Samochody Crossover
Crossovery szturmem zdobywają rynek motoryzacyjny. Choć pierwsze samochody o takiej konstrukcji pojawiły się znacznie wcześniej, to dopiero teraz mocno zyskały na popularności. Crossover łączy w sobie cechy auta osobowego z SUV-em. Różnią się od nich nieco mniejszymi gabarytami i masą. Choć mają podobnie podwyższony prześwit, to nie są zbyt dobrze przystosowane do jazdy poza utwardzonymi drogami, jednak świetnie poradzą sobie z miejskimi krawężnikami czy nierównościami na asfalcie. Poza tym crossovery są przestronne i oferują wysoką pozycję za kierownicą, co korzystnie wpływa na komfort, lepszą widoczność i większe bezpieczeństwo. Podbój rynku motoryzacyjnego przez ten typ samochodu spowodował, że producenci zastępują miejskie sedany czy hatchbacki nowymi modelami crossoverów, lub nadają im ich cechy wyglądu. Głównym podziałem samochodów o tej konstrukcji to klasyfikacja według wielkości i nadwozia. Do wyboru są crossovery miejskie (np. Dacia Spring), subkompaktowe (np. Ford Puma), kompaktowe (np. Nissan Qashqai), klasy średniej i wyższej (np. Hyundai Ioniq 5), oraz pełnowymiarowe, przeznaczone głównie na rynek amerykański i chiński. W klasyfikacji według nadwozia rozróżnia się crossovery typu hatchback (Lexus UX), minivan (Opel Crossland), coupé (Volkswagen Taigo) czy cabriolet (Volkswagen T-Roc Cabriolet). Wybór jest coraz większy, a powyższy podział jedynie w małym stopniu prezentuje różnorodność jaka zapanowała w tym segmencie. Do najlepszych i najbardziej popularnych crossover należą obecnie takie modele jak Kia Niro, Skoda Karoq, Hyundai Kona, Ford Puma czy Mazda CX-30. Bez względu, czy interesują Cię nowe czy używane crossovery, koniecznie sprawdź oferty sprzedaży na naszej stronie. Tu z pewnością znajdziesz egzemplarz idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.
Crossovery od kilkunastu lat biją rekordy popularności. To nadwozie to pewna kombinacja i mieszanka SUVów, kombi i Hatchbacków. Czasami Crossovery są też nazywane samochodami typu CUV, co ma wskazywać na ich pokrewieństwo do SUVów, z których ostatecznie się wyodrębnił. Prekursorem Crossoverów są: Toyota RAV4 i Ford Fusion.
Auta typu crossover w różnych segmentach
Samochody Crossover są reprezentowane przez modele w wielu segmentach. Są one dostępne już od niewielkiej, miejskiej klasy A aż po dużą i bogato wyposażoną klasę F. Oznacza to, że miłośnicy tej stylistyki mogą znaleźć odpowiednie auto osobowe niezależnie od swoich potrzeb. Crossovery segmentu A najczęściej można znaleźć na rynkach azjatyckich. W Europie zdecydowanie bardziej popularne są auta segmentu B.
Zmiany modelowe na rzecz crossovera
Warto wiedzieć, że przemysł motoryzacyjny pokłada ogromne nadzieje w Crossoverach. Z racji tego, że wiele osób decyduje się właśnie na taki typ samochodu, to nadwozie to coraz częściej wypiera z oferty Minivany. Przykładem może być Opel Meriva, czyli Minivan segmentu B, który został w katalogu marki zastąpiony przez model Crossland X, który oczywiście - jest Crossoverem. Tę tendencję można zauważyć u wielu producentów samochodów osobowych. Być może z czasem ten typ nadwozia całkowicie zdominuje inne warianty. Niektórzy specjaliści mówią już nawet o wyodrębnianiu się kolejnych wersji nadwoziowych Crossoverów takich jak Crossover-Sedan czy Crossover-Hatchback.
Nowoczesne crossovery
Mówiąc o Crossoverach, nie można nie wspomnieć o tym, że są to auta wyjątkowo nowoczesne. Ich sylwetki najczęściej mają podniesione, drapieżne sylwetki. Czasami nawet mówi się o ich uterenowieniu ich. Ma to ścisły związek z faktem, że auta te mają przynajmniej kilkunastocentymetrowy prześwit oraz są dostosowane do jeżdżenia na kołach o dużej średnicy. Obecnie bardzo popularne są koła wielkości 16 i 17 cali. Jeszcze kilkanaście lat temu były one zarezerwowane dla samochodów pracujących w terenie, obecnie są one nowym standardem dla aut osobowych.