Gdzie i jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia OC zarządcy drogi?
Stan polskich dróg jest z reguły nie najlepszy, a w niektórych miejscach wręcz fatalny. Z tego powodu istnieje ryzyko uszkodzenia swojego samochodu na niezabezpieczonej dziurze, czy innych nierównościach. Gdzie i jak można zgłosić taką szkodę, by wywalczyć odszkodowanie z OC zarządcy drogi?
Jacy są zarządcy dróg w Polsce?
Dróg w Polsce jest bardzo dużo, a do tego są one podzielone na różne, przez co nie mają one jednego zarządcy. Jeśli mowa o drogach krajowych, a także drogach szybkiego ruchu, takich jak autostrady, czy też drogi ekspresowe, to zarządcą jest z reguły Generalny Inspektorat Dróg Krajowych i Autostrad.
Są jednak od tego wyjątki. Autostrada na odcinku Konin-Świecko jest pod zarządem firmy „Autostrada Wielkopolska”. Za autostradę A4 od Katowic do Krakowa odpowiada z kolei spółka Stalexport Autostrada Małopolska. Zarządcą odcinka Toruń-Gdańsk na autostradzie A1 jest za to firma „Gdańsk Transport Company”.
Za drogi wojewódzkie, czyli te oznaczone 3-cyfrowym numerem oraz spotykane najczęściej w barwie żółtej odpowiada z kolei zarząd województwa. Oprócz tego wyróżnia się drogi powiatowe, które są pod opieką zarządu powiatu, a także gminne, które znajdują się pod zarządem władz gminy.
Kiedy możemy ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenia OC zarządcy drogi?
Sytuacji, w których możemy walczyć o odszkodowanie z OC zarządcy drogi, jest całkiem sporo. Mowa tu bowiem o wszystkich szkodach, które zostały spowodowane przez to, że droga nie została utrzymana w należytym stanie, bądź też nie została prawidłowo oznakowana, oświetlona lub zbudowana.
Dość oczywistym przykładem będzie sporej wielkości niezabezpieczona dziura. Jeśli uszkodzimy samochody, na przykład wykrzywiając felgę, czy też przebijając miskę olejową, to mamy prawo zgłosić to do zarządcy. To samo dotyczy miejsc, w których obecne są progi zwalniające bez odpowiedniego oznakowania, czy też niebezpieczne zakręty, przed którymi nie postawiono ograniczeń prędkości.
Co ciekawe do sytuacji, w których możemy ubiegać się o odszkodowanie, należą nawet szkody spowodowane przez to, że na przykład droga była oblodzona i jest to efektem tego, że źle ją skonstruowano. Tak samo do uzyskania rekompensaty kwalifikują się drogi, z których nie uprzątnięto piasku, gdy śnieg już stopniał, gdyż piasek może znacząco obniżyć przyczepność, szczególnie jednośladów.
Jak ubiegać się o odszkodowanie z OC zarządcy drogi?
Podstawa do walki o swoje prawa i pieniądze to zebranie dobrego materiału dowodowego. Przede wszystkim potrzebne będą zdjęcia szkody w naszym pojeździe. Najważniejsze są jednak fotografie tego, co spowodowało szkodę, czyli na przykład zdjęcie dziury, źle oznakowanej drogi, zniszczonej nawierzchni lub oblodzonej drogi.
Dobrze jest także posiadanie zeznań świadka, czyli kogokolwiek kto mógł zobaczyć taką sytuację. Pozyskanie numeru telefonu, imienia, nazwiska oraz adresu może nam znacząco pomóc wywalczyć odszkodowanie. Jako świadek może wystąpić na przykład pasażer naszego auta, ale też inny kierowca.
Niezwykle ważne będzie też przygotowanie szczegółowego opisu zdarzenia, w którym wypiszemy jak najwięcej informacji wskazujących na to, że szkoda jest winą zarządcy. Przydatna może być notka policji w tej sprawie, więc czasem opłaca się wezwać na miejsce zdarzenia właśnie funkcjonariuszy policji, lub przynajmniej straż miejską.
Gdzie zgłosić się w celu uzyskania odszkodowania?
Gdy mamy już wszystko przygotowane pora znaleźć zarządcę drogi, na której doszło do powstania szkody i wysłać mu w formie pisemnej kopię wszystkich dowodów wraz z opisem sytuacji. Gdy zarządca uzna swoją winę, to zapewne otrzymamy formularz, dzięki któremu skontaktuje się z nami ubezpieczyciel. W innym wypadku trzeba jednak będzie ruszyć na drogę sądową.
Postępowanie potrafi trwać całkiem sporo, lecz jeśli szkoda była znacząca, a my wiemy, że została spowodowana z winy zarządcy, to warto walczyć o swoje. Ubezpieczyciel naprawia nawet spore szkody, o czym świadczy historia firmy ubezpieczeniowej Warta. Ubezpieczyła ona gminę wiejską, w której przez drogę w złym stanie, poważnie uszkodzony został McLaren 570GT. Odszkodowanie wyniosło aż 450 tys. zł i zostało wypłacone w całości przez ubezpieczyciela, dzięki polisie OC wykupionej przez gminę.