motocykle

Pomimo wzrostu cen rośnie sprzedaż motocykli w maju 2022

Jak wiadomo rynek motoryzacyjny jest niezwykle bogaty i składa się z wielu segmentów. Oferowane są przecież pojazdy nowe oraz używane, a także wiele ich typów w tym samochody osobowe, samochody dostawcze, samochody użytkowe czy też właśnie jednoślady. Te co ciekawe osiągają teraz naprawdę świetne wyniki sprzedażowe.

Sprzedaż motocykli w 2022 roku

Wiele na to mogłoby nie wskazywać, lecz motocykle cieszą się ogromną popularnością i osiągają coraz lepsze wyniki sprzedażowe. To wszystko pomimo tego, że branża motoryzacyjna jest w trakcie ogromnego kryzysu, który sprawia, że wiele aut nie jest produkowanych, a czas oczekiwania na zamówiony samochód osobowy to nawet rok. Wszystkie problemy nie ruszają jednak sprzedaży motocykli i innych jednośladów, które z miesiąca na miesiąc rosną w siłę.

Od praktycznie samego początku sprzedaż motocykli była bardzo wysoka. W styczniu sprzedano 1211 jednośladów, z czego 856 to motocykle. Jest to wynik lepszy o ponad 100% gdy mowa o samych motocyklach niż rok wcześniej. Ponadto był to styczniowy rekord w historii notowań. Kolejny rekord został pobity w lutym. Wtedy zarejestrowano 1276 rejestracji tym samym bijąc rekord z roku 2016, gdy w lutym sprzedano 1117 sztuk. Luty to ponadto kolejny miesiąc z dużym wzrostem w skali rok do roku.

Na kolejny rekord nie trzeba było długo czekać. Pojawił się on również w marcu. Marzec 2022 roku był najlepszym dla motocykli w historii notowań i sprzedano wtedy 2828 motocykli, czyli o 605 więcej niż rok wcześniej, a do tego najwięcej odkąd notowana jest liczba miesięcznych rejestracji motocykli, czyli od 2005 roku. Kwiecień nie był już tak świetny, lecz wciąż zaoferował on bardzo dobry wynik rzędu 2875 sprzedanych motocykli. W analogicznym okresie rok wcześniej zarejestrowano jedynie dziewięć motocykli więcej.

W maju sytuacja wróciła jednak do obowiązującej w 2022 roku normy. Ponownie pobito rekord w historii notowań. W maju 2022 roku zarejestrowano aż 3412 motocykli. Jest to wynik lepszy o 449 sztuk względem analogicznego okresu rok wcześniej, a ponadto lepszy o niecałe 20% niż miesiąc wcześniej.

Z czego wynika tak duża popularność motocykli?

Aktualnie wzrost w sprzedaży wynika przede wszystkim z tego, że na dobre rozpoczął się sezon motocyklowy. Wiosna powoli się kończy i niebawem czeka nas początek kalendarzowego lata, a co za tym idzie pogoda do jazdy jednośladem jest wręcz idealna. Prawie każdego dnia można liczyć na wysokie temperatury, a deszcz pojawia się jedynie raz na jakiś czas, dzięki czemu nie ma problemów z jazdą rekreacyjną swoim jednośladem.

Jednoślady to też świetna alternatywa dla samochodów osobowych w zatłoczonych miastach. Dzięki swojej wielkości pozwalają na bardzo sprawne przebijanie się przez wszelkiego rodzaju zatory na drodze, a co za tym idzie każdego poranka i popołudnia można dotrzeć znacznie szybciej do pracy lub do domu. Wiele osób przestawia się więc na motocykle, które są zwinne, niewielkie, a ponadto spalają znacznie mniej paliwa od samochodów osobowych. W czasach, w których 8 złotych za benzynę to nie jest cena z kosmosu tylko obowiązująca prawie wszędzie kwota za litr benzyny spalanie to bardzo ważny argument przy wyborze pojazdu, którym się poruszamy.

Dlaczego wysoka sprzedaż motocykli może dziwić?

Aktualnie motoryzacja jest w środku ogromnego kryzysu, który sprawia, iż poszczególni producenci osiągają wręcz fatalne wyniki i widać to również na comiesięcznych notowaniach. Problemem są przede wszystkim zerwane łańcuchy dostaw, a co za tym idzie braki w częściach, które sprawiają, że produkcja samochodów w standardowym tempie jest po prostu niemożliwa.

W tym samym czasie motocykle biją kolejne rekordy. Przede wszystkim są one znacznie bardziej dostępne od aut osobowych. Są tańsze, lecz oczywiście ich ceny rosną, a ponadto nie potrzebują aż tak wiele części takich jak na przykład półprzewodniki, dzięki czemu produkcja motocykli idzie znacznie szybciej i sprawniej od budowy aut osobowych. To w czasach gdy opóźnienia w produkcji są liczone w milionach aut ma ogromne znaczenie.