Rynek samochodów dostawczych w Europie jest niezwykle rozwinięty. Auta tego typu są dość popularne na Starym Kontynencie, a wiodący ich producenci to przede wszystkim marki francuskie, czyli Peugeot, Citroen oraz Renault. Sporo samochodów dostawczych na swoim koncie ma jednak także Opel, który od wielu lat samodzielnie, bądź współpracując z francuskimi markami wypuszcza na rynek kolejne samochody dostawcze. Jednym z nich jest Opel Combo.
Opel Combo – geneza modelu
Pierwsza generacja Opla Combo, czyli miejskiego auta dostawczego/kombivana w zależności od przeznaczenia powstała w 1993 roku. Jest ona oznaczona literą B, gdyż Combo A, to tak naprawdę Opel Kadett Combo, czyli kompaktowy furgon, który powstał na bazie kompaktowego modelu Kadett. Pierwszy Opel Combo plasuje się poziom niżej i jest oparty na innym aucie tego producenta, czyli modelu Corsa B. Podobieństwo zauważalne jest już na pierwszy rzut oka, gdyż Combo i Corsa dzielą ze sobą między innymi przód auta. Z tyłu samochód może pochwalić się ogromną przestrzenią ładunkową, która ma pomieścić nawet europaletę.
Na odświeżenie swojego małego kombivana Opel zdecydował się już w 2001 roku, gdy zakończono europejską produkcję Combo B. Opel Combo C to już nie miejski, a kompaktowy kombivan/samochód dostawczy. Różni się przede wszystkim wyglądem, gdyż tym razem całe nadwozie zostało znacznie zgrabniej połączone z przestrzenią ładunkową i udało się to dzięki powiększeniu przodu auta i podwyższeniu dachu w kabinie pasażerskiej. Combo C doczekało się jednego faceliftingu w 2003 roku, jego produkcja została zakończona w roku 2011.
W roku 2011 podczas frankfurckich targów motoryzacyjnych Frankfurt Motor Show 2011 Opel zaprezentował Opla Combo D, czyli trzecią generację swojego kombivana. Tym razem auto zostało zbudowane we współpracy z Fiatem, który również ma bogatą ofertę samochodów dostawczych. Bliźniakiem Opla Combo D jest więcej Fiat Doblo oraz polska konstrukcja FSE M, czyli elektryczny dostawczy furgon, który oparto właśnie na aucie Fiata. Produkcja tej generacji Opla Combo zakończyła się w 2018 roku.
Najnowszy Opel Combo to generacja czwarta oznaczoną literą "E". Produkcja tego samochodu rozpoczęła się w 2018 roku i w tym samym roku auto to zaprezentowano podczas genewskich targów motoryzacyjnych Geneva Motor Show 2018. Tym razem Opel Combo to już konstrukcja typowa dla aut dostawczych Opla w ostatnich latach, czyli bliźniak konstrukcji Peugeota i Citroena. Wynika to z faktu, iż w 2017 roku marka Opel została włączona w skład koncernu PSA, więc Francuzi zdecydowali się odświeżyć gamę modelową wśród aut dostawczych. Bliźniacy Opla Combo E to Citroen Berlingo, Peugeot Partner oraz Toyota ProAce City, która zadebiutowała w 2019 roku.
Opel Combo – dane techniczne
Opel Combo E wyróżnia się sporą możliwością konfiguracji i większą użytecznością. Auto po raz pierwszy ma dostępne dwie długości nadwozia. W krótszej z nich Opel Combo jest długi na 4403 milimetrów przy rozstawie osi rzędu 2785 milimetrów. Opel Combo XL to z kolei długość rzędu 4753 mm, a rozstaw osi mierzy w nim 2977 milimetrów. Auto ma 1858 mm szerokości, a wysokość sięga od 1841 do 1880 milimetrów.
Opel Combo – gama silnikowa
Opel Combo E oferowany jest zarówno z silnikami benzynowymi, wysokoprężnymi jak i nawet elektrycznymi. Na benzynę napędzana jest jednostka 1.2 Turbo o mocy 110 lub 131 koni mechanicznych. Maksymalny moment obrotowy to 205 lub 230 niutonometrów. Jednostki wysokoprężne mają pojemność wynoszącą 1.5 litra i moc rzędu 102 lub 131 KM. Moment obrotowy to 250 lub 300 Nm. Silnik elektryczny generuje z kolei 136 KM oraz 260 Nm. Akumulatory o pojemności 50 kWh pozwalają na przejechanie około 260 kilometrów na jednym ładowaniu, a średnie zużycie energii wynosi od 18 do nieco ponad 19 kWh na 100 kilometrów.
Opel Combo – ceny
Za nowego Opla Combo zapłacimy od 87 do 116 tysięcy złotych w wypadku wersji o standardowej długości. Dostępny jest też Opel Combo XL, którego ceny wahają się od 93 do 122 tysięcy złotych. Za elektrycznego Opla Combo-e należy już zapłacić znacznie więcej bo od 151 do 157 tysięcy złotych. Należy również pamiętać, że ceny te nie zawierają wielu z opcji wyposażenia.