żarówki samochodowe

Jakie są rodzaje żarówek samochodowych?

Żarówki samochodowe to naprawdę szeroki rynek, na którym osoby niedoświadczone mogą łatwo się pogubić. Jakie są więc typy tych żarówek, a także jak je odpowiednio dobrać?

Typy żarówek samochodowych

W każdym pojeździe mechanicznym odpowiednie oświetlenie jest wręcz kluczową kwestią. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o spełnianie norm technicznych. Odpowiednio dobrane żarówki samochodowe sprawią, że nasza widoczność za kółkiem będzie naprawdę dobra, a na dodatek inni kierowcy będą nas dobrze widzieli nawet z większej odległości. Dobre oświetlenie to więc jeden z kluczy do utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa na drodze, nie tylko zresztą po zmroku. Jakie więc rodzaje żarówek jesteśmy w stanie wyróżnić w samochodach?

Jeżeli chodzi o same miejsca, w których musi pojawić się oświetlenie, możemy wskazać ich kilka. Oczywiście największe ich zagęszczenie znajduje się w przedniej części samochodu, w przednich reflektorach. To właśnie tutaj znajdziemy światła do jazdy dziennej, światła drogowe, a także kierunkowskazy. Niżej znajdują się również światła przeciwmgłowe, a w nowszych autach specjalne światła służące do doświetlania zakrętów. Po bokach znajdziemy małe lampki, które również działają jako kierunkowskazy, a te znajdziemy również z tyłu. Dodatkowo w tylnej części samochodu natrafimy również na światło cofania oraz stopu. Nie zapominajmy również o światłach pozycyjnych, które znajdują się zarówno w przedniej, jak i tylnej części auta.

Jeśli chodzi zaś o rodzaje świateł samochodowych, możemy wskazać trzy kategorie. Klasycznym rozwiązaniem są żarówki halogenowe, lecz często wybierane są również żarówki ksenonowe – o nich powiemy więcej już za moment. Nie można jednak nie wspominać o żarówkach LED, które posiadają szereg zalet. Po pierwsze, diody LED są niezwykle wytrzymałe i potrafią wytrzymać do 50 tysięcy godzin ciągłej pracy. Charakteryzują się dodatkowo niskim poborem energii. Często tego typu oświetlenie spotkamy w nowoczesnych autach, co pozwala producentom na przykład na tworzenie oryginalnie wyglądających świateł pozycyjnych i postojowych.

Żarówki halogenowe a żarówki ksenonowe – jakie są różnice?

O wiele częstszym wyborem klientów, z uwagi na niższą cenę, są jednak żarówki halogenowe oraz ksenonowe. Różnią się one jednak paroma kluczowymi cechami, o których powiemy sobie właśnie teraz.

Zaczniemy od popularnych halogenów, które z uwagi na swoją cenę i wszechstronność są najczęściej wybieranymi żarówkami na rynku. Żywotność najlepszych żarówek tego typu opiewa na około tysiąc godzin, co może wydawać się mierną liczbą w stosunku do LED-ów, lecz musimy brać poprawkę na wykorzystywanie kompletnie innej technologii, a także cenę, która jest bardzo przystępna. Halogeny najczęściej spotkamy wraz z oznaczeniem H, lecz jeżeli będziemy szukali na przykład kierunkowskazów, świateł pozycyjnych czy świateł stop, będziemy mogli spotkać się również z literkami W, P i R.

Ksenony zaś posiadają o wiele dłuższą żywotność sięgającą nawet 3 tysięcy godzin. Przy okazji są one oszczędniejsze niż halogeny, ponieważ nie wykorzystują żarników do zapłonu – do świecenia, zgodnie zresztą z nazwą, wykorzystują ksenon, czyli gaz szlachetny. Ksenony z uwagi na swoją konstrukcję wykorzystywane są wyłącznie jako światła mijania, choć specjalne biksenony mogą być również używane zarówno jako światła mijania, jak i światła drogowe. Tego typu żarówki najczęściej posiadają oznaczenia DXS lub DXR, przy czym w miejscu, gdzie stoi X wpisywana jest zawsze konkretna liczba.

Jak odpowiednio dobrać żarówki samochodowe?

Żarówki możemy dobierać na wiele sposobów, lecz najważniejsze jest trzymanie się w każdym przypadku zaleceń producenta, które znajdziemy albo w Internecie, albo w instrukcji samochodu (oczywiście o ile nie posiadamy zmodyfikowanych reflektorów). Dzięki temu będziemy mieli pewność, iż typ żarówki montowany do naszego auta będzie w pełni z nim kompatybilny. Warto również pamiętać, iż żarówki powinny mieć odpowiedni kolor. Na światła mijania, drogowe i kierunkowskazy zaleca się użycie barwy białej lub żółtej, zaś światła stopu koniecznie muszą mieć żarówki czerwone. Często jednak światło jest odpowiednio zabarwiane przez kolor reflektorów.