mazda 6

Jaki samochód wybrać do 3 tysięcy złotych

Kupno auta używanego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem i niepewnością. Co jednak można powiedzieć o sytuacji, gdy budżet na zakup samochodu mamy naprawdę niewielki? W tak małym przedziale cenowym naprawdę łatwo o kupienie kota w worku, który potem obciąży nas naprawami wynoszącymi wartość pojazdu. Oczywiście jednak nie oznacza to, że do 3 tysięcy złotych nie jesteśmy w stanie kupić nic sensownego. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności i uważnemu przyglądaniu się ogłoszeniom, będziemy w stanie znaleźć samochód, który posłuży nam przez dłuższy czas.

Charakterystyka samochodów do 3 tysięcy złotych

Jeżeli decydujemy się na zakup auta do 3 tysięcy złotych, musimy być świadomi kilku ważnych kwestii. Po pierwsze, nie możemy liczyć na znalezienie auta w świetnym stanie. Takie auta, nawet jeżeli pochodzą z odległych roczników, zawsze będą kosztować nieco więcej. Nie oznacza to oczywiście, iż jesteśmy skazani na egzemplarze nazywane potocznie “gruzami”, lecz nie możemy również wymagać cudów.

 

W takich autach nie powinniśmy również bać się wysokiego stanu licznika - to rzecz całkowicie normalna w egzemplarzach, które na drogach poruszają się 20 lat lub więcej. Bardziej powinien nas zastanawiać podejrzanie mały przebieg, który może oznaczać ingerencję w licznik i jego cofnięcie. Ważne jest również ewentualne sprawdzenie numeru VIN na odpowiednich stronach. Koszt wygenerowania raportu to zwykle kilkanaście złotych, a pozwoli nam to na sprawdzenie historii samochodu i zbadanie, czy przeszedł on kolizje czy wypadki.

 

W samochodach z takich lat niezwykle popularna jest instalacja LPG. Jednorazowy koszt jej założenia po czasie zwracał się bowiem w postaci mniejszych opłat za paliwo, gdyż gaz jest o wiele oszczędniejszą opcją od benzyny czy oleju napędowego.. Niemniej jednak najczęściej możemy spotkać jednostki wyłącznie benzynowe. Diesle występują zaś stosunkowo rzadko.

vw golf 4

Jakie auta znajdziemy do 3 tysięcy złotych?

Samochody osobowe do 3 tys. złotych najczęściej występują na rynku wtórnym w nadwoziu typu hatchback. Był to najpopularniejszy typ aut na przełomie XX i XXI wieku, wobec czego to właśnie ich jest najwięcej na rynku wtórnym w takim przedziale cenowym. Do aut miejskich i mini do 3 tysięcy złotych należy oczywiście zachować pewien dystans, lecz bez problemu będziemy mogli w takiej cenie znaleźć całkiem interesujące modele.

 

Popularnym tanim hatchbackiem bez wątpienia jest Opel Corsa. Szeroka gama silnikowa, smukły wygląd, prostota w kwestii napraw oraz małe spalanie to największe atuty auta od firmy z Russelsheim. Nawet 20-letnie egzemplarze potrafią być poczciwymi i solidnymi maszynami, które będą w stanie służyć nam przez naprawdę długi czas.

 

Popularnych hatchbacków w takim przedziale cenowym jest jednak więcej. Należą do nich nadal całkiem dobrze znane modele, jak Peugeot 206, Renault Clio, Alfa Romeo 147, Fiat Panda czy ponadczasowe Volkswagen Golf i Toyota Yaris, a także samochody już trochę zapomniane - Rover 200, Renault Thalia czy Chevrolet Aveo.

 

Jeżeli zaś rozglądamy się za autem z wyższego segmentu rynku, ciekawym wyborem może być nieśmiertelny Volkswagen Passat. Egzemplarze w takiej cenie mogą być już jednak naprawdę mocno wyeksploatowane, więc należy do nich podchodzić ze sporą dozą ostrożności. Innymi przykładami aut o takiej wartości w nadwoziu sedan lub kombi są Renault Megane, Skoda Octavia, Ford Mondeo, Opel Astra czy Mercedes Klasy C.

Na co należy uważać przy kupnie auta za 3 tysiące złotych?

Kupno tak taniego auta zawsze jest obarczone pewnym ryzykiem. Co zrobić, by je zminimalizować? Pierwszym krokiem jest uważny dobór oferty - dobry stan zewnętrzny nie zawsze oznacza dobrą sprawność samochodu. Na żywo warto obejrzeć auto nie tylko od zewnątrz, ale także pod spodem - nikt nie chce kupić samochodu na przykład z wyciętym katalizatorem.

 

Nie obędzie się również bez jazdy próbnej, podczas której możemy posłuchać pracy silnika, przyjrzeć się jego obrotom, sprawdzić zawieszenie czy działanie sprzęgła i skrzyni biegów. Dzięki temu będziemy mogli mniej więcej ustalić, czy auto jest w ogóle warte zakupu, czy lepiej jednak poszukać innej propozycji.

 

 

Więcej możesz przeczytać tutaj: Jaki samochód osobowy wybrać do 5 tys.