prawo jazdy

Ile kosztuje kurs prawa jazdy kategorii B w 2022 roku?

Prawo jazdy – zawsze kosztowne, lecz ostatnio padają rekordy

Nieważne kiedy decydowaliśmy się na wyrobienie prawa jazdy – kursy oraz same egzaminy zawsze były kosztowne. Oczywiście to, że coś już wcześniej było drogie, nie oznacza, że nie może być w perspektywie następnych lat jeszcze droższe. Jeżeli bowiem chodzi o ceny kursów, ostatnimi czasy dosłownie szybują do góry. Powodów jest naprawdę wiele i to one najczęściej wpływają na koszty wykształcenia przyszłych kierowców – czas i umiejętności instruktorów, naprawy i wymiany eksploatacyjne w pojazdach, a także ceny paliwa, które obecnie osiągają astronomiczne wręcz wartości. Niestety obecnie samochody osobowe są niezwykle kosztowne, a podczas jazdy nimi przez osoby, które nie posiadają uprawnień, mniejsze uszkodzenia czy problemy z ekonomiczną jazdą wcale nie są częste. Ośrodki szkolenia kierowców muszą to brać pod uwagę, ustanawiając ceny kursów.

Równocześnie coraz więcej osób decyduje się na podjęcie próby zdania prawa jazdy. Wiąże się to z chęcią uzyskania niezależności komunikacyjnej, potrzebie zdobycia takiego uprawnienia do podjęcia określonej pracy czy po prostu pasji do samochodów. Nierzadko również do kursów przystępują już osoby, które nie ukończyły nawet 18. roku życia – kurs można bowiem zgodnie z polskim prawem rozpocząć już trzy miesiące przed swoimi 18. urodzinami i przystąpić do państwowego egzaminu już w dzień uzyskania pełnoletności. Mimo zwiększonego zainteresowania ceny nadal szybują w górę, co jest spowodowane coraz droższą eksploatacją auta, a także ich rosnącymi cenami. Dlaczego jednak ich wartość jest obecnie tak wysoka? To akurat jest temat na kompletnie inną historię...

Wszystkie koszty, które musimy ponieść zdając prawo jazdy kategorii B

Kosztów związanych z przystąpieniem do kursów prawa jazdy, a następnie do egzaminów, jest niestety naprawdę wiele. Wszystko zaczyna się do konieczności wyrobienia Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). By to uczynić, musimy uzyskać specjalne zezwolenie lekarskie, które najczęściej kosztuje około 200 złotych. Prawdziwa zabawa zaczyna się jednak w przypadku płatności za kurs prawa jazdy w ośrodku szkolenia kierowców. Ile zazwyczaj będzie nas to kosztować? Trudno jest to określić dokładnie, bowiem szkoła jazdy szkole jazdy nierówna. Najlepiej jest operować w przedziale 1800-2800 złotych, choć obecnie najczęściej za 30 godzin zajęć teoretycznych oraz 30 godzin zajęć praktycznych będziemy musieli zapłacić około 2400 złotych.

Co po ukończeniu kursu? Czas na przystąpienie do egzaminów! Oczywiście te również nie kosztują mało. Sam egzamin teoretyczny będzie nas kosztować 30 złotych, zaś egzamin praktyczny kosztuje już 140 złotych. Należy oczywiście pamiętać, iż po każdym nieudanym podejściu opłatę za następną próbę trzeba niestety uiścić ponownie. Dodatkowo szkoły jazdy często oferują zajęcia doszkalające tuż przed egzaminem czy możliwość zdawania prawa jazdy na odpowiednio przystosowanym pojeździe OSK, dzięki czemu egzaminowany będzie czuć się w aucie pewniej. Już w tym momencie koszty uzyskania prawa jazdy mogą przekraczać 2500 złotych, a nawet podchodzić już do 3000 złotych – to naprawdę ogromne pieniądze!

Zdałeś egzamin? To nie koniec wydatków!

Jesteś już po egzaminach państwowych? Udało ci się zaliczyć zarówno teorię, jak i praktykę? Gratulacje! Niestety nadal nie jest to koniec kosztów. Jeżeli myślałeś, że teraz idziesz do urzędu i otrzymujesz do ręki swój świeży dokument, możesz się niestety rozczarować. Nie dość bowiem, iż na wyrobienie popularnego „plastiku” musimy czekać do siedmiu dni roboczych, to dodatkowo zmuszeni będziemy do uiszczenia opłaty rzędu 100,50 złotych. Wiele osób jest zirytowanych faktem, iż kwota ta nie jest zaokrąglona do pełnej kwoty, lecz z jakiegoś powodu 50 groszy jest swoistą opłatą serwisową. W każdym razie dopiero po zapłaceniu za wyrobienie prawa jazdy będziemy w stanie jeździć samochodem oraz zakończą się wszystkie, naprawdę wysokie ogółem rzecz biorąc opłaty, które mogą przekroczyć nawet 3000 złotych!