addDodaj ogłoszenie
Samochody osobowe używane i nowe na sprzedaż

Fastback

Samochody Osobowe Fastback. Sprawdź ogłoszenia motoryzacyjne aut osobowych typu Fastback na samochody.pl

Nazwa Fastback powstała głównie z potrzeby marketingowego nazwania nadwozia Hatchback, Liftback i Combi Coupe. W ... Czytaj więcej

Samochody Fastback

Nazwa Fastback powstała głównie z potrzeby marketingowego nazwania nadwozia Hatchback, Liftback i Combi Coupe. W rzeczywistości odróżnienie prawdziwego Fastbacka od wymienionych wyżej nadwozi wymaga sporo wiedzy i wprawy. Różnice pomiędzy nimi mogą być tak niewielkie, że ciężko je określić na pierwszy rzut oka.

Nadwozie dwubryłowe aut typu fastback

Samochody Fastback to auta osobowe o nadwoziu dwubryłowym. Mają wydzieloną część przednią (niekoniecznie silnikową) oraz połączoną ze sobą część pasażerską i tylną (która może być silnikowa lub bagażowa). Nadwozie ma charakter zamknięty z nieruchomą tylną szybą. Pokrywa bagażnika i szyba są umieszczone pod kątem i opadają w kierunku tylnych świateł. W tych autach silnik często znajduje się z tyłu. Dzięki temu bagażnik może zmieścić się pod maską, co zapewnia zdecydowanie więcej przestrzeni niż w mocno skróconym tyle.

Popularne auta fastback

Pierwsze auto osobowe o tym nadwoziu to Stout Scarab, czyli minivan z 1933 roku. Oczywiście jego ojczyzną są Stany Zjednoczone - co właściwie nie powinno nikogo dziwić, bo większość typów nadwozia pochodzi właśnie stamtąd. Szczyt popularności Fastbacki osiągnęły w latach sześćdziesiątych. Uważano je wtedy za futurystyczny powiew przyszłości. Życie zweryfikowało jednak tę kwestię. Obecnie już prawdziwe Fastbacki należą do przeszłości i właściwie się ich już nie produkuje, ale ta nazwa wciąż pojawia się z obiegu.

Charakter samochodów fastback

Fastback kojarzy się ze znanymi markami samochodów i autami z wyższej półki. Dlatego też nazwa ta jest wciąż używana. Najczęściej jest to po prostu zabieg marketingowy, który ma na celu zwrócenie uwagi na konkretne modele. Najczęściej nazwa ta jest używana po prostu do nadwozi, w których tylna szyba jest zespolona z pokrywą bagażnika i opada pod kątem w kierunku tylnych świateł. Z racji pozytywnych skojarzeń nazwa Fastback jest używana po to, by podkreślić sportowy lub luksusowy charakter danego modelu samochodu osobowego. Jednak rozróżnienie, czy to faktycznie Fastback, Hatchback czy Liftback jest dość trudne.

Crossover FAQ:


Czy crossover to dobry wybór?
Samochody typu crossover są bardzo popularne wśród kierowców. Poniżej kilka zalet dla których kierowcy chętnie wybierają crossovery. Zalety crossovera:
  • wyższa pozycja za kierownicą wypływa na lepszą widoczność,
  • zwiększony prześwit pozwala na pokonywanie nie wielkich nierówności i miejskich, krawężników ułatwiając parkowanie,
  • dołączany napęd na cztery koła pomaga w trudniejszych warunkach drogowych,
  • dzięki swoim gabarytom samochody jest łatwy w manewrowaniu i nadaję się do miasta,
  • samochody typu crossover ze względu na swoją budowę wpływają na poprawę bezpieczeństwa podróżujących.