km km
expand_more
Zamknij close

Potwierdź
expand_more
Zamknij close
cm³ cm³
KM KM

Potwierdź
expand_more
Zamknij close

Potwierdź
expand_more
Zamknij close

Potwierdź
expand_more
Zamknij close

Potwierdź

McLaren Automotive to brytyjski producent samochodów działający od 1989 roku. Marka należy do McLaren Technology Group, a w swojej ofercie posiada hipersamochody, supersamochody i samochody sportowe, w tym bolidy Formuły 1. To właśnie z królową motorsportu wiązały się początki McLarena, a pierwszym komercyjne dostępnym modelem był supersamochód F1 oparty właśnie na konstrukcji tworzonych wówczas bolidów. Z początku jednak McLaren skupiał się wyłącznie na autach przeznaczonych na tory i wyścigi. Nieliczne modele trafiające do sprzedaży były dostępne zaledwie w setkach egzemplarzy. Dopiero w 2014 roku firma rozpoczęła intensywny rozwój nad komercyjnymi samochodami i tak na rynek trafiły modele takie jak 570S, 650S czy Senna produkowana do dziś. Oprócz tego aktualnie oferowane są samochody sportowe Artura, 720S i GT oraz supersamochody Elva i wspomniana Senna. McLaren uznawany jest za jedną z najbardziej niezwykłych marek samochodowych – do dziś jest wierna sportowemu duchowi, a w swoich modelach stale korzysta z innowacji rodem ze świata sportu. Co ciekawe, w 2018 roku otwarto pierwszy punkt dealerski marki w Polsce. Jeśli interesuje Cię nowy lub używany McLaren koniecznie sprawdź oferty sprzedaży na naszej stronie - tu z pewnością znajdziesz egzemplarz dopasowany do Twoich oczekiwań.

McLaren 

McLaren to jeden z producentów supersamochodów i hipersamochodów. Nie jest to jednak stara marka, gdyż produkcją samochodów osobowych zajmuje się dopiero od 1989 roku. Sama historia McLarena jest jednak znacznie dłuższa, gdyż dotyczy ona zespołu Formuły 1, który w Królowej Sportów Motorowych startuje od 1966 roku i jest jednym z najdłużej istniejących zespołów, gdyż startuje w F1 aż do dziś

McLaren – początki istnienia zespołu Formuły 1

W 1963 legendarny kierowca wyścigowy i inżynier z Nowej Zelandii, Bruce McLaren założył przedsiębiorstwo Bruce McLaren Motor Racing Limited, którego nazwa jak można się domyślić pochodzi od jego nazwiska. Ścigał się on w Formule 1 od 1959 roku. Na założenie własnej ekipy zdecydował się, gdyż był zirytowany tym, iż jego zespół Cooper wciąż lekceważył jego sugestie techniczne.

McLaren zatrudnił inżynierów i wraz z nimi opracował samochód, którego debiut miał miejsce w Monako podczas Grand Prix Monaco w roku 1966 roku. Był to samochód McLaren M2B. W pierwszych dwóch latach jedynym kierowcą zespołu był sam Bruce McLaren. Zdołał on w tym czasie zdobyć łącznie sześć punktów i w klasyfikacji kierowców w obu latach znajdował się pośrodku drugiej dziesiątki. 

Pierwsze sukcesy zespołu przyszły dość szybko, gdyż już w roku 1968. Wtedy do ekipy dołączył rodak McLarena Denny Hulme, któremu w sezonie 1967 udało się zdobyć tytuł mistrza świata. Pierwszy wyścig nie był zbyt udany z racji na korzystanie z przestarzałego auta, lecz przerwa między rundami trwała od stycznia aż do maja i w tym czasie testy przeszła nowa konstrukcja, która była więcej niż udana. W tamtym roku Hulme zwyciężał dwukrotnie, a Bruce'owi sztuka ta udała się raz, a konstrukcja McLarena zdobyła drugie miejsce w klasyfikacji konstruktorów. 

