maszyny rolnicze

Na jakie maszyny rolnicze trzeba mieć prawo jazdy?

Struktura prawa jazdy w naszym kraju nie zawsze jest niestety przejrzysta, a osoby, które muszą poprowadzić rzadziej występuje pojazdy czy maszyny, mogą zastanawiać się, czy w świetle prawa rzeczywiście mogą to zrobić. Jak to wygląda w kontekście maszyn rolniczych? Czy istnieją maszyny, na które nie musimy posiadać prawka?

Prawo jazdy kategorii B – pozwala nam na więcej niż można się spodziewać

Prawo jazdy kategorii B oczywiście w pierwszej kolejności kojarzy nam się z samochodami osobowymi oraz dostawczymi do 3500 kilogramów. W znacznej większości przypadków to właśnie po to wykonujemy wszystkie kursy i egzaminy – by móc jeździć samochodami. Nie każdy jednak wie, że prawko kategorii B daje nam o wiele więcej niż to, co zostało wspomniane wyżej. Oczywiście samochody są tego wszystkiego najważniejszym aspektem, lecz na dodatek otrzymujemy kilka ciekawych dodatków.

Przede wszystkim posiadając prawo jazdy kategorii B otrzymujemy możliwość kierowania motocyklem o pojemności silnika do 50 cm3 oraz mocy do 4 kilowatów. Dodatkowo jeżeli posiadamy uprawnienia posiadamy przez dłużej niż trzy lata, nasz zakres się powiększa – jesteśmy wtedy w stanie jeździć motocyklami o pojemności silnika do aż 125 cm3 oraz o stosunku mocy do masy własnej, który nie przekracza 1:10 (na każdy kilowat mocy musi przypadać 10 kilogramów). Jeżeli zaś mowa o motocyklach elektrycznych, pod uwagę bierze się tylko i wyłącznie moc pojazdów. Posiadanie prawa jazdy kategorii B zrównuje więc nasze uprawnienia z tymi, którzy posiadając osoby mogące szczycić się prawej jazdy kategorii A1 (lub AM od razu w okresie do 3 lat od zdania prawa jazdy). To jednak nie koniec dodatkowych możliwości. Mając prawko kategorii B możemy kierować trójkołowcami z homologacją L5e, a także czterokołowcami z kategorii B1, jak na przykład quady.

Co jednak w kontekście dzisiejszego tematu jest najważniejsze, posiadając prawo jazdy kategorii B otrzymujemy możliwość kierowania pojazdami wolnobieżnymi, a także... ciągnikami rolniczymi. Jak jednak wyglądają szczegóły tego typu uprawnień?

Pojazdy rolnicze bez prawa jazdy – czy takie istnieją?

Osoby posiadające prawo jazdy kategorii B nie potrzebują dodatkowych uprawnień, jeżeli masa maszyny nie przekracza 750 kilogramów. Chodzi tutaj o wszystkie maszyny, które są podłączone do ciągnika, jak wozy, rozrzutniki i tak dalej. Jeżeli jednak chodzi o jazdę pojazdami i maszynami rolniczymi bez jakichkolwiek uprawnień, jest to niestety niedozwolone. Niezależnie od skomplikowania danej maszyny, jej masy, wielkości czy parametrów technicznych, za każdym razem konieczne będzie posiadanie pewnego uprawnienia. W przeciwnym razie narażamy się na nieprzyjemne spotkanie z policją i spore mandaty.

Maszyny rolnicze, do których potrzebujemy specjalnych uprawnień

Co więc potrzebujemy, by móc bez większych oporów kierować pojazdami rolniczymi oraz innymi tego typu maszynami? Do wielu z nich w zupełności wystarczające będzie posiadanie prawa jazdy kategorii B, lecz jeżeli dana maszyna lub zespół pojazdów waży więcej niż dozwolone 3,5 tony, konieczne będzie wyrobienie sobie dodatkowych uprawnień, które sprawią, iż nie będziemy musieli myśleć o tym, czy dane maszyny rolnicze są w stanie być przez nas prowadzone.

Jeżeli zespół pojazdów będzie przekraczać 3,5 tony, lecz będzie mieścić się w zakresie 4250 kilogramów, konieczne będzie wyrobienie specjalnego kodu 96 do prawa jazdy kategorii B, który możemy wyrobić w najbliższym ośrodku WORD. Jeżeli zaś sytuacja pod kątem wagi jest bardziej skomplikowana, pozostają nam inne rozwiązania. Jednym z nich jest zdanie egzaminu na prawo jazdy kategorii B+E, dzięki czemu możemy prowadzić zespoły pojazdów do siedmiu ton. Co zaś daje nam słynna kategoria T, której obecność zadziwia wielu kierowców? Dzięki niej możemy prowadzić ciągnik bądź inny pojazd wolnobieżny, a także zespół pojazdów rolniczych niezależnie od masy. Jeżeli więc nie interesują cię większe uprawnienia kategorii B, być może najlepszym wyjściem będzie bezpośrednie wyrobienie kategorii T i uzyskanie możliwości prowadzenia dowolnych pojazdów rolniczych!