rav4

Jakich samochodów w czasie wojny potrzeba Ukrainie?

Rosyjska inwazja na terytorium Ukrainy wywróciła życie milionów osób do góry nogami. Wielu obywateli Ukrainy musiało z dnia na dzień pozostawić cały swój dobytek i uciekać przed agresorami, bardzo często jako kierunek swej podróży wybierając Polskę. Od początku całej wojny do naszego państwa trafiło już kilka milionów Ukraińców, którzy albo szukają u nas tymczasowego schronienia, albo próbują u nas poukładać swoje życie całkowicie na nowo. Wojna pozostawia spory ślad także na polskim rynku motoryzacyjnym. W ostatnich miesiącach możemy zauważyć wzmożoną aktywność związaną właśnie z trwającym konfliktem za naszą wschodnią granicą. Najnowsze dane pozwalają nam ustalić, czy preferencje Ukraińców dotyczące kupna samochodów w Polsce się zmieniły, a jeżeli tak – jakie pojazdy są obecnie wśród tych osób najpopularniejsze?

Jak zmienia się import aut z Polski na Ukrainę w trakcie wojny?

Osoby badające rynek wtórny w Polsce, a także eksperci dotyczący stosunków międzynarodowych bez przeszkód zauważają spore zmiany, które pojawiły się w związku z inwazją rosyjskich wojsk na terytorium Ukrainy. Pierwszą wartą zauważenia zmianą jest fakt, iż jeszcze przed wybuchem rosyjskiej inwazji najczęściej auta był importowane do Ukrainy z Niemiec czy... Stanów Zjednoczonych. Z wiadomych przyczyn jednak obecnie ten stan rzeczy uległ sporej zmianie, a na czoło wysunęła się Polska. Oczywiście jest to świetna informacja dla polskich handlarzy, którzy są w stanie dzięki temu chociaż w małym stopniu odbić sobie słabe lata, które wywołane były między innymi pandemią koronawirusa.

Wpływ na spory napływ aut z Polski do Ukrainy niewątpliwie ma fakt, iż obecnie obywatele Ukrainy mogą do swoje kraju wwieźć samochody bez opłacania cła, akcyzy czy podatku. Był to największy problem, jeżeli chodzi o kupowanie samochodów w naszym kraju, zaś teraz ta kwestia tymczasowo zniknęła. Dzięki temu samochody używane z naszym kraju o wiele częściej są kupowane właśnie przez obywateli Ukrainy, którzy albo chcą na nowo poukładać sobie w naszym państwie swoje życie, nie mając do czego wracać, albo potrzebują środka transportu by do swojej ojczyzny wrócić, często aby ratować pozostały dobytek bądź członków swojej rodziny czy znajomych.

Jakie pojazdy były najpopularniejsze przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę?

Jeżeli chodzi o auta, które najczęściej były wybierane przez Ukraińców na rynku wtórnym, nie znajdziemy tutaj większych zaskoczeń. Najczęściej bowiem obywatele tego państwa wybierali ekonomiczne hatchbacki bądź sedany ze sporym przebiegiem. Nie będzie bowiem nadużyciem fakt, iż Ukraińcy posiadają mniejszą siłę nabywczą niż Polacy i nie są w stanie pozwolić sobie na niektóre pojazdy, które w naszym kraju są popularne.

Jeżeli więc chodzi o najczęściej wybierane auta z rynku wtórnego, na szczycie znajdziemy między innymi Volkswagen Golfa, Skodę Octavię, Volkswagena Passata czy Renault Megane. Pierwszy pojazd, który może być przypisany do marki premium, a więc Audi A4, znajduje się dopiero na dziesiątej lokacie, co jest sporą różnicą w porównaniu do polskiego rynku samochodów używanych.

Na jakie pojazdy aktualnie zwiększa się popyt?

Po wybuchu wojny możemy jednak zauważyć dość oczywistą tendencję – zwiększył się popyt na bardziej masywne auta, na przykład minibus czy SUV-y. O wiele częściej wybierane są Opel Zafira czy Opel Zafira, a w przypadku osób, które posiadają większy budżet na auto możemy zobaczyć większą chęć wybierania takich modeli, jak Dacia Duster, Toyota RAV-4, Nissan Qashqai czy Toyota Land Cruiser.

Jak mogą wyglądać tendencje w najbliższych miesiącach?

W następnych miesiącach nie powinniśmy zauważyć większych zmian w tendencjach, które obecnie się wyklarowały. Wszystko jednak będzie w dużej mierze zależeć od przebiegu wojny na Ukrainie. Przede wszystkim możemy spodziewać się, iż nawet jeżeli konflikt ustanie, przez długi czas Polska może pozostać w ścisłej czołówce najchętniej wybieranych krajów, z których Ukraińcy ściągają do swojego kraju auta ze względu na bliskość geograficzną.