sprzedaż auta

Rękojmia przy sprzedaży auta - Kupno samochodu uszkodzonego

Istnieje bardzo dużo ogłoszeń motoryzacyjnych które wyglądają na podejrzanie tanie. Nie wszyscy nabywcy pojazdów samochodowych są jednak świadomi tego, że na Polskim rynku aż roi się od nieuczciwych handlarzy samochodowych. Tacy handlarze opracowali bardzo wiele metod, które potrafią ukryć nawet najpoważniejsze usterki samochodów. Takie pojazdy są jednak kupowane. Niestety, jest to machina samonapędzająca. Klient chce po prostu kupić samochód określonej marki z konkretnym przebiegiem i wyposażeniem w cenie, która nie zawsze jest adekwatna. Dlatego właśnie często słyszy się o cofaniu liczników i tym podobnych zabiegach. Niekiedy jednak dochodzi do zwykłego oszustwa i manipulacji. Co może zrobić kierowca, który nabył wadliwy pojazd? Może on powołać się na rękojmie.

 

Czym jest rękojmia i kogo ona dotyczy?

Rękojmia jest określona przez kodeks cywilny. Oznacza ona tyle, że osoba sprzedająca jest odpowiedzialna względem osoby, która zakupiła uszkodzone samochody osobowe. Warto zauważyć, że dotyczy to sprzedawców w rozumieniu firmy jak też i osób prywatnych. Najczęściej na instytucję rękojmi powołują się osoby, które zakupiły pojazd od handlarzy czy komisów samochodowych. Rękojmia zwyczajnie chroni kupującego przed wadami fizycznymi jak też i prawnymi. Jak je możemy rozróżniać?

 

Rękojmia, a wady fizyczne

Wady fizyczne są raczej łatwym zagadnieniem do zrozumienia w kwestii pojazdów samochodowych. Wadą fizyczną może być np. fakt, że samochód nie posiada funkcji, które powinien mieć ze względu na swoje przeznaczenie. Inną wadą fizyczną jest brak funkcji, o których sprzedający zapewniał. Podobnie sprawa wygląda, gdy samochód został sprzedany w formie niekompletnej np. gdy w samochodzie brakuje ważnych elementów typu nagrzewnica.

 

sprzedaż samochodu

 

Wady prawne - czym ?

Wadą prawną można określić sytuacje, gdy, mimo że samochód zakupiliśmy, to osoby trzecie nadal mają do niego prawo. Mogą być to osoby prywatne, lecz także różne organy i instytucje. Można do takich organów zaliczyć, chociażby kancelarię komorniczą.

 

Co można zrobić, gdy kupimy uszkodzony pojazd

Gdy dokonaliśmy transakcji między nami i firmą i wykryliśmy ukryte wady pojazdu o których nie zostaliśmy wcześniej poinformowani to powinniśmy powołać się na instytucję rękojmi. Wówczas przedsiębiorca ponosi pełną odpowiedzialność za wady pojazdu, nawet i te, których nie był on świadomy. Warto dodać, że na powołanie się na rękojmię mamy dosyć sporo czasu. Istotną sprawą jest też fakt udowodnienia czy dana wada występowała w momencie kupna. Jeżeli wyszła ona na jaw przed upływem roku, to przed sądem tłumaczyć będzie się sprzedawca.

 

Kiedy sprzedawca nie podlega rękojmi?

Sprzedawca może być zwolniony z odpowiedzialności, jaką nakłada na niego rękojmia. Najczęściej dzieje się tak, gdy okaże się, że poinformował on kupującego o wadach. Sprzedający pojazdy często w ramach umowy zamieszczają wpisy, w których treść mówi o tym, że żadne wady nie zostały ukryte, a kupujący zapoznał się ze stanem technicznym. Gdy jednak dojdzie do rozprawy sądowej to sprzedający, aby uniknąć odpowiedzialności związanej z rękojmią może przedstawić rozmowy np. w postaci maili, w których widać, że informuje nabywcę o wadach.