Maserati to włoski producent samochodowy działający od 1914 roku. Marka wchodzi w skład koncernu Stellantis. W swojej ofercie ma samochody sportowe i wyścigowe, a do obecnie produkowanych należą auta osobowe Ghibli oraz Quattroporte, sportowy model MC20, oraz SUV Levante. Wśród modeli, których produkcja już się zakończyła, a wciąż pozostają jednymi z najlepiej rozpoznawalnych należy między innymi GranTurismo. To co wyróżnia auta Maserati na drodze do oczywiście unikalny kształt osłony chłodnicy i legendarny już trójząb – to one od ponad 60 lat są głównym wyróżnikiem marki. Linie nadwozia to kolejny atut samochodów z włoskiej stajni, jest luksusowo i sportowo jednocześnie. Wnętrze również jest świetnie urządzone i wyposażone, a skórzane wykończenie jest standardem w każdej wersji. Ważną rolę oczywiście odgrywają detale, które mimo wszystko przyciągają wzrok. Modele tej marki mają również świetne brzmienie silników, chociaż w 2022 marka przedstawiła plan elektryfikacji gamy pojazdów – do 2030 roku Maserati ma być pierwszą włoską marką produkującą wyłącznie auta elektryczne. Jeśli interesuje Cię nowe lub używane Maserati koniecznie sprawdź oferty sprzedaży na naszej stronie - tu z pewnością znajdziesz egzemplarz dopasowany do Twoich oczekiwań.
Maserati
Włoskie samochody uchodzą za jedne z najpiękniejszych i najszybszych na świecie. Spory wkład miała w to między innymi marka Maserati, która istnieje od ponad 100 lat i w tym czasie stworzyła całe mnóstwo przepięknych samochodów, a ponadto odnosiła sukcesy w renomowanych seriach wyścigowych.
Maserati – historia marki
Maserati powstało dzięki braciom Maserati. Mowa tu o Alfierim, Carlo, Bindo, Ettore oraz Ernesto. Na początku XX wieku pracowali oni dla producentów samochodów takich jak Fiat, Bianchi czy też Isotta Fraschini. 1 grudnia 1914 roku zdecydowali się jednak na założenie własnego warsztatu, który powstał w Bolonii. Zaledwie dwa tygodnie później założyli również spółkę, której nazwa brzmiała Societa Anonima Officine Alfieri Maserati. Pierwotnie budowali oni samochody wyścigowe dla marki Diatto, która jednak przestała zajmować się budową tego typu aut w roku 1926. Dzięki temu powstała marka Maserati.
Już w momencie wycofania się Diatto, Alfieri Maserati stworzył swój pierwszy samochód Tipo 26, którym wygrał kultowy wyścig Targa Florio. W ten sposób rozpoczęto tworzenie samochodów, które miały przeznaczenie przede wszystkim do wyścigów i wykorzystywały wszelkiego rodzaju silniki 4, 6, 8, a nawet i 16 cylindrowe, które powstawały w wyniku łączenia ze sobą dwóch jednostek V8.
Auta wyścigowe Maserati odnosiły regularne sukcesy, lecz marka została mocno dotknięta w roku 1932. Wtedy w wieku zaledwie 44 lat zmarł Alfieri Maserati, czyli założyciel marki. Pięć lat po tym wydarzeniu Maserati S.p.A. przeszło w ręce Orsi i wciąż produkowało auta wyścigowe marki Maserati, lecz zmieniono wtedy siedzibę z Bolonii na Modenę, w której Maserati pozostaje do dziś. Auta tej marki wtedy pokonywały najlepsze samochody na świecie budowane przez Auto Union czy też Mercedesa.
W czasie II Wojny Światowej Maserati zajęło się produkcją wojskową, lecz powróciło do samochodów po jej zakończeniu. Wtedy w roku 1947 z Maserati odeszli dawcy nazwy tej marki, czyli wciąż żyjący bracia Maserati, którzy założyli własną markę aut O.S.C.A., co wynikało z tego, że Maserati zostało wcześniej przejęte przez rodzinę Orsich będącą znaczącym wytwórcą stali oraz maszyn.