Dalsze losy McLarena są niezwykle długie i skomplikowane. Sporym ciosem dla zespołu była śmierć McLarena, który zginął w wypadku podczas testów na torze Goodwood w 1970 roku. Lata 70. mimo tego zespół musi uznać za udane. Zdobył on swoje pierwsze tytuły. W 1974 roku zespół zwyciężył w klasyfikacji konstruktorów, a mistrzem kierowców został Emerson Fittipaldi. Kolejny tytuł wśród kierowców dorzucił w 1976 roku James Hunt. W międzyczasie doszło też do pierwszego triumfu zespołu w kultowym wyścigu Indianapolis 500. 

W swojej historii zespół zaliczył wiele wzlotów i upadków, lecz jest to druga najstarsza aktywna ekipa w mistrzostwach, która od 1966 roku uzbierała 12 tytułów w klasyfikacji kierowców zdobytych przez siedmiu różnych zawodników, a ponadto osiem tytułów mistrza świata dla najlepszego konstruktora. Są to naprawdę świetne osiągnięcia w świecie Formuły 1. Aktualnie zespół walczy o powrót na szczyt, z którego boleśnie spadł po wprowadzeniu do Formuły 1 silników hybrydowych. 

McLaren – historia produkcji samochodów osobowych

Firma McLaren Automotive, czyli dział McLaren Technology Group, który zajmuje się produkcją samochodów osobowych. Założył ją Ron Dennis w 1989 roku, gdy to właśnie on był właścicielem całej firmy. McLaren Automotive Limited ma bazę w Woking, czyli w tym samym miejscu co zespół i korzysta również z wielkiego kompleksu McLaren Technology Centre, który jest położony na obrzeżach tego miasta i stanowi jeden z najbardziej reprezentatywnych na całym świecie. 

Pierwszy samochód McLarena został zaprezentowany w 1991 roku. Był to McLaren F1, czyli hipersamochód z centralnym fotelem kierowcy, który podczas debiutu był najszybszym cywilnym autem świata i udało się mu utrzeć nosa wielkim zespołom wystawiającym prototypy, gdyż McLaren F1 w wersji GTR zwyciężył w prestiżowym wyścigu 24h Le Mans w 1995 roku z Yannickiem Dalmas, Masanorim Sekiyą i JJ Letho za kierownicą. 

Produkcja modelu F1 zakończyła się w roku 1998 i wtedy marka została uśpiona. Powróciła ona tworząc wraz z Mercedesem model SLR McLaren, a na dobre McLaren powrócił w roku 20009 prezentując model MP4-12C. 

Aktualnie McLaren posiada gamę aż pięciu samochodów. Należy do nich McLaren Artura, czyli najmniejszy samochód w gamie będący następcą modelu 570S, kolejne auto to McLaren 720S, a topowy supersamochód to McLaren GT. Istnieją jednak także ultra sportowe, limitowane konstrukcje. Mowa tu o McLarenie Elva, który powstanie w nakładzie 249 sztuk. Każda z nich wyceniana jest na co najmniej 9 milionów złotych. Do tego istnieje limitowany McLaren Senna, czyli wyczynowe auto będące hołdem dla tragicznie zmarłego w latach 90. Ayrtona Senny, który jest jednym z najlepszych kierowców wyścigowych w całej historii motorsportu. 

McLaren na samochody.pl

Szukasz tak wyjątkowego auta jak McLaren? Sprawdź oferty dostępne na naszym portalu. Skorzystaj z nowoczesnej wyszukiwarki i zaznacz dowolne dane techniczne takie jak pojemność silnika, silniki benzynowe, diesla, a także maksymalny przebieg w przypadku aut używanych. Wśród opcji wyposażenia, które są dostępne wybierz takie jak nawigacja, podgrzewane fotele, skórzana kierownica, czujniki parkowania, komputer pokładowy, stabilizacja toru jazdy, czujnik deszczu, rozbudowany system multimedialny, kamera cofania, podgrzewane fotele, światła w technologii LED, systemem ostrzegania przed kolizją i automatycznego hamowania czy inne. Jeśli decydujemy się na używany model, to warto nie skupiać się wyłącznie na opisach, tylko sprawdzić również historię pojazdu za pomocą numeru VIN.

Nie zwlekaj, załóż konto już dziś i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu - zapisuj do obserwowanych ogłoszenie dodane przez ulubiony komis lub salon (aby dodać ofertę do obserwowanych zaloguj się do swojego konta), wysyłaj wiadomości do sprzedawców i otrzymuj powiadomienia o nowych ogłoszeniach.