Czy kobiety jeżdżą bezpieczniej od mężczyzn?
Czy kobiety jeżdżą bezpiecznie? Odpowiedź jest jednoznaczna
W społeczeństwie od lat funkcjonuje mit, że kobiety jeżdżą gorzej od mężczyzn, są roztargnione, nieuważne i doprowadzają do dużej liczby kolizji czy wypadków. Statystyki pokazują, że to tylko stereotyp, który nie ma za wiele wspólnego z prawdą. Okazuje się wręcz, że bezpieczeństwo drogowe w ręku dzierżą… właśnie kobiety! Panie przywiązują wielką wagę do rozwijania swoich umiejętności, poruszają się z pokorą i nie są tak brawurowe za kółkiem jak mężczyźni.
Kobiety za kierownicą nie tylko są bardziej uważne i rozsądne, ale też chcą się szkolić. Dowodem na to jest już trzeci FORVIA Women’s Summit. Podczas tego wydarzenia, pracowniczki znanej marki (jednego z największych dostawców części do samochodów osobowych na świecie) weryfikowały swoje umiejętności i ćwiczyły jazdę w bardzo trudnych warunkach drogowych. Zanim opowiemy o tej imprezie, sprawdźmy jakimi kierowcami są kobiety według statystyk.
Jak kobiety wypadają w statystykach dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym?
Podobno kobiety nie potrafią parkować, wyprzedzać, stanowią zagrożenie ze względu na bojaźliwy styl i nad wyraz zachowawcze prowadzenie auta. Mężczyźni nie zdają sobie sprawy, że ten pozornie „strachliwy” sposób jazdy jest kluczem do bezpiecznego prowadzenia samochodu. Potwierdzają to twarde dane!
Polska policja od wielu lat prowadzi statystyki dotyczące zdarzeń drogowych w Polsce, uwzględniając także kategorię podziału ze względu na płeć. Z prowadzonych statystyk wynika jasno, że kobiety odpowiadają zaledwie za 23 procent wypadków w ruchu drogowym w Polsce.
W ubiegłym roku w kraju doszło do ponad 19 tysięcy 300 wypadków na drogach. Panie spowodowały zaledwie 4511 z nich. Mężczyźni doprowadzili natomiast do ponad 14 tysięcy niebezpiecznych zdarzeń.
Jeszcze gorzej panowie wypadają, gdy weźmiemy pod uwagę wypadki śmiertelne. Na jedno zdarzenie tego typu spowodowane przez kobietę (11,5 proc całości), mamy aż osiem do których doprowadziła brawurowa jazda mężczyzn (88 proc. ogółu).
Porównanie stylu jazdy mężczyzn i kobiet wygląda jeszcze gorzej, uwzględniając fakt, że panie są posiadaczkami 40 procent wszystkich praw jazdy kat. B wydawanych w Polsce. Do męskiej części kierowców należy pozostałe 60 procent. Co więcej, specjaliści podkreślają, że wiele pań to tzw. bierni kierowcy, którzy od lat nie używają swoich uprawnień.
Jak wygląda porównanie wypadków drogowych spowodowanych przez kobiety i mężczyzn w 2022 roku?
Liczba wypadków łącznie | Liczba wypadków śmiertelnych | Procentowa ilość kierowców | |
Kobiety | 4511 | 171 (181 osób zabitych) | 40 proc. |
Mężczyźni | 14800 | 1311 (1433 osoby zabite) | 60 proc. |
Specjaliści i policjanci wskazują, że kobiety zwykle jeżdżą po prostu wolniej (stosując się do ograniczeń) i mniej brawurowo. Oczywiście, jest to uogólnienie, bo także wśród pań zdarzają się osoby, które lubią „przycisnąć gaz”. Statystyki pokazują także, że kobiety częściej rozmawiają podczas jazdy przez telefon. Funkcjonariusze wskazują, że to panie częściej dyskutują też z funkcjonariuszami podczas kontroli.
Mimo tych „grzeszków”, to nadal kobiety przodują w statystykach dotyczących bezpieczeństwa jazdy. Marka FORVIA dba, aby jeszcze bardziej poprawić ich umiejętności, organizując cykliczne wydarzenia dla swoich pracowniczek.
Co warto wiedzieć o samej marce FORVIA? Jak wspomnieliśmy, to jeden z największych dostawców części do samochodów osobowych na świecie. Firma chwali się, że co drugie auto zbudowane jest na podzespołach wspólnego projektu HELLA i Faurecia.
FORVIA dba o bezpieczeństwo w ruchu drogowym i dba o szkolenie pracowniczek
FORVIA Women’s Summit to możliwość zdobycia nowych kompetencji w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i okazja do sprawdzenia się np. na płycie poślizgowej czy w symulatorze wypadków. Przedstawiciele firmy wskazują, że ich kadra to w 40 procentach kobiety, a budowanie „wzajemnej inspiracji do dalszych osiągnięć kobiet z branży automotive” jest jednym z nadrzędnych celów światowego koncernu.
Podczas imprezy, przeprowadzonej w przyjacielskiej i swobodnej atmosferze, uczestniczki uczyły się jeździć na różnych rodzajach zakrętów, manewrować na płycie poślizgowej z kurtynami wodnymi, a także wyprowadzały auto z „szarpaka”, czyli urządzenia do wprowadzenia pojazdu w poślizg nadsterowny. Ważnym elementem szkolenia były również zajęcia z pierwszej pomocy. Podkreślmy tutaj, że według statystyk CBOS, zaledwie 25 proc. Polaków jest przekonanych, że potrafiłoby udzielić pomocy poszkodowanemu w wypadku drogowym. Ten odsetek koniecznie należy zwiększać!
Przeprowadzanie podobnych do FORVIA Women’s Summit szkoleń służy zwiększeniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także pozytywnie wpływa na pokorę wśród kierowców. Policjanci często zaznaczają, że jej brak i zbyt duże zaufanie do swoich umiejętności prowadzenia pojazdu są podstawowymi przyczynami tragicznych zdarzeń na drodze.
Nie warto wierzyć w mity
Po analizie dostępnych statystyk możemy stwierdzić, że kobