Niezależnie od jakiejkolwiek mody czy tendencji na rynku aut nowych i używanych, samochody kombi są niezwykle popularnym wyborem. Taki typ nadwozia uważany jest przez wielu za niezwykle uniwersalny – spore rozmiary idą w parze z ogromem miejsca załadunkowego, a także często naprawdę dobrymi osiągami, pozwalającymi na dobrą zabawę nawet w samochodzie, który często uznawany jest za konstrukcję typowo rodzinną.
Pierwsze samochody, które możemy z czystym sumieniem nazwać protoplastami aut typu kombi, powstawały już w latach 20. i 30. XX wieku. Pierwszy raz jednak możemy mówić o takiej specyfikacji auta w 1935 roku, kiedy na rynku pojawił się Chevrolet Suburban. Jest on również nazywany wagonem – ta nazwa jest bardzo popularna w Ameryce Północnej.
Największy boom na samochody kombi nastąpił w latach 60. oraz 70. XX wieku, aczkolwiek auta te skutecznie obroniły się na rynku i nie zostały pożarte przez inne modne gatunki aut w późniejszych czasach. Kombi były, są i będą wybierane przez klientów w każdej części świata, w tym w Polsce, gdzie rynek tychże aut jest naprawdę mocno rozbudowany.
Konfiguracja samochodów kombi jest wyjątkowa i nie sposób pomylić tych aut z innymi typami. Większość samochodów posiada tylko trzy słupki – A, B oraz C, które oddzielają od siebie poszczególne części auta. W przypadku kombi, najczęściej dodawany jest również słupek D, co usztywnia naprawdę długą konstrukcję i pozwala na bezproblemowe zaimplementowanie sporej przestrzeni załadunkowej.
Samochody typu kombi posiadają również najczęściej aż trzy pary okien bocznych. Niektóre modele bowiem przewidują możliwość przewozu aż siedmiu osób, a czasem jest to po prostu zabieg typowo wizualny i estetyczny.
Istnieje wiele rodzajów aut kombi, lecz wyobraźnie najbardziej rozbudzają te zaprojektowane pod wysokie osiągi. Bardzo mocno specjalizuje się w tym Audi – sportowe warianty ich flagowych w nadwoziu kombi, nazywane przez markę z Ingolstadt Avantami, robią furorę w świecie motoryzacji. Ponadczasowy wygląd, uniwersalność, a także genialne osiągi – to główne zalety sportowych kombiaków. Jakie są jednak ogólne zalety tych konstrukcji?
Bez dwóch zdań najważniejszą przewagą, jaką auta typu kombi posiadają nad konkurencją, jest ich ogromna uniwersalność. Posiadają one również przestronne wnętrze, które możemy znać z hatchbacków, równocześnie oferując naprawdę ogromną przestrzeń załadunkową. Dzięki temu w kombi nie tylko będziemy czuli się komfortowo, lecz przy okazji będziemy mogli przewieźć naprawdę duże gabaryty, jak chociażby meble czy sprzęty RTV oraz AGD.
Więcej miejsca niekoniecznie musi iść w parze z większym poborem paliwa. Choć w przypadku starszych samochodów typu kombi rzeczywiście może wystąpić problem ze zbyt dużym spalaniem, nowe auta pod tym względem wcale nie odbiegają za bardzo od SUV-ów, crossoverów czy sedanów. Co więcej, samochody zaprojektowane jako kombi posiadają często silniki czujące się na długich trasach niczym ryba w wodzie. Pozwala to na naprawdę oszczędne podróżowanie z prędkością autostradową.
Oczywiście nie możemy nie wspomnieć o kilku wadach, jakie rzecz jasna posiadają auta typu kombi. Przede wszystkim większa pojemność bagażnika często sprowadza się do większej ceny. Wygląd tych aut jest naprawdę specyficzny, przez co jeżeli poszukujesz pojazdu, który będzie się prezentować naprawdę dobrze na ulicy, możesz mieć lekko ograniczony wybór w tym segmencie rynku.
Choć polscy kierowcy bardzo mocno cenią sobie niemiecką motoryzację, tak najpopularniejszymi samochodami kombi w naszym kraju są aktualnie pojazdy zza naszej południowej granicy. Na czele list sprzedażowych aut o typie nadwozia kombi królują bowiem Skoda Octavia oraz Skoda Fabia, co może zaskoczyć wiele osób. Po piętach tej drugiej depczą jednak Volkswagen Golf, Ford Focus i Opel Astra.
Na kolejnych miejscach możemy zobaczyć zarówno klasyczne wybory Polaków (Volkswagen Passat, Toyota Corolla, Seat Leon), jak i nowe modele, które do świadomości większej liczby ludzi trafiły stosunkowo niedawno (Kia Ceed, Dacia Logan, Fiat Tipo).
Więcej możesz przeczytać tutaj: Jakie cechy ma nadwozie typu sedan?