Jaguar E-Pace

Jaguar E-Pace – czym się wyróżnia i jak dużo emituje CO2?

Jak powstała marka Jaguar?

Brytyjski koncern Jaguar projektuje i sprzedaje pod swoją marką auta osobowe i wersje sportowe. Rok 1922 to czas, kiedy firma ta po raz pierwszy dała o sobie usłyszeć, zasilając szeregi instytucji funkcjonujących w branży samochodowej. Pomimo tego, że jest to jedna z najstarszych firm kojarzonych z produkcją samochodów, początki jej działalności były związane z wytwarzaniem bocznych wózków do motocykli, a także aluminiowych nadwozi.

Jeśli chodzi o samochody, koncern Jaguar zaczął od razu z wysokiego „C”, ponieważ zaistniał jako producent dwudrzwiowej limuzyny SS1, która miała swój debiut na rynku w roku 1931. Z początku instytucja Jaguar ta była znana pod inną nazwą, czyli Swallow Sidecar Company. W roku 1933 zmieniono ją na SS Cars Ltd, a Jaguar jako docelowa nazwa pojawiła się w roku 1935. To właśnie wtedy do salonów trafił sportowy model SS100.

Okres II wojny światowej to czas, kiedy koncern wspierał wojsko, produkując dla niego przyczepki motocyklowe. Jako że człon „SS” w nazwie tak w czasie wojny, jak i po niej mógł się kojarzyć jednoznacznie z okupantem, firma zmieniła ją na Jaguar Cars Ltd.  Pod nowym szyldem koncern wypuścił na rynek model XK120 jako pierwszy (Londyn, 1948 r.). W ofercie Jaguara pojawiały się samochody klasy premium – tak też było w roku 1955, kiedy to światło dzienne ujrzał model limuzyny – Mark I oraz Mark II z roku 1959. 

Od roku 1966 Jaguar stał się częścią British Motor Corporation, a później British Leyland Motor Corporation – przykładem modelu z tego okresu jest auto XJ6 klasy premium. Po odłączeniu od British Leyland Motor Corporation Jaguar trafił „w amerykańskie ręce” (1989 r.), a konkretnie zakupiła go konkurencyjna marka Ford Motor Company. Firma próbowała odzyskać swoją świetność sprzed lat, jednak ani dołączenie do Premier Automotive Group, ani promocja sportowego modelu podczas Formuły 1 nie przyniosły sukcesu. Ostatecznie Jaguar stał się częścią indyjskiego Tata Motors. Wśród popularnych modeli samochodów osobowych Jaguar, znajdują się m.in.: E-Pace, XJS, X-Type, XE, F-Type, czy XK.

Jaguar E-Pace – charakterystyka

Jaguar E-Pace jest kompaktowym samochodem osobowym typu SUV. E-Pace można kupić od roku 2017 (świat), a w Polsce od roku 2018. Koncern zbudował E-Pace na płycie podłogowej znanej z modelu Evouge Range Rover, jednak nieco zmodyfikowanej. Standardowo Jaguar E-Pace ma napęd na przednią oś, a opcjonalnie można zdecydować się na model z napędem na cztery koła.

Wnętrze jest dość przestronne, więc bez trudu zmieści się w E-Pace pięć osób. Udogodnieniem, o jakim warto wspomnieć, jeśli chodzi o E-Pace, to inteligenta kontrola rozdziału momentu obrotowego pomiędzy osiami przednią i tylną. Jaguara E-Pace można kupić w wersji z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym. Dostępny jest też hybrydowy model E-Pace, znany bardziej jako MHEV oraz typu Plug-in Hybrid.

Ile CO2 emituje Jaguar E-Pace?

Decydując się na Jaguara E-Pace, trzeba mieć świadomość, że nie należy do najbardziej ekologicznych modeli pod względem emisji CO2 (szczególnie wersja D150 I4). Wartości, jakie można otrzymać, przejeżdżając kilometr, oscylują między *174 g a *215 g CO2. Mając świadomość, że obecne dopuszczalne normy dla samochodów osobowych, jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla, wynoszą 95 g/km.

Jaguar E-Pace – czym się wyróżnia i jak dużo emituje CO2?
Jaguar E-Pace – czym się wyróżnia i jak dużo emituje CO2?
Jaguar E-Pace – czym się wyróżnia i jak dużo emituje CO2?