Opel Vivaro – historia modelu
Po raz pierwszy Opel Vivaro został zaprezentowany w 2001 roku. Był następcą Opla Arena, czyli tak naprawdę pierwszej generacji Renault Trafic. Współpraca na szerszą skalę została jednak rozpoczęta dopiero w czasie lat 90. XX wieku i wraz z premierą drugiej odmiany Trafica Opel stworzył własnego, pełnoprawnego bliźniaka dla francuskiego samochodu dostawczego.
Produkcję Vivaro rozpoczęto w 2001 roku i w tym samym czasie duet Renault Trafic/Opel Vivaro zdobył tytuł Samochodu Dostawczego Roku 2001 pokonując Fiata Doblo oraz Mercedesa Sprintera z dość znaczną przewagą, gdyż konstrukcja powstała w wyniku aliansu Renault z Oplem zdobyła więcej punktów niż dwa pozostałe auta uplasowane na podium łącznie.
W 2006 roku Vivaro A doczekało się pierwszego faceliftingu, który wynikał z nowych norm emisji spalin Euro 4, co wymusiło na Oplu i Renault zaktualizowanie gamy jednostek napędowych. Ponadto zmieniono nieco przedni pas auta dostawczego, które zyskało odświeżone reflektory oraz nową atrapę chłodnicy.
Produkcja Vivaro A zakończyła się w roku 2014 i w tym samym czasie zadebiutowało Vivaro B, które ponownie było bliźniakiem Renault Trafic. Tym razem do "rodziny" dołączył również Fiat Talento oraz Mitsubishi Express i Nissan NV300. Auto względem poprzednika doczekało się sporych zmian wizualnych. Atrapa chłodnicy została powiększona, a lampy dłuższe i ostro zakończone w okolicy rogu przedniej szyby. Budowa Vivaro B została jednak zakończona przedwcześnie. Wynikało to z zerwania współpracy pomiędzy Oplem a Renault, gdyż niemiecka marka trafiła w 2017 roku pod skrzydła koncernu PSA Peugeot Citroen, który dziś wraz z FCA tworzy megakoncern Stellantis.
Koncern PSA nie próżnował i już w 2019 roku wprowadzono trzecią generację Vivaro. Różni się ona diametralnie od poprzednika, gdyż jest bliźniaczą konstrukcją do aut dostawczych PSA i FCA takich jak Citroen Jumpy/SpaceTourer, Fiat Scudo/Ulysse, Peugeot Expert/Traveller oraz Toyota ProAce/ProAce Verso. Auto Opla różni się od bliźniaków głównie wyglądem pasa przedniego, który jest typowy dla Opla oraz kołem kierownicy. Reszta elementów jest taka sama jak w dostawczakach Peugeota czy Citroena. Największą zaletą przejścia Opla Vivaro z bycia bliźniakiem aut od Renault na pokrewieństwo z konstrukcjami PSA jest to, że auta dostawcze od PSA w wypadku tego segmentu są o dwa lata młodsze.
Kluczowe zalety Opel Vivaro
- Dostępne wersje – furgon, kombi, brygadówka oraz platforma do zabudowy.
- Funkcjonalność – przestrzeń ładunkowa do 6,6 m³ i wysoka ładowność pozwalają na przewóz różnorodnych towarów.
- Ekonomiczne jednostki napędowe – oszczędne silniki wysokoprężne zapewniające niskie spalanie i wydajność.
- Technologie wspierające kierowcę – systemy bezpieczeństwa, w tym asystent parkowania, tempomat oraz system rozpoznawania znaków drogowych.
Opel Vivaro – dane techniczne
Opel Vivaro dostępny jest w trzech długościach nadwozia. Podstawowy Opel Vivaro w odmianie Compact jest długi na 4609 milimetrów przy rozstawie osi rzędu 2925 milimetrów. Średnia wielkość to Vivaro Long i w takim wypadku auto ma rozstaw osi wynoszący 3275 milimetrów oraz 4959 milimetrów długości. Vivaro Extra Long ma taki sam rozstaw osi jak wersja Long, lecz to auto jest dłuższe, gdyż mierzy 5309 milimetrów. Szerokość auta to 2010 milimetrów, a wysokość sięga od 1895 do 1945 milimetrów. Masa własna może wynosić od 1616 do nawet 1955 kilogramów. Pojemność bagażnika to z kolei od 845 do nawet 1395 litrów.
Opel Vivaro – silniki
Pod maską Opla Vivaro znajdziemy jedynie silniki wysokoprężne. Podstawowa jednostka ma pojemność wynoszącą 1.5 litra, a jej moc to 102 KM. Maksymalny moment obrotowy tego silnika to 270 Nm. Silnik o tej pojemności dostępny jest również w lepszej wersji z mocą rzędu 120 KM i momentem obrotowym wynoszącym 300 Nm. Dostępne są również silniki 2.0 Diesel. Podstawowy ma 144 koni mechanicznych i 340 Nm momentu obrotowego. Dostępny jest zarówno z 6-biegowym manualem jak i 8-stopniowym automatem. Topowy silnik 2.0 generujący 177 KM i 400 Nm zakupimy jedynie z 8-biegową przekładnią automatyczną.
Opel Vivaro – ceny
Za Opla Vivaro zapłacimy od 105 do 136 tysięcy w zależności od wielkości nadwozia oraz naturalnie jednostki napędowej, którą znajdziemy pod maską. Dostawczak jest dostępny również ze sporą liczbą opcjonalnych elementów wyposażenia, które mogą zwiększyć jego cenę.
Opel Vivaro na sprzedaż – znajdź ofertę na Samochody.pl
Na Samochody.pl znajdziesz szeroki wybór Opli Vivaro w różnych wersjach i konfiguracjach. Niezależnie od tego, czy szukasz auta do transportu towarów, przewozu osób czy pojazdu do specjalistycznej zabudowy, nasza platforma pomoże Ci znaleźć odpowiedni model.