Formularz umowy kupna-sprzedaży samochodu. Gotowy wzór, który wystarczy wypełnić informacjami o sprzedającym, kupującym oraz szczegółami dotyczącymi pojazdu. Formularz pozwoli zaoszczędzić czas i w prosty sposób przygotować do druku wypełnioną umowę kupna-sprzedaży samochodu.
Na co uważać przy podpisywaniu umowy kupna sprzedaży samochodu?
Niestety często jesteśmy narażeni na sytuacje wynikające z nieuczciwości drugiej osoby. Jest to dla nas bardzo niebezpieczne i w przypadku kupna lub sprzedaży używanego samochodu może być jednocześnie bardzo kosztowne.
Chcąc mieć już w posiadaniu nasz wymarzony samochód, zapominamy o zdrowym rozsądku i zbyt łatwo dajemy się ponieść emocjom, przez co umykają nam bardzo istotne szczegóły. Nie dotyczą one jedynie tego, jaki dokładnie jest stan faktyczny pojazdu, ale przede wszystkim tego, jak skonstruowana jest umowa kupna sprzedaży samochodu.
Pomimo tego, że prawo chroni kupującego przed nieuczciwością, to jednak kiedy dobrowolnie podpisze on umowę zawierającą pewne sformułowania, może to mu uprzykrzyć życie. W niektórych przypadkach również skutecznie uniemożliwia przedstawianie jakichkolwiek roszczeń.
Niestety oprócz wad samochodu mogą się w takim wypadku pojawić również problemy z rejestracją auta, przeglądem, czy późniejszą sprzedażą.
Jak powinna być skonstruowana umowa kupna sprzedaży samochodu?
Na początek naszą czujność powinna wzbudzić sytuacja, gdy sprzedający nerwowo podchodzi do jakichkolwiek zmian w treści umowy. Pamiętajmy bowiem, że czasami może ona zawierać niekorzystne dla nas warunki, które nie będą wynikały z nieuczciwości sprzedającego, lecz z błędnych informacji lub po prostu braku wiedzy, jak powinna wyglądać prawidłowa umowa.
Jeśli jednak jest on wyraźnie zdenerwowany, możemy podejrzewać, że niekorzystne dla nas zapiski znalazły się tam specjalnie. Poprawnie skonstruowana umowa powinna zawierać:
- zawarcie umowy powinno być opatrzone właściwą datę zawarcia transakcji,
- prawidłowe oraz szczegółowe dane zarówno sprzedającego, jak i kupującego, które są zgodne z dowodem tożsamości,
- oświadczenie osoby sprzedającej samochód, że jest jego właścicielem oraz oświadczenie dotyczące przebiegu i tego, jakim numerem VIN jest opatrzony samochód,
- informacje o zapoznaniu się ze stanem technicznym pojazdu przez kupującego, oraz informacje o samym stanie technicznym, który deklaruje sprzedający np. bezwypadkowy, o oryginalnym przebiegu, brak ukrytych wad, konkretnie wymienione wady,
- oświadczenie kupującego z informacją o kwocie, jaka zostaje przekazana sprzedającemu na poczet kupna samochodu oraz podpis poświadczający jej otrzymanie,
- spis przekazywanych dokumentów oraz innych przedmiotów np. kluczyki,
- umowa sprzedaży samochodu powinna zawierać zapis informujący, że pojazd zostaje przekazany niezwłocznie po podpisaniu umowy,
- umowa sprzedaży pojazdu powinna zostać spisana w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach
Warto zawrzeć jeszcze jeden bardzo ważny zapis, jakim jest informacja o zastosowaniu przepisów Kodeksu cywilnego do tych sytuacji, których nie reguluje podpisana umowa oraz informację o tym, że spory, które wynikły z winy sprzedającego oraz jego nieuczciwości będzie rozstrzygał sąd rejonowy przypisany do miejsca zamieszkania osoby kupującej.
Na jakie pułapki należy uważać podczas sprzedaży samochodu?
Umowa kupna sprzedaży jest naszym podstawowym dowodem w sytuacji, kiedy będziemy chcieli dochodzić naszych roszczeń.
Pamiętajmy, że nieuczciwość może przejawiać się w różny sposób, dlatego należy zawsze jak najdokładniej zabezpieczać swoje interesy i posiadać dodatkowe dowody, np. potwierdzające stan faktyczny pojazdu. Jakie jeszcze kroki warto podjąć?
- Zapisać ogłoszenie, z którego dowiedzieliśmy się o możliwości kupna samochodu. Najlepiej dokonać tego w postaci pliku, dzięki czemu możemy udowodnić, co dokładnie deklarował sprzedawca.
- Sprawdzić numer VIN, dzięki czemu dowiemy się m.in. czy stan faktyczny samochodu pokrywa się z tym, co zawiera dowód rejestracyjny.
- Podczas sprzedaży samochodu mieć przy sobie jedna zaufaną osobę, najlepiej niepochodzącą z naszej rodziny, które będzie mogła ewentualnie wystąpić w charakterze świadka.
- Zawrzeć w umowie kupna sprzedaży jak najwięcej szczegółowych informacji o stanie pojazdu deklarowanym przez sprzedającego. Nie dopuścić do zapisania w umowie sprzedaży danych nieprawdziwych np. sprzedający obniża cenę pojazdu na naszą korzyść, choć w rzeczywistości wiemy, że tak nie jest.
- Usunięciu wszelkich zapisów, które uniemożliwiają nam zgłoszenie roszczeń i braku rękojmi.
- Gdy już podpiszemy umowę, koniecznie dopilnujmy, aby na naszym egzemplarzu nie pojawiły się dodatkowe zapiski umieszczane tam bez naszej wiedzy.
- W przypadku wpłaty zaliczki warto dopilnować, aby zostało to udokumentowanie za pomocą dokumentu, a także, aby na pewno była ona nazywana zaliczką, a nie bezzwrotnym zadatkiem.
Racjonalne podejście
Kupno lub sprzedaż samochodu nie jest rzeczą prostą i w większości z nas powoduje różne emocje. Niestety czasem zdarza się, że nieznajoma osoba, z którą dokonujemy transakcji, będzie chciała być wobec nas nieuczciwa.
Z tego powodu należy bardzo dokładnie i ze spokojem podejść do skonstruowania dokumentu jakim jest umowa kupna sprzedaży samochodu. Umowa kupna-sprzedaży auta jest dla nas najważniejszym dokumentem, poświadczającym nasze prawo do roszczeń lub ich braku. Jest nam potrzebna w wydziale komunikacji do zarejestrowania pojazdu, a także w towarzystwie ubezpieczeniowym do tego aby wykupić ubezpieczenie samochodu. Najczęściej na niekorzyść kupującego wpływa tuszowanie wad pojazdu, fałszywe informacje, czy ukrywanie faktów.
Po podpisaniu umowy zawsze istnieje możliwość dochodzenia swoich roszczeń jednak o wiele lepiej być pewnym, że pojazd, którego za chwilę będziemy właścicielami, jest dla nas odpowiedni.
W razie wątpliwości dobrym pomysłem jest udanie się do certyfikowanej stacji diagnostycznej.
Warto pamiętać, że należy również opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.