Maserati – dzieje po II Wojnie Światowej
Maserati po II Wojnie Światowej rozpoczęło działanie w nowo powstałej Formule 1. Zespół działał w niej od roku 1950 do 1957. W tych czasach samochodem Maserati dwa tytuły zdobył Juan Manuel Fangio, a wśród kierowców można było znaleźć także Stirlinga Mossa uznawanego za jednego z najlepszych na świecie. Po drugim mistrzostwie Fangio w barwach Maserati firma uznała jednak, że chce zająć się produkcją samochodów i wycofała się z F1 dostarczając jednak silniki zespołom aż do 1969 roku.
Pierwsze auta powstały jeszcze za czasów rodziny Orsi, lecz w 1968 doszło do wykupienia Maserati przez Citroena. Francuskie przedsiębiorstwo pozostawiło jednak Adolfo Orsiego na stanowisku prezesa Maserati. Dzięki temu samochody Maserati zaczęły być produkowane w większym nakładzie korzystając z rozwiązań Citroena. Dobry okres nie trwał jednak zbyt długo, gdyż w roku 1974 Citroen zbankrutował, a nowy właściciel czyli koncern PSA chciał zlikwidować Maserati, które przetrwało dzięki zaangażowaniu włoskiego rządu.
Pierwotnie Maserati należało do kierowcy wyścigowego Alejandro de Tomaso oraz firmy Benelli. Ich udziały w 1990 roku przejął koncern Fiat, który sprawił, że Maserati dziś to uznany producent aut luksusowych i sportowych, który korzysta między innymi z rozwiązań Ferrari. Ponadto Maserati ma być pierwszym włoskim producentem, który do 2030 roku przestawi się wyłącznie na produkcję elektryków.
Maserati – gama modelowa
Gama modelowa Maserati nie jest zbyt bogata. Znajdziemy w niej dwa auta osobowe. Rolę wejściowego pełni Maserati Ghibli, które plasuje się w segmencie E. Oprócz tego istnieje Maserati Quattroporte, które należy do segmentu F. Włosi oferują również SUVa Levante. Najnowszy dodatek do gamy modelowej to z kolei Maserati MC20, które nawiązuje do modelu MC12. Auto jest jedynym obecnie supersamochodem marki i stanowi hołd dla powrotu Maserati do wyścigów, który miał miejsce w 2004 roku, dzięki powstaniu modelu MC12.
Maserati na sprzedaż
Szukasz tak wyjątkowego samochodu? Sprawdź oferty dostępne na naszej stronie. Skorzystaj z nowoczesnej wyszukiwarki i zaznacz dowolne dane techniczne takie jak pojemność silnika, silniki benzynowe lub diesla, skrzynia biegów, a także maksymalny przebieg w przypadku aut używanych. Wśród opcji wyposażenia, które są dostępne wybierz takie jak nawigacja, podgrzewane fotele, skórzana kierownica, czujniki parkowania, komputer pokładowy, stabilizacja toru jazdy, czujnik deszczu, system multimedialny, kamera cofania, podgrzewane fotele, światła w technologii LED systemem ostrzegania przed kolizją i automatycznego hamowania czy inne. Jeśli decydujemy się na używany model, to warto nie skupiać się wyłącznie na opisach, tylko sprawdzić również historię pojazdu za pomocą numeru VIN.
Nie zwlekaj, załóż konto już dziś i korzystaj ze wszystkich możliwości portalu - zapisuj do obserwowanych ogłoszenie dodane przez ulubiony komis lub salon (aby dodać ofertę do obserwowanych zaloguj się do swojego konta), wysyłaj wiadomości do sprzedawców i otrzymuj powiadomienia o nowych ogłoszeniach.