Auta, które mają nadwozie typu liftback, można bardzo często porównać do hatchbacków. Różnią się one głównie tym, że tylna szyba jest w nich znacznie bardziej pochylona. Liftback to naprawdę ciekawy typ nadwozia. Można pomylić go czasem z hatchbackiem, a czasem z sedanem. Tak naprawdę jest jednak niejako połączeniem obu tych odmian, gdyż często bagażnik to bardziej kufer jak w sedanie, lecz klapa otwiera się wraz z szybą niczym w hatchbacku. Jeśli w autach typu sedan irytuje cię to, że klapa bagażnika jest mała, to warto wybrać właśnie samochód z nadwoziem liftback. Takie auto znajdziesz na naszej stronie bez większych problemów.
Samochody Liftback
Samochody Liftback ta auta osobowe, których nadwozie jest pochodną od samochodów Hatchback. Różnice pomiędzy nimi są tak niewielkie, że często są pomijane. Laikowi z pewnością będzie trudno zwrócić na nie uwagę. Z tego powodu coraz częściej odchodzi się od podziału i wyróżniania Liftbacków z rodziny Hatchbacków.
Pod mniejszym kątem
Hatchbacki to samochody osobowe, które mają dodatkowe drzwi w części bagażowej, które ułatwiają dostanie się do niej. W przeciwieństwie do Kombi linia dachu Hatchbacka nie jest dodatkowo wydłużona. Liftback z kolei to wyjątkowy rodzaj nadwozia, w którym pokrywa bagażnika jest prowadzona pod mniejszym kątem. Sprawia to wrażenie, że jest ona smuklejsza i bardziej wydłużona niż w przypadku typowych Hatchbacków. W przypadku Liftbacków nawis nadwozia nad tylnym kołem jest bardzo mały.
Czasem trudno je odróżnić
Warto pamiętać, że w praktyce zdarzają się modele aut osobowych, których nadwozie trudno odróżnić. Świetnymi przykładami mogą być Skoda Octavia i Seat Toledo pierwszej generacji. Auta te bardzo często są mylone z Sedanami, mimo że w rzeczywistości są one Liftbackami. Do odróżnienia ich od siebie można sugerować się także wycieraczką tylnej szyby. Sedany nie są w nią wyposażone, Liftbacki - przeważnie ją mają.
Różne otwarcia
Wprawdzie w samochodach osobowych część bagażowa stanowi bardzo ważny element, to w Liftbacku podchodzi się do niej z wyjątkową fantazją. Z tego też powodu zaprojektowano kilka różnych wariantów otwierania drzwi bagażnika. Podstawowy z nich polega na otwieraniu drzwi wraz z szybą. Są jednak modele, które umożliwiają otwarcie części bagażowej na dwa sposoby - razem z szybą oraz bez szyby, czyli jak w Sedanie. Takie rozwiązanie jest dość drogie w praktyce, ale jest stosowane jako prawdziwa ciekawostka. Obecnie można je obejrzeć w Skodzie Superb drugiej generacji. Rozwiązanie to miało swoje zalety, bo pozwalało na dostosowanie samochodu do rzeczywistych potrzeb użytkowników. Równocześnie jednak jego wykonanie należało do dość drogich, więc producenci zostali zmuszeni do wycofania się ze stosowania go na szeroką skalę.