Suzuki Baleno to auto osobowe produkowane przez japońską markę początkowo jako kompakt w latach 1995-2007, a następnie od 2015 roku jako miejski samochód. Model przez dłuższy okres nie był dostępny na europejskim rynku – z początku w 2001 roku zastąpiono je modelem Liana, ale w 2007 roku ostatecznie zrezygnowano i z jego produkcji. Powrót nastąpił w 2015 roku i na rynku pojawiła się druga generacja Baleno. Aktualnie samochód dostępny jest wyłącznie jako 5-drzwiowy hatchback, który oferuje miejsce dla 5 pasażerów. Producent mocno zawęził gamę jednostek napędowych do dwóch silników benzynowych i jednego hybrydowego. Te jednak są żywe, oszczędne i jak przystało na Suzuki – trwałe. Poza tym auto nowej generacji wygląda ciekawie zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Wnętrze jest przestronne i dobrze wyposażone. Kabina została zaprojektowana prosto i czytelnie, a system multimedialny jest łatwy w obsłudze. Co najważniejsze – model nie posiada rażących wad i jest bardzo dobrym wyborem dla osób, które szukają prostego, oszczędnego i mało problematycznego samochodu. Jeśli interesuje Cię nowe lub używane Suzuki Baleno, koniecznie sprawdź oferty sprzedaży na naszej stronie. Tu z pewnością znajdziesz model, który spełni Twoje oczekiwania.
Suzuki Baleno
Suzuki aktualnie jest marką dość słabo kojarzoną w Europie, lecz jeszcze kilkanaście lat temu miało co do Starego Kontynentu naprawdę poważne plany. Problem był jednak taki, iż japońska marka nie za dobrze wiedziała, jak dobrze podejść do tematu i jak zainteresować europejskiego czy amerykańskiego odbiorcę, przez co wiele naprawdę ciekawych projektów przeszło praktycznie bez echa. Możemy do tej kategorii bez problemu zaliczyć między innymi Suzuki Baleno. Co poszło nie tak, że całkiem ciekawy i nadal produkowany na innych rynkach kompakt nie przebił się na naszym rynku?
Suzuki Baleno – historia modelu
Suzuki Baleno oficjalnie zadebiutowało na rynku na przełomie lat 1994 oraz 1995. Od początku wiele osób miało niemały problem z klasyfikacją tego samochodu. Był on bowiem dość mały i pod względem wymiarów, o których powiemy później, mieścił się w ramy segmentu B. Suzuki jednak twardo obstawało za klasyfikowaniem modelu o klasę wyżej – w segmencie C.
Widać było, iż dla Suzuki segment wyższy niż B był kompletną nowością. Auto promowano naprawdę mocno na wielu rynkach, próbując uczynić z niego samochód globalny. Pomóc miało w tym również spore rozrzucenie produkcji – poza Japonią Baleno było tworzone między innymi w Indiach, Indonezji, Pakistanie czy Kolumbii. Zabrakło jednak fabryk w Ameryce Północnej czy Europie, przez co eksport auta na tamte rynki był sporym wyzwaniem logistycznym.
Suzuki próbowało z całych sił zaprezentować również swoje największe atuty. Jednym z nich było implementowanie słynnego dla marki napędu na cztery koła, który miał przekonać do siebie osoby jeszcze niezdecydowane. Tworzono także wersje specjalnie, które trafiała jednak do bardzo wąskiego grona odbiorców. Na przykład wariant GSR był sprzedawany jedynie na Wyspach Brytyjskich i w Australii, a wersji GSX – w Belgii, Holandii oraz Luksemburgu.
Suzuki Baleno – błędy pierwszej oraz drugiej generacji
Suzuki Baleno było jednak autem ze sporą liczbę wad. Przede wszystkim wielkość – czy auto o długości 4375 mm w sedanie oraz zaledwie 3870 mm w hatchbacku można w ogóle nazywać klasą C? W przypadku hatchbacka bliżej jest mu wręcz do segmentu A niż B, a co dopiero C. Dodatkowo pierwsza wersja oferowała naprawdę słabe silniki. Turbodoładowany silnik o pojemności 1.9 litra i mocy zaledwie 75 koni mechanicznych nie robił na nikim większego wrażenia.
Model wycofano z Europy w 2001 roku, by wrócić do niej 14 lat później za sprawą drugiej generacji. Po raz kolejny było to auto dość małe, lecz klasyfikowane w segmencie B+.
Znowu jednak Suzuki nie ustrzegło się wielu znaczących błędów. Auto było naprawdę małe, niepraktyczne, a także tworzyło wewnętrzną konkurencję dla modelu Swift. Sytuacji nie ratowało nawet wyjątkowo szerokie wyposażenie i już w 2019 roku pożegnaliśmy się z kompaktem – tym razem raczej na stałe.
Suzuki Baleno – dane techniczne
Wspomnieliśmy, iż druga generacja była klasyfikowana jako hatchback segmentu B+. Wymiary jednak wcale na to nie wskazywały – 3995 mm długości, 1745 mm szerokości oraz 1470 mm wysokości to naprawdę mało jak na segment B, a plusik miał ponoć podkreślać, iż nowemu Baleno blisko jest do jeszcze jednaj klasy wyżej. Bagażnik również nie powalał – jego pojemności wyjściowa wynosiła bowiem zaledwie 320 lub 355 litrów w zależności od roku produkcji. Imponowała jedynie waga – zaledwie 865 kilogramów w najlżejszym wariancie.
Suzuki Baleno – gama silnikowa
Producent nie oferował za wiele w kwestii jednostek napędowym. Do wyboru klienci otrzymywali jedynie dwa silniki. Pierwszym z nich był 1.0 BoosterJet o mocy 110 koni mechanicznych. Większy, lecz słabszy 1.2 DualJet potrafił zaś z siebie wykrzesać 90 koni mechanicznych.
Suzuki Baleno – sytuacja na rynku
Ceny Baleno na rynku wtórnym potrafią naprawdę mocno się wahać. Najnowsze i mało użytkowane egzemplarze potrafią kosztować nawet 35-45 tysięcy złotych. Koniec końców to nadal dość nowe auto. Pierwszą generację aktualnie jest bardzo trudno zdobyć, więc jeżeli koniecznie chcecie kupić japoński kompakt, należy raczej rozglądać się za nowszymi sztukami.
Jeśli poszukujesz miejskiego auta, koniecznie sprawdź oferty na naszej stronie. Skorzystaj z intuicyjnej wyszukiwarki, aby znaleźć model dla siebie. Zaznacz dane techniczne takie jak pojemność silnika, skrzynia biegów, czy serwis ASO i przebieg.
Wśród opcji wyposażenia które są dostępne wybierz te, które Cię interesują najbardziej: czujniki parkowania, komputer pokładowy, stabilizacja toru jazdy, czujnik deszczu, system multimedialny, kamera cofania, wielofunkcyjna kierownica, elektryczne szyby przednie i tylne.
Warto nie skupiać się wyłącznie na zdjęciach i opisach, tylko w miarę możliwości sprawdzić również historię pojazdu za pomocą numeru VIN, zwłaszcza jeśli decydujemy się na używane auto.
Nie zwlekaj, zarejestruj się już dziś. Załóż konto i zapisuj do obserwowanych ogłoszenie dodane przez ulubiony komis lub salon. Aby dodać ofertę do obserwowanych zaloguj się do swojego konta.