addDodaj ogłoszenie
Samochody osobowe używane i nowe na sprzedaż

Hardtop

Samochody Osobowe Hardtop. Sprawdź ogłoszenia motoryzacyjne aut osobowych typu Hardtop na samochody.pl

Samochody Hardtop to bardzo specyficzny typ samochodów osobowych.Czytaj więcej

Samochody Hardtop

Samochody Hardtop to bardzo specyficzny typ samochodów osobowych. To nadwozie zdecydowanie się wyróżnia i można je rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Obecnie nie jest ono zbyt często stosowane, ale ma bogatą historię.

Dach w autach typu hardtop

Nazwa Hardtop wzięła się od sztywnego dachu, który jest nakładany na pojazd. Dach zazwyczaj ma inną fakturę niż reszta nadwozia, więc łatwo go odróżnić od reszty auta. Hardtop to fałszywy kabriolet. Jego dach nie jest składany... ale można złożyć boczne szyby oraz górną część znajdującego się pomiędzy nimi słupka. Dzięki temu auto wygląda jak kabriolet z rozłożonym dachem, mimo że w rzeczywistości wcale nim nie jest. Drugim rozwiązaniem było umieszczenie bocznych szyb w wąskich ramkach, które można było złożyć razem ze szkłem. W takim wypadku górnej części słupków po prostu w ogóle nie było.

Popularność samochodów hardtop

Samochody osobowe typu Hardtop były popularne przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Można było kupić je w Europie, ale były zdecydowaną rzadkością. Pierwsze takie auto zaprezentowano w 1949 roku. Początkowo przyjęto je ciepło i największą popularnością auta te cieszyły się w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. W takiej formie produkowano nie tylko Sedany, Fastbacki i Coupe, ale nawet duże rodzinne Combi. Do najciekawszych modeli należą: - Rambler Ambassador, - AMC Marlin fastback, - Mercedes 280SE. Pewną ciekawostką może też być jedna z wersji nadwoziowych Wartburg 311. Takie auta osobowe były dostępne na rynku europejskim.

Produkcja aut hardtop

Ostatecznie jednak zaprzestano produkcji takich samochodów w latach siedemdziesiątych. Wtedy właśnie wzrosła świadomość na temat bezpieczeństwa podczas jazdy i zadecydowano, że nadwozie pozbawione słupków bocznych nie zapewnia wystarczającego bezpieczeństwa kierowcy i pasażerom podczas ewentualnej kolizji. Obecnie samochody tego typu można raczej podziwiać w muzeum motoryzacji niż na drodze. Ze względu na zbyt niskie bezpieczeństwo bierne takich samochodów osobowych ich powrót do produkcji masowej jest właściwie wykluczony.