Jakie są dostępne nowe 7-osobowe minivany?
Rynek minivanów znacząco się skurczył w ostatnich latach. Ten typ nadwozia, którego celem była maksymalizacja przestrzeni użytkowej we wnętrzu przy zachowaniu rozmiarów zewnętrznych typowych dla danego segmentu został wyparty przez SUVy i crossovery. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy na rynku nowych, 7-osobowych minivanów. Jakie modele tego typu na nim spotkamy?
BMW 2 Gran Tourer
Jest to jeden z najdroższych minivanów, które spotkamy na całym rynku. Wynika to oczywiście z tego, że jest to jeden z niewielu, minivanów na rynku, które należą do segmentu premium. Tak naprawdę jedynym rywalem dla BMW serii 2 Gran Tourer jest bowiem Mercedes-Benz klasy B. BMW serii 2 Gran Tourer to kompaktowy minivan, który debiutował w 2014 roku. Samochód ten spokrewniony z plasowanym segment niżej Mini Countrymanem.
Ford S-Max
Jednym z producentów, który nie zrezygnował w pełni z minivanów i ma ich całkiem sporo w swojej ofercie, jest amerykański Ford. Ten producent w Polsce i Europie sprzedaje między innymi Forda S-Max, czyli minivana klasy średniej, który nie ma większych problemów z przewiezieniem nawet siedmiu pasażerów.
Obecna generacja Forda S-Max debiutowała w 2014 roku, a w 2019 roku miał miejsce jej facelifting. Ponadto od 2021 roku w salonach znajdziemy Forda S-Max Hybrid, w którym pod maską pracuje jednostka hybrydowa mająca pojemność 2.5 litra. Jej moc to 190 koni mechanicznych, a jedyna dostępna skrzynia biegów to bezstopniowa przekładnia e-CVT.
Volkswagen Sharan
Volkswagen Sharan to zdecydowanie jeden z najstarszych minivanów zarówno ogólnie, jak i tych 7-osobowych. Obecnie na rynku są dostępne już z pewnością jedne z ostatnich egzemplarzy drugiej generacji, której debiut miał miejsce naprawdę dawno, gdyż produkcję tego minivana klasy średniej niemiecka marka rozpoczęła w 2010 roku. Decydując się na Sharana z salonu, trzeba się jednak liczyć z tym, że wybór jednostek napędowych jest już naprawdę mocno ograniczony.
Dacia Jogger
Ten samochód może wzbudzić pewne kontrowersje, gdyż raczej uważa się go za crossovera. Posiada on jednak wszystkie cechy, którymi powinien charakteryzować się minivan. Jest to bowiem samochód o kompaktowych rozmiarach, przy którego projektowaniu myślano przede wszystkim o tym, by we wnętrzu wygospodarować jak największą przestrzeń. Taka właśnie jest Dacia Jogger, która jest nazywana crossoverem z racji na to, że otrzymało podwyższony prześwit, a także nakładki na progi. Mimo wszystko można ją uznać za minivana.
Inne auta siedmiomiejscowe
Znalezienie samochodów 7-osobowych nie jest wyzwaniem, lecz minivanów, które mają tyle miejsc, jest już całkiem mało, co oczywiście wynika z tego, że ten typ nadwozia nie jest nawet w ułamku tak popularny jak miało to miejsce w przeszłości. Dlatego szukając samochodów, które mają w środku siedem miejsc, warto spojrzeć również na inne typy aut. Mowa tu na przykład o sporych SUVach. Takich aut jest naprawdę sporo.
Samochody 7-osobowe to na przykład czołowe SUVy marek z segmentu premium. Mowa tu więc o Volvo XC90, Audi Q7, czy też BMW X7. Wszystkie te auta mogą być 7-miejscowe i w takiej konfiguracji zapewniają niesamowicie wysoki komfort podróżowania. Dzięki temu, że posiadają one bardzo luksusowe wyposażenie, czy też zawieszenie, które zostało zestrojone w sposób umożliwiający wytłumienie większości nierówności.
7 miejsc ma także do zaoferowania na przykład Land Rover Discovery, czyli auto kojarzone przede wszystkim z jazdą terenową, którego wyposażenie może i nie jest na najwyższym poziomie znanym z innych marek premium, lecz ten 7-osobowy SUV świetnie poradzi sobie na wszelakich nierównościach.
Ciekawym kierunkiem mogą być również osobowe vany. Mowa tu o osobowych wersjach pojazdów dostawczych z segmentu D lub nawet E. Nierzadko oferują one nawet więcej niż siedem miejsc, a do tego całe mnóstwo schowków, pokaźny bagażnik, czy też możliwość zamontowania fotelików z systemem Isofix na więcej niż jednym miejscu dla pasażera. Przykładem takiego auta może być na przykład Mercedes klasy V, czyli osobowa wersja Mercedesa Vito.