Alpina to niemiecki producent samochodów osobowych, który swoje modele opiera na autach budowanych przez BMW. Charakteryzuje go dbałość o szczegóły i to, że każdy samochód jest budowany ręcznie. Jeśli zwykłe BMW Ci nie wystarcza znajdziesz u nas samochody Alpina używane i nowe. Są to prawdziwe arcydzieła, które buduje się na podstawie seryjnych pojazdów BMW. Na naszej stronie będziesz mógł spełnić swoje marzenie i znaleźć auta od firmy Alpina. Każdy model to produkowany na zamówienie samochód, który jest tworzony ręcznie, a nie taśmowo. Wszystkie auta tego producenta są ponadto mocniejsze i bardziej luksusowe od aut BMW.
Modele Alpina
Alpina D3Alpina – historia marki
Po raz pierwszy z nazwą Alpina możemy spotkać się w 1965 roku. Nie wolno jednak mylić Alpiny z Alpine, a to nawet fanom motoryzacji często się zdarza. Mowa tu bowiem o dwóch oddzielnych tworach. Alpine to marka należąca do koncernu Renault i produkująca obecnie cenione coupe o nazwie A110. Jak zaś sytuacja ma się z niemiecką marką Alpina? Cóż, sytuacja jest dość mocno skomplikowana. Historia Alpiny bowiem ma powiązanie z osobą Burkarda Bovensiepena, który w 1962 roku kupił BMW 1500 i przerobił je pod modłę wyścigów. Zmodyfikowana konstrukcja okazała się na tyle wielkim sukcesem, iż zainteresowała samo BMW. W 1964 roku, bawarski gigant rozpoczął współpracę z Alpiną, a wszystkie jej konstrukcje od tamtej pory posiadają fabryczną gwarancję. Ostatecznie marka Alpina rozpoczęła działalność w 1965 roku, a na samym początku pracowało w niej zaledwie osiem osób. To bardzo niewiele, nawet jak na lata 60. XX wieku.
Firma na samym początku zajmowała się tuningiem auta BMW, w szczególności modyfikowaniem gaźników, głów cylindrów i ogólnym podkręcaniu jednostek napędowych w samochodach marki-matki. Od 1968 roku zaś brała również udział w wyścigach samochodowych – warto dodać, iż z sukcesami. Firma rozrastała się w bardzo szybkim tempie i już w 1970 roku, a więc zaledwie pięć lat od jej założenia, dawała pracę aż 70 osobom.
Problemem dla marki był fakt, iż przez wiele lat była ona uznawana za tunera, a nie pełnoprawnego producenta. To jednak zmieniło się w 1983 roku, kiedy niemieckie Ministerstwo Transportu oficjalnie uznało Alpinę za producenta samochodowego, co otworzyło drogę tej firmie do sprzedawania zmodyfikowanych samochodów na własną rękę, choć oczywiście ten proces przebiegał i nadal przebiega w ścisłej współpracy z BMW.
Z czasem rozpoczęto modyfikowanie większej ilości części, jak skrzynia biegów czy zawieszenie, a także postawiono na tuning techniczny. Dzięki temu pojazdy Alpiny wyróżniały się od egzemplarzy ze znaczkiem BMW nie tylko zwiększoną mocą czy lepszym właściwościami jezdnymi, ale również bardzo sportowym wyglądem.
Rok 2022 to dla Alpiny rok poważnych zmian. Marka BMW zdecydowała się bowiem na całkowite wykupienie udziałów w firmie, co oznacza, iż Alpina zostanie całkowicie wcielona w poczet koncernu. Oczywiście nie oznacza to, iż straci ona swoją niezależność, lecz w strukturach marki, a także w formie jej działania może dojść do sporych zmian, co nie wszystkim osobom przypada do gustu.
Alpina – najważniejsze modele
Alpina nie działa tak, jak typowy producent samochodów. Choć oczywiście możemy znaleźć pojazdy, które były sprzedawane i produkowane przez tę markę na przestrzeni kilku lat, w jej ofercie często można było natrafić na specjalne edycje, które były produkowane w limitowanym nakładzie i kosztowały horrendalne pieniądze. Jednym z najpopularniejszych globalnie modeli Alpiny bez wątpienia jest B7, które tworzone było na bazie BMW M7, a także Alpina XD3, która operuje na zmodyfikowanym, 6-cylindrowym silniku diesla od BMW.
Alpina – statystyki sprzedaży
W przypadku takich firm, jak Alpina, rzadko kiedy możemy mówić o masowej sprzedaży samochodów. Te pojazdy są piekielnie drogie, a dodatkowo w przypadku Alpiny wszystkie są modyfikowane własnoręcznie. Nic więc dziwnego, iż sprzedaż nie tylko nie osiąga zawrotnych wartości, ale również nie znajduje się na najwyższym poziomie, co nie jest akurat w tym przypadku większym problemem. Na przestrzeni całego XXI wieku Alpina corocznie sprzedaje około 350-800 samochodów. Liczby te jednak dość mocno się wahają z roku na rok.