Ubezpieczenie samochodu

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za szkodę komunikacyjną?

Podpisując umowy ubezpieczeniowe, ważne jest określenie na jakich warunkach będzie można korzystać z polisy. Ma to znaczenie z punktu widzenia możliwości ograniczenia ryzyka związanego z tym, że brak spełnienia określonych warunków będzie prowadził do braku możliwości uzyskania odszkodowania. Z tego powodu już na etapie wybierania polisy komunikacyjnej, warto pozyskać jak najwięcej informacji, które ułatwiają dokonanie właściwego wyboru. Sprawdzenie porad specjalistów od rynku ubezpieczeń, czy opinii właścicieli konkretnych typów polis, jest sposobem na znalezienie znacznie lepszych produktów. Ma to spore znaczenie w kontekście wybrania takich produktów, które z jednej strony są w stanie oferować odpowiedni poziom ochrony ubezpieczeniowej, a równocześnie są w stanie zapewnić również dostęp do korzystnych warunków finansowych. Natomiast oprócz warunków cenowych przy polisach, które nie są obowiązkowe trzeba również dokładnie sprawdzić warunki ubezpieczeń. Ma to znaczenie w kontekście uzyskania informacji, jakie są wymagania stawiane klientom. Trzeba to dokładnie sprawdzić, gdyż brak spełniania takich wymagań może skutkować tym, że ubezpieczyciel nie będzie chciała wypłacić odszkodowania. Równocześnie sprawdzić trzeba również to, jakie są zwolnienia z odpowiedzialności ubezpieczyciela. Wpływa to również na to, w jakich sytuacjach nie będzie można skorzystać z odszkodowania za wystąpienia konkretnych szkód komunikacyjnych.

 

Jak bezpiecznie wybrać polisę komunikacyjną?

Gdy chce się znacznie lepiej wyselekcjonować polisy komunikacyjne, warto jest sprawdzić poszczególne produkty dostępne na rynku. Ma to spore znaczenie, gdy chce się uzyskać pewność, że prawidłowo zabezpieczy się samochody osobowe. Sprawdzenie informacji o warunkach ubezpieczeń można zrealizować za pośrednictwem stron specjalistycznych, a poświęconych rynkowi ubezpieczeń. W ten sposób można następnie podejmować znacznie lepsze decyzje w kontekście zdecydowania się na takie produkty ubezpieczeniowe, które mają lepiej przygotowane warunki z punktu widzenia klientów. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na takie produkty ubezpieczeniowe, które nie mają żadnych ukrytych zapisów, czy też niekorzystnych dla klientów. W firmach ubezpieczeniowych zdarza się, że stosowane są abuzywne zapisy. To spory problem, gdyż często swoich praw klienci muszą później dochodzić na drodze sądowej. Z tego powodu zapisy w umowach ubezpieczeń można zawsze sprawdzić ze specjalistą od rynku ubezpieczeń. Bywa to ważne szczególnie w przypadku szukania konkretnych warunków, które mają znaleźć się w polisie, a które mają chronić przed wybranymi rodzajami ryzyka, które mogą pojawić się na drodze. Wówczas bardzo ważne jest, aby takie zapisy nie tylko się znalazły w umowie polisy, ale również były odpowiednio skonstruowane. W ten sposób można mieć pewność, że nie będzie się miało problemu z sytuacjami, gdy ubezpieczyciel nie będzie chciał wypłacić odszkodowania po wystąpieniu szkody ze względu na brak spełnienia określonych formalności.

 

ubezpieczenie samochodu

Zmniejszenie a wyłącznie odpowiedzialności?

Należy brać pod uwagę, że na rynku ubezpieczeniowym występuje nie tylko wyłączenie odpowiedzialności, ale również jego zmniejszenie. Oczywiście znacznie gorsze dla ubezpieczonego jest wyłącznie całkowite odpowiedzialności za szkody. Wówczas może dojść do sytuacji, gdy samodzielnie trzeba będzie opłacić między innymi określone skutki zdarzeń drogowych. Jednak zmniejszenie odpowiedzialności to sytuacja, która również ograniczyć odszkodowania. Ubezpieczyciele zapisują informacje o zmniejszaniu odpowiedzialności za wybrane szkody w tabelach. Z tego powodu ważne jest sprawdzenie takich informacji, co pozwala również ocenić jakie są procent zmniejszeń odpowiedzialności przy wystąpieniu określonych sytuacji. Do najczęstszych ograniczeń wypłaty odpowiedzialności można zaliczyć brak aktualnych badań technicznych pojazdu, który spowodował szkodę. Równocześnie prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu również może wpływać na brak wypłaty z ubezpieczenia. Podobnie jest z brakiem posiadania aktualnych uprawnień do użytkowania samochodu. Natomiast zmniejszenie wypłaty odszkodowania może dotyczyć również takich sytuacji, gdy występuję niska szkoda. W wielu firmach ubezpieczeniowych przy konkretnych polisach ustalane są tak zwane minimalne wartości szkody. Warto takie informacje sprawdzić w umowie na etapie jej podpisywania, co pozwala unikać sytuacji, gdy takie minimalne wartości szkody są ustalone przy wyższych kwotach.

 

Nie będzie to korzystne dla właścicieli samochodów.

Ważne jest, aby zawsze posiadać aktualne ubezpieczenie, zwłaszcza OC. Brak takiej polisy w przypadku poruszania się na drodze może skutkować różnymi karami. Jednak kary mogą być nakładane również przez urzędy na wniosek ubezpieczyciela. Z tego powodu warto jest dokładnie sprawdzać, czy ubezpieczenie jest regularnie opłacane. Gdy posiada się dodatkowe ubezpieczenia, wówczas również trzeba pamiętać o opłaceniu składek. Trzeba brać pod uwagę, że brak terminowego opłacenia składek może prowadzić do sytuacji, gdy firma ubezpieczeniowa odmów wypłacenia odszkodowania pomimo, że umowa została podpisana. 

 

Więcej możesz przeczytać tutaj: Na co zwrócić uwagę wykupując polisę OC?