Honda Civic to kompaktowy samochód produkowany przez japońską markę już od 1972 roku. Od 2021 roku na rynku dostępna jest jego jedenasta generacja. Przez lata produkcji Civic był dostępny w wielu typach nadwozi – jako 2-drzwiowe coupé, 3-drzwiowy hatchback, 4-drzwiowy sedan, 5-drzwiowy liftback oraz 5-drzwiowe kombi. W najnowsze, XI generacji mamy do wyboru wyłącznie 4-drzwiowego sedana i 5-drzwiowego hatchbacka. Model jest znany w Polsce od lat i ma ugruntowaną pozycję na rynku. Przede wszystkim jest to auto funkcjonalne, a w większych wersjach przestronne i świetnie sprawdza się jako rodzinny samochód. Ceniony jest również za niski poziom awaryjności - Civic rzadko się psuje, a jego silniki są chwalone za wyjątkową trwałość i bardzo dobre osiągi. Honda jest znana z jednostek napędowych, których znakiem rozpoznawczym są silniki z systemem zmiennych faz rozrządu VTEC, które zapewniają wyjątkowo dobrą dynamikę. Warto wspomnieć również o trwałych zabezpieczeniach antykorozyjnych. Za jedyną wadę podawana jest wysoka cena zakupu – zadbane egzemplarze mają niską utratę wartości na rynku wtórnym, ale jedyny minus jest spowodowany wyjątkową trwałością i innymi zaletami modelu. Bez względu czy interesuje Cię nowa czy używana Honda Civic, sprawdź koniecznie naszą stronę. Dostępne oferty sprzedaży są naprawdę zróżnicowane, więc z pewnością znajdziesz idealny egzemplarz dla siebie.
Honda Civic FAQ:
Jakie jest średnie spalanie Hondy Civic ?
Od samochodu z segmentu C często oczekuje się naprawdę wiele – sporej przestrzeni w środku, użytkowości, świeżego wyglądu oraz silników, które będą z jednej strony dostarczać sporo mocy, lecz równocześnie będą odznaczać się przyzwoitymi statystykami zużycia paliwa. Civic wiele z tych rzeczy robi naprawdę dobrze, co pokazuje mnóstwo nagród z całego świata, a poziom spalania jest zdecydowanie jedną z nich.
Oczywiście najoszczędniejszym wyborem jest jednostka diesla. Turbodoładowany DTEC o pojemności 1.6 litra w cyklu mieszanym będzie wykazywać się naprawdę dobrymi parametrami zużycia paliwa na poziomie zaledwie 4,5 litra na 100 kilometrów. Jest to naprawdę świetny wynik.
Nie tak źle sytuacja wygląda w przypadku jednostek benzynowych. Jednostki VTEC to naprawdę oszczędne motory, czego dowodem jest średnie spalanie turbodoładowanego silnika 1,5 – zaledwie 6-6,5 litra na 100 kilometrów. Nawet niezwykle mocny silnik z wersji Type-R nie pożera paliwa jak smok – średnio jest to około 8l/100 km.
Jaki silnik wybrać Hondy Civic ?
Honda Civic, jak na kompakta przystało, posiada naprawdę szeroką gamę jednostek silnikowych do wyboru. Jedno oferują oszczędności na spalaniu i mały koszt eksploatacji, inne zaś nastawione są pod ogromną moc oraz sportowe doznania. Dzięki tak bogatej ofercie, każdy będzie mógł znaleźć coś wprost idealnie skrojonego pod swoje potrzeby.
Zacznijmy od silników, diesla, a w zasadzie tylko jednego silnika. W Hondzie Civic znaleźć możemy bowiem wyłącznie jedną jednostkę zasilaną olejem napędowym. Jest to motor skonstruowany w linii DTEC o pojemności 1,6 litrów. Jest on w stanie wykrzesać z siebie 120 koni mechanicznych oraz zawrotne 300 Nm.
Jeżeli zaś chodzi o jednostki benzynowe, aktualnie w gamie silnikowej Hondy Civic dostępne są dwa silniki. Pierwszy z nich posiada pojemność 1 litra oraz wspomagającą go turbosprężarkę, co przekłada się na 126 koni mechanicznych. Drugi, o pojemności 1,5 litra, wydobywa już 182 KM. Silnik 2.0 z wersji Type-R to już za to aż 320 KM mocy!
Jakie są opinie o Hondzie Civic ?
Honda Civic przez dziesięć swoich generacji zbierała naprawdę różne oceny. Najnowsza, dziesiąta generacja tego japońskiego kompakta jest jednak klasyfikowana pod względem ocen w tej górnej połówce stawki. Oczywiście nie można tutaj mówić o bezbłędnym samochodzie, lecz wady zdecydowanie są przysłaniane przez zalety.
Najlepsze zdaniem recenzentów i użytkowników jest to, co dla wielu najważniejsze – genialny układ jezdny, świetne silniki oraz przyzwoita skrzynia biegów, co zapewnia naprawdę fenomenalne wrażenia z jazdy. Ergonomia wnętrza oraz jego przestrzenność to kolejne naprawdę ważne zalety najnowszej Hondy Civic.
Przyczepić można się natomiast do wyciszenia kabiny pasażerskiej, jakości lakieru i karoserii ogółem (jeżeli o nią nie dbamy, może w niej szybko zalęgnąć się rdza). Wiele mówi się także o dziwnych przypadłościach, jak na przykład dostawaniu się paliwa do misy olejowej. Są to jednak sporadyczne przypadki.
Jakie są wymiary Hondy Civic ?
W zależności od wybranej przez nas wersji nadwozia – hatchback, coupe bądź sedan – niektóre parametry Hondy Civic X mogą się w mniej lub bardziej znacznym stopniu różnić. Zacząć powinniśmy od wartości, które się zmieniają – długość auta to 4490 mm w przypadku hatchbacka oraz coupe lub 4630 mm w przypadku sedana. Wysokość tego auta wynosi zaś odpowiednio 1390 mm dla hatchbacka oraz coupe i 1410 mm dla sedana. Różni się również masa własna. W przypadku hatchbacka lub coupe będzie ona mieścić się w przedziale od 1241 kilogramów do 1308 kilogramów. Sedan posiada większą rozpiętość wagową: od 1121 kilogramów do 1326 kilogramów.
Różnią się również rozmiary bagażnika. W przypadku hatchbacka i coupe jest to pojemność 420 litrów, zaś sedan posiada przestrzeń załadunkową o objętości 519 litrów. W pierwszej sytuacji możemy jednak złożyć tylne fotele i powiększyć bagażnik do pojemności aż 1209 litrów. Prześwit zaś jest niższy w przypadku sedana (12,9/12,4 cm).
Jakie są ceny Honda Civic?
Honda Civic to w wielu kręgach samochód wręcz ponadczasowy. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o jego wkład w historię motoryzacji czy jego kultowość, ale chociażby o sam fakt tego, jak długo znajduje się już on na rynku. Ile więc kosztuje Honda Civic używane i nowe? W przypadku rocznika 2022, cena startowa wynosi 139 990 złotych. Najwyższy poziom wyposażenia, nazywany Advance, dodaje zaś wiele udogodnień i kosztuje w tym momencie dokładnie 159 900 złotych.