Samochody Kombi
Ten typ samochodów osobowych od lat cieszy się dużą popularnością. To auta, które stanowią kompromis pomiędzy niewielkimi samochodami dostawczymi a samochodami rodzinnymi. Samochody kombi świetnie sprawdzają się jako pojazdy służbowe.
Specyficzny kształt
Nadwozie Kombi może się wydawać zbliżone do Hatchbacka. W tym wypadku tylna szyba pojazdu jest otwierana wraz z pokrywą bagażnika. Najczęściej podnosi się je do góry, rzadziej otwiera do boku. Jest to cecha, która łączy oba te typy nadwozia. Jednak w przypadku kombi cechą charakterystyczną jest wydłużony dach samochodu, który w znacznym stopniu zwiększa pojemność bagażową. Najczęściej, więc klapa bagażnika jest niemal pionowa w stosunku do płyty podłogowej. W ten sposób maksymalizuje się powierzchnię załadunkową takich aut osobowych. Warto też zauważyć, że kombi mają z boku aż po trzy szyby, a nie dwie.
Historia nadwozia
Samochody osobowe typu kombi pojawiły się w latach sześćdziesiątych. To właśnie wtedy poszukiwano rozwiązań, które pozwolą na zwiększenie przestrzeni bagażowej. Pewną ciekawostką mogą być popularne w Stanach Zjednoczonych w latach 1960-1970 trzydrzwiowe kombi. Były to głównie modele: GM, Forda, Chevroleta i Cadillaca. W Europie w latach dziewięćdziesiątych w wersji trzydrzwiowej dostępny był: - Trabant Universal, - Opel Kadett E. Oczywiście życie zweryfikowało ten pomysł i ostatecznie zrezygnowano z produkcji tego typu nadwozia. Wynika to po prostu z tego, że była ona mało praktyczna. Z tego też powodu obecnie produkuje się tylko wersje pięciodrzwiowe.
Samochody do zadań specjalnych
Samochody kombi sprawdzają się także w roli pojazdów przeznaczonych do szczególnych zastosowań. Czasami przerabia się je na karetki Pogotowia Ratunkowego. Z racji tego, że auta te są długie, to umożliwiają przewiezienie pacjenta na noszach. Większość aut terenowych jest wyposażona właśnie w nadwozie typu kombi. W niektórych modelach pionowa klapa bagażnika umożliwia nawet zawieszenie na nich koła zapasowego.