Velex – historia marki
Velex to marka należąca do rodzinnej firmy, która pierwsze pojazdy budowała prawie 50 lat temu. Już w latach 70. XX wieku firma ta oferowała bowiem wszelkiego rodzaju pojazdy, które nie były dostępne na rynku. Mowa tu na przykład o małych przeznaczonych do jazdy gokartach, ale też i ciągnikach rolniczych.
Firma doskonale wiedziała, że przyszłość niewielkich pojazdów jest elektryczna. W ten sposób mogą one być szybkie, wygodne w użytku, a także ekologiczne, gdyż poruszając się nie emitują żadnych zanieczyszczeń. Dlatego od 2009 roku rozpoczęła ona pracę nad pojazdami elektrycznymi właśnie. Pierwszym ich owocem był Velex VE mini. Jest to niewielki czterokołowiec napędzany jednostką o mocy 6 KW. Nie zdołał się on jednak przebić, przez co prace pozostały na etapie prototypu. Nie zniechęciło to jednak marki Velex, która w kolejnych latach tworzyła kolejne pojazdy elektryczne.
W 2013 roku rozpoczęto na przykład konstruowanie dwukołowego pojazdy samopoziomującego. Takie pojazdy są znane jako Segwaye. Te oferowane przez Velexa są reklamowane jako jedne z najlepszych w swojej klasie dzięki temu, że korzystają z nowoczesnych rozwiązań technologicznych i pracowali nad nimi inżynierowe, którzy zdołali dopracować takie elementy jak baterie, układ zasilania czy też komputer sterujący.
Velex zajmuje się również zaopatrywaniem służb mundurowych. Służy temu na przykład pojazd elektryczny Velex X1. Zdołał on zdobyć wyróżnienie w konkursie lider zaopatrzenia służb mundurowych. Z oferty firmy Velex chętnie korzystają też wypożyczalnie, a nawet i pola golfowe, gdyż marka ta projektuje, buduje i sprzedaje pojazdy, które są przeznaczone również temu. Od 2016 roku w ofercie marki Velex można też znaleźć hulajnogi elektryczne, które zyskały znacznie na popularności w ostatnich latach i są jednym z ulubionych środków transportu w zatłoczonych miastach, w których jazda autem oznacza konieczność długotrwałego stania w korkach.
Velex – auta elektryczne
Marka Velex posiada w swojej ofercie między innymi małe auta elektryczne, które są jednak bliższe czterokołowcom lekkim. Marka ta oferuje dokładniej dwa tego typu pojazdy. Jeden z nich to VELEX DSA2. Jest to mały pojazd elektryczny, który może pełnić rolę na przykład wózka golfowego, lecz może się poruszać po drogach publicznych, gdyż posiada on odpowiednią homologację.
Drugie auto to z kolei niewielki elektryczny SUV, który otrzymał nazwę Mini M2. Może on jeździć po buspasach, wjeżdżać do stref czystego transportu, czy też parkować bez opłat w miastach, gdzie elektryki są z nich zwolnione. Jest to czterokołowiec, którym można poruszać się już w wieku 16 lat posiadając prawo jazdy kategorii B1. Ma on około 20 KM mocy, prędkość maksymalna to 80 km/h, a wymiary to długość rzędu 2845 milimetrów, szerokość wynosząca 1500 milimetrów i wysokość sięgająca 1565 milimetrów. Masa własna tego małego pojazdu to z kolei 570 kilogramów. Mała nie jest z kolei cena, która wynosi aż 99 999 złotych brutto.
Na wyposażeniu elektrycznego auta Mini M2 znajdziemy wyświetlacz kierowcy, który pokazuje prędkość, poziom naładowania baterii, napięcie i prąd płynący z baterii, temperaturę powietrza w i na zewnątrz auta, to czy auto porusza się w trybie sport czy eco i czy nie ma otwartych drzwi. Dodatkowo na wyposażeniu znajduje się bezprzewodowy kluczyk, kamera cofania, czujniki cofanie, wspomaganie kierownicy, regulacja obu foteli obszytych skórą perforowaną, ogrzewanie i klimatyzacja, elektroniczna regulacja okien i lusterek, system WiFi, system głośnomówiący, wbudowana nawigacja, system audio z dyskiem 16GB, wspomaganie hamowania, automatyczne światła, czy też wzmocniona rama pojazdu mająca chronić pasażerów.