Mini Cooper S - sportowe mini
Mini Cooper S to usportowiona wersja znanego Mini produkowanego z roczną przerwą nieprzerwanie od roku 1961. Do roku 2000 za produkcję odpowiadała firma British Motor Corporation (BMC), a po roku 2001 BMW, które zostało właścicielem marki. Mini 1959 to kultowy samochód, ikona lat 50-tych. Ustępuje popularnością jedynie Fordowi T. Jego sportowe wersje miały oznaczenie Mini Cooper i Cooper S. Przyczyną powstania Mini był bezpośrednio kryzys paliwowy, który wymusił na producentach produkcję małych, oszczędnych pojazdów.
Mini Cooper powstał głównie po to, by rywalizować w wyścigach. Dostrzeżono jego zalety i predyspozycje i postanowiono stworzyć małe, zwrotne i szybkie auto sportowe. Auto otrzymało dwa gaźniki, nową skrzynię biegów i tarczowe hamulce. Silnik o pojemności 1 litra dawał moc rzędu 55 KM w wersji Cooper, a wersja „S” dysponowała 2 jednostkami o pojemnościach 1 i 1,2 litra. Mini Cooper S to zwycięzca Rajdów Monte Carlo w latach 1964, 1965 i 1967.
Cooper S to tak naprawdę mocniejsza wersja Mini Cooper-a. Sprzedawana od roku 1963 wyposażona była w znany silnik o pojemności nieco ponad 1l (1071 cm3) miała zamontowane hamulce tarczowe z serwem. Specjalnie na potrzeby wyścigów torowych powstała wersja z silnikiem o pojemności 1275 cm3, dostępna była w sprzedaży w salonach i była zdecydowanie bardziej popularna od tej z mniejszym silnikiem.
Aktualnie Mini Cooper S to pojazd z silnikiem benzynowym o mocy 192 KM. To szybkie auto z bardzo dobrą skrzynią biegów. Gdy kierowca ma ochotę na sporą dawkę adrenaliny zapewni mu ją tryb Sport wraz z operowaniem manetkami biegów na kierownicy. Dodatkowym atutem dla kierowców sportowych, gadżeciarzy jest możliwość znacznej personalizacji modelu.
Mimo, że w obecnym modelu Cooper S układ kierowniczy wydaje się poprawny, to całość nie sprawdza się najlepiej w zakrętach, zdecydowanie potrzeba wprawy do stabilnej szybkiej jazdy. W pewnym stopniu pomagają większe koła i lepsze opony, system kontroli trakcji, jednak to pokazuje, że obecny model sportowy Mini nieco odbiega od tego co dawał protoplasta w latach sześćdziesiątych.