smart. W 1993 roku szwajcarska firma Swatch, znana najszerzej z branży jubilerskiej oraz produkowania zegarków, rozpoczęła we współpracy z koncernem Volkswagena prace nad stworzeniem wyjątkowego samochodu, będącego kompletną rewolucją na rynku, Pierwotnym zamysłem było stworzenie mikrosamochodu z napędem elektrycznym bądź hybrydowym, co było na tyle szaloną wizją, iż ostatecznie VAG wycofał się z projektu. Koncern Daimlera z kolei zobaczył w tym pomyśle potencjał i choć ostatecznie zdecydowano się na użycie typowych silników spalinowych, Mercedes-Benz objął pieczę nad projektem, ostatecznie tworząc go z nikłą współpracą Swatcha. Nazwa jednak otwarcie odwołuje się do pierwotnego pomysłodawcy – Smart to akronim od słów Swatch, Mercedes oraz Art, czyli sztuka. Ostatecznie model Fortwo został zaprezentowany w 1998 roku i wywołał w świecie motoryzacji olbrzymie poruszenie.
Smart Fortwo to również bardzo ciekawa gra słowna, gdyż w wymowie słowa brzmią jak „smart for two”, czyli „sprytny dla dwojga”. Wiąże się to po pierwsze z faktu, iż auto posiada trzy drzwi, a także ze względu na ilość miejsca – Fortwo umożliwia bowiem jazdę tylko dwóm osobom. Wszystkiemu „winne” były naprawdę niewielkie rozmiary – pierwsza generacja Fortwo cechuje się długością zaledwie 2,5 metra, szerokością 1510 milimetrów oraz wysokością 1,5 metra. Równocześnie waga samochodu wynosi zaledwie 730 kilogramów. Fortwo to wyjątkowo filigranowe auto, które stworzone jest tak naprawdę wyłącznie do jazdy po mieście. Dzięki swojej konstrukcji jednak było ono naprawdę przystępne cenowo. Najmocniejsza jednostka, o pojemności bagatela 700 cm3, była w stanie wykrzesać z siebie zawrotną wartość 61 koni mechanicznych. Mając jednak na uwadze, jak lekkie jest to auto, całość wcale nie wypadała najgorzej.
Druga generacja Fortwo zadebiutowała na rynku w 2006 roku i wniosła naprawdę wiele. Przede wszystkim, auto otrzymało... wersję cabrio. Monokok, na którym oparty jest pojazd uległ wzmocnieniu, by pojazd był bezpieczniejszy, a wnętrze otrzymało naprawdę sporą dawkę najnowocześniejszych technologii. Waga na poziomie 750 kilogramów pozwoliła Smartowi Fortwo utrzymać miano najlżejszego samochodu produkowanego seryjnie w Europie. Ciekawostką może być fakt, iż w Fortwo znalazł się silnik i pojemności 1 litra modyfikowany przez... Brabusa. Sprawiło to, iż jednostka może pochwalić się mocą 101 koni mechanicznych, co w takim aucie pozwalało na przyspieszenie do setki w 8.9 sekundy.
Smart Fortwo – trzecia generacja
Trzecia generacja nareszcie spełniła marzenia pierwotnych konstruktorów Swatcha. Co prawda auto w 2014 roku zadebiutowało jako pojazd spalinowy, jednak w 2017 roku pojawiła się wyczekiwana wersja elektryczna, która w przeciwieństwie do bazowego Fortwo III jest produkowana do dziś. Smart EQ Fortwo posiada 2690 mm długości, 1660 mm szerokości oraz 1550 mm wysokości. Moc silnika elektrycznego wynosi dokładnie 82 konie mechaniczne, zaś zasięg według producenta wynosi około 160 kilometrów, co jak na malutkie miejskie auto nie jest wynikiem dobrym, ale również nie jest tragicznym.
Smart Fortwo – sprzedaż
Smart Fortwo pierwszej i drugiej generacji sprzedał się łącznie w liczbie 1 700 000 egzemplarzy, co jak na tak specyficzne auto jest naprawdę dobrym rezultatem. Jak zaś statystyki kształtują się obecnie? Wariant elektryczny w pierwszym roku pozwolił Smartowi na uzyskanie najlepszych wyników sprzedażowych od 2011 roku, jednak obecnie możemy obserwować spory spadek – elektryczny Smart Fortwo notuje najgorsze wyniki sprzedażowe w swojej historii.