diagnosta auta

Jak sprawdzić, czy samochód jest bezwypadkowy?

Na rynku motoryzacyjnym do zdecydowanie najbardziej poszukiwanych aut należą samochody bezwypadkowe. Wiele osób nie zna jednak jaka jest dokładna definicja takiego auta, czy też jak sprawdzić to, czy o samochodzie można faktycznie powiedzieć, iż jest on bezwypadkowy. Jak więc sprawdzić auto pod tym kątem i dlaczego jest to takie ważne?

Jakie auto można uznać za bezwypadkowe?

Największy problem z samochodami bezwypadkowymi w Polsce jest taki, że tak w zasadzie nie istnieje definicja prawna samochodu bezwypadkowego. Handel nimi jest więc całkowicie legalny, gdyż nie zostało jasno określone to, jakie samochody można za bezwypadkowe uznać. Oczywiście możemy określić pewne cechy, które powinien posiadać samochód, by można było go nazwać bezwypadkowym.

 

Eksperci najczęściej mówią, że samochody bezwypadkowe to takie, w których nie doszło do ponownego lakierowania żadnego elementu. Taka definicja oznaczałaby jednak, że w Polsce samochodów bezwypadkowych praktycznie nie ma. Niektórzy twierdzą też, że auto bezwypadkowe to taki samochód, który nie był uczestnikiem poważnej kolizji. Słowem klucz jest właśnie poważna kolizja. To, że auto brało udział na przykład w stłuczce, czy też zostało przerysowane, nie ma tutaj znaczenia.

 

Szukając auta bezwypadkowego w naszym kraju, najprościej będzie uznać, że za taki samochód uznamy ten, który nie brał udziału w poważnym wypadku, który naruszył jego konstrukcję. Uszkodzenia karoserii, czyli na przykład zderzaków, czy też rysy nie mają bowiem żadnego wpływu na to, jak będzie zachowywało się auto, gdy porównamy je przed i po takim zdarzeniu.

Dlaczego samochody bezwypadkowe są tak pożądane?

Odpowiedź na to pytanie jest niesamowicie prosta. Auta, które są faktycznie bezwypadkowe, są po prostu bezpieczniejsze. W razie poważnej kolizji może bowiem dojść do poważnych uszkodzeń konstrukcji nośnej pojazdu lub ramy, jeśli auto zostało zbudowane w oparciu właśnie o nią. To z kolei ma wpływ między innymi na geometrię samochodu, ale też na to, iż po odbudowie samochód ten nie będzie na tyle bezpieczny, co auto, które nigdy nie brało udziału w żadnej kolizji. Szczególnie jeśli samochód został naprawiony przez mechaników oferujących dość wątpliwe usługi.

Jakie istnieją sposoby na sprawdzenie tego, czy samochód jest bezwypadkowy?

Dzisiaj na szczęście nie musimy już wierzyć na słowo mechanikom, gdyż istnieje wiele sposobów na to, by sprawdzić, czy samochód, który nas interesuje, jest faktycznie bezwypadkowy. W tym celu zazwyczaj wystarczy posiadać jedynie numer VIN auta, a także jego numer rejestracyjny. To z kolei oznacza, iż można tego dokonać nawet bez pytania właściciela o te informacje, gdyż w większości ogłoszeń te dane są obecne. Jeśli z kolei osoba sprzedająca auto próbuje przed nami zataić numer VIN, to dany samochód lepiej będzie sobie odpuścić.

 

Z pomocą numeru VIN oraz numeru rejestracyjnego, który obecny jest na przykład na tablicach rejestracyjnych, dowiemy się wielu ciekawych informacji o aucie. Pomogą nam w tym specjalne strony, które pozwalają na wygenerowanie raportu o historii samochodu. Odbywa się to za niewielką opłatą, a my z pomocą takiej strony możemy nawet zobaczyć zdjęcia uszkodzonego auta, jeśli takie znalazły się w systemie, do którego dostęp ma strona generująca raporty o historii.

 

Dużo można też sprawdzić w trakcie oględzin. Tutaj pomocny okaże się miernik lakieru. Z jego pomocą możemy dowiedzieć się, czy poszczególne elementy były lakierowane. Warto zwracać uwagę na każdy z nich, a w szczególności na dach. Ten lakierowany jest najrzadziej i zazwyczaj ma to miejsce w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to gradobicie i wtedy lakierowanie jest jak najbardziej zrozumiałe. Dach lakieruje się jednak także po dachowaniu, wiec warto zwrócić na to uwagę. Warto także poszukać różnego rodzaju deformacji pod tylną kanapą lub w bagażniku, czy też sprawdzić jak działają pasy. Alarmujące powinny być też pęknięte plastiki w okolicach miejsc, z których zazwyczaj wystrzeliwane są poduszki oraz kurtyny powietrzne uruchamiane w trakcie wypadku.