Mercedes Citan to najmniejszy model w gamie pojazdów dostawczych marki Mercedes-Benz, łączący kompaktowe wymiary z dużą funkcjonalnością. Stworzony z myślą o miejskich przedsiębiorcach i firmach transportowych, Citan oferuje oszczędne jednostki napędowe, przestronną przestrzeń ładunkową oraz nowoczesne systemy wspomagające kierowcę.
Mercedes-Benz Citan – historia modelu
Mercedes-Benz Citan zadebiutował na rynku w 2012 roku na międzynarodowych targach motoryzacyjnych w Hanowerze. Tworzony we współpracy z Renault i Nissanem samochód został sklasyfikowany jako kompaktowy kombivan, mieszcząc się tym samym w segmencie C. W wyniku współpracy z Renault, Citan produkowany jest we francuskim mieście Maubeuge i od początku nie był traktowany jako flagowiec, a swoiste uzupełnienie gamy modelowej Mercedesa. Miał on być bowiem swego rodzaju łącznikiem pomiędzy wanem Viano a pełnoprawnym dostawczakiem, jakim jest Vito.
Samochód występuje w trzech różnych wariantach nadwozia – trzydrzwiowej, czterodrzwiowej oraz pięciodrzwiowej, a także posiada on trzy typy – zwykły furgon, blaszany furgon oraz kombi, które posiada oficjalną nazwę Citan Tourer. Dzięki takiemu zróżnicowaniu, klienci chcący sięgnąć po Citana mogą go bardzo łatwo spersonalizować do swoich potrzeb użytkowych oraz upodobań wielkościowych.
Citan w zależności od swojej wersji potrafi więc bez problemu pełnić naprawdę ogrom funkcji. Jeżeli zdecydujemy się na wybór furgonu, otrzymamy wygodnego i naprawdę dobrze wyposażonego dostawczaka, który będzie oferować także naprawdę imponującą przestrzeń załadunkową przy wcale nie tak wielkich rozmiarach. Jeżeli zaś szarpniemy się na rodzaj kombi, pozyskamy naprawdę świetne auto rodzinne, które będzie w stanie pomieścić nawet siedem osób, a przy złożeniu tylnego rzędu foteli nadal oferuje nam sporo miejsca w bagażniku.
Współpraca z francuskim koncernem nie oznacza oczywiście, iż Citan jest po prostu zmodyfikowanym modelem Kangoo, gdyż właśnie to na jego podstawie był konstruowany ten pojazd. Auto przeszło gruntowne modyfikacje, które nie zakończyły się wyłącznie na designie auta na zewnątrz i wewnątrz. Przestylizowano większość nadwozia, ulepszono zawieszenie, a także we współpracy z Renault podjęto decyzję o lekkiej modyfikacji gamy silnikowej. Dzięki temu nie można mówić o pójściu niemieckiego producenta „na łatwiznę”. Citan to nadal oczywiście bliźniak Kangoo, ale gdyby znaleźć odniesienie w świecie przyrody, można o nich mówić jako o bliźniakach dwujajowych.
Mercedes-Benz Citan – dane techniczne
Mercedes-Benz Citan formalnie sklasyfikowany jest w segmencie C , a druga generacja posiada tylko jeden wariant rozmiarowy – 4498 mm długości, 1859 mm szerokości oraz 1852 mm wysokości. Inaczej sprawa ma się w przypadku pierwszej generacji – tutaj mamy aż trzy różne warianty długości tego auta. Kompakt cechuje się długością 3940 mm, wariant długi 4230 mm, zaś wersja Ekstra Długa – aż 4710 mm. Szerokość oraz długość w każdej z wersji pozostaje taka sama – kolejno 1829 mm oraz 1823 mm.
Jeżeli chodzi o masę własną, w pierwszej generacji Citana oscylowała ona w granicach 1370-1480 kilogramów. Nowemu wcieleniu troszkę się przytyło, gdyż ta wartość na moment pisania tego tekstu mieści się w przedziale 1556-1715 kilogramów.
Mercedes-Benz Citan – gama silnikowa
Mercedes-Benz Citan drugiej generacji już na ten moment posiada całkiem rozbudowaną ofertę jednostek napędowych. W przypadku furgonu, pod maską znajdziemy trzy warianty dieslowego silnika 1.5 CDI o mocy 75, 95 lub 116 koni mechanicznych, a także dwie wersje benzynowego 1.3 o mocy 102 lub 131 KM. Odmiana Tourer pozbawiona jest zaś najsłabszego oraz najmocniejszego motoru diesla – pozostał tylko ten o mocy 95 KM.
Dlaczego warto wybrać dostawczego Mercedesa Citan?
- Zwrotność i kompaktowe wymiary – doskonały do jazdy po mieście i łatwy do zaparkowania.
- Pojemna przestrzeń ładunkowa – do 3,62 m³ w wersji długiej.
- Oszczędne silniki – jednostki diesla i benzynowe, a także wersja elektryczna eCitan.
- Nowoczesne systemy bezpieczeństwa – asystent pasa ruchu, aktywny tempomat i system autonomicznego hamowania.
- Wysoka jakość wykonania – wnętrze inspirowane modelami osobowymi Mercedesa.
Dostępne wersje Mercedesa Citan
- Mercedes Citan Furgon – klasyczna wersja dostawcza z dwiema długościami nadwozia.
- Mercedes eCitan – elektryczny wariant o zasięgu do 285 km.
- Mercedes Citan Tourer – wersja osobowa dla przewozu pasażerów.
Mercedes Citan – idealny wybór dla firm
🔹 Branża kurierska – świetny do szybkich dostaw w miastach.
🔹 Firmy serwisowe i mobilne warsztaty – kompaktowy, ale pojemny, sprawdzi się dla rzemieślników.
🔹 Transport gastronomiczny – możliwość zabudowy chłodniczej.
🔹 Leasing i floty firmowe – niskie koszty eksploatacji i wysoka trwałość.
Znajdź dostawczego Mercedesa Citan na Samochody.pl
Szukasz nowego lub używanego Mercedesa Citan? Sprawdź najlepsze oferty na Samochody.pl i znajdź pojazd dopasowany do Twoich potrzeb biznesowych!