Tesla jest marką kojarzoną przede wszystkim z ekscentrycznym Elonem Muskiem i jest jednym z pierwszych w historii producentów aut czysto elektrycznych. Aktualnie wszystkie sprzedawane przez markę Tesla nowe samochody to prawdziwy bestseller. Są to najczęściej wybierane elektryki na świecie, a i w walce ze spalinowymi autami wypadają naprawdę dobrze. Z racji na to, że auta Tesli są jednymi z najbardziej innowacyjnych, możesz się spodziewać, że już niebawem oferty sprzedaży tych aut będą bardzo często spotykane z racji na to jak szybko zwiększa się liczba tych samochodów na całym świecie.
Tesla
Tesla to producent samochodów, który ma przeogromny wpływ na to w jakim kierunku rozwija się obecnie motoryzacja. To przedsiębiorstwo kojarzone przede wszystkim z ekscentrycznym Elonem Muskiem ma spory udział w rewolucji elektrycznej w motoryzacji i jest jedną z wiodących marek samochodów elektrycznych na całym świecie.
Tesla – historia, początki działania
Tesla, Inc. to przedsiębiorstwo, które zostało założone 1 lipca 2003 roku mające siedzibę w Austin w stanie Teksas w Stanach Zjednoczonych. Jednym z jego współzałożycieli, a jednocześnie dyrektorem generalnym i twarzą całej marki jest ekscentryczny miliarder z Republiki Południowej Afryki, Elon Musk, który swoje działania prowadzi także w sektorze misji kosmicznych. Zanim Tesla zajęła się produkcją samochodów potrzebowała ona jednak sporo czasu.
Prace nad pierwszym samochodem marki Tesla trwały bowiem aż pięć lat od roku 2003 do roku 2008. Ostatecznie postawiono na współpracę z Lotusem. Efektem tego sojuszu było pierwsze auto w historii zbudowane przez Teslę, czyli Tesla Roadster. Premiera pierwszego auta odbyła się w czerwcu 2007 roku. Auto było bardzo spokrewnione z Lotusem Elise, lecz było oczywiście elektryczne, a także nieco większe. Zmian było więcej, lecz bardzo dużo części jest takich samych jak w brytyjskim samochodzie. Pierwsze auto Tesli powstało w nakładzie około 2500 sztuk.
Aktualnie Tesla jednak z modelem Roadster ma już mało wspólnego, gdyż plany jego powrotu są odkładane od dobrych kilku lat i aktualnie rozpoczęcie produkcji kolejnej Tesli Roadster będącej elektrycznym hipersamochodem ma mieć miejsce dopiero w roku 2023. To jak wygląda dziś marka zaczęło się kształtować jednak znacznie szybciej.
Pierwsze seryjne auto Tesli zadebiutowało w tym samym czasie, w którym koniec miał miejsce koniec produkcji Roadstera. Jako pierwszy zadebiutował topowy dziś samochód Tesli, czyli Model S. W kolejnych latach Tesla wprowadzała na rynek Model X, Model 3, który dziś jest absolutnym hitem sprzedażowym, a także model Y. W planach jest także Tesla CyberTruck, wcześniej wspomniany Roadster, a nawet i samochód ciężarowy o nazwie Tesla Semi.
Tesla – technologie
Tesla ma ogromny wpływ na rozwój motoryzacji przede wszystkim przez podejście swojego prezesa, Elona Muska, któremu niesamowicie zależy na przełamywaniu kolejnych barier. Między innymi wysłał on jedno z aut Tesli w kosmos w ramach swojej agencji kosmicznej SpaceX, która zajmuje się badaniem kosmosu. Dzięki temu samochody Tesli umożliwiają jazdę autonomiczną.
Autopilot Tesli jest niesamowicie popularny i pozwala na jazdę bez ingerencji kierowcy, lecz ten wciąż musi obserwować ruchy pojazdu i drogę przed nim, gdyż do w pełni autonomicznej jazdy jeszcze daleko. Mimo tego Tesla posiada aktualnie najlepszy system autonomicznej jazdy w samochodach produkowanych seryjnie. Jest to możliwe od płatnej aktualizacji oprogramowania Full Self-Driving Beta. Dzięki niej autopilot przestaje działać jak aktywny tempomat, a staje się autem autonomicznym poziomu 3 lub nawet i 4. Przetestowano to nawet w Ameryce, gdzie niemalże bez żadnej interwencji samochód Tesli pokonał całą trasę z San Francisco do Los Angeles, która liczy aż 600 kilometrów.
Tesla – gama modelowa
Najtańszym samochodem oferowanym przez Teslę jest Tesla Model 3. Jest to 4-drzwiowy Sedan, który pod względem wielkości jest podobny na przykład do zaprezentowanego w 2021 roku BMW i4. Mowa więc o aucie klasy średniej. Autem pokrewnym w gamie dla Modelu 3 jest Model Y, który jest podobny konstrukcyjnie z tym, że Model Y to średniej klasy crossover. Korzysta on z tej samej płyty podłogowej co Model 3 i podobnie jak on posiada specjalną wersję performance, która pozwala na przyspieszenie do 100 km/h w mniej niż 3,5 sekundy.
Z wyższej półki jest Tesla Model S oraz Model X. Pierwszy samochód jest 5-drzwiowym liftbackiem z klasy wyższej, którego najczęściej stawia się obok takich aut jak Porsche Taycan czy Audi e-tron GT. Jest to też najstarsze auto w obecnej gamie Tesli. Model X to z kolei crossover z segmentu E, który zadebiutował kilka lat po modelu S i jest do niego zbliżony konstrukcyjnie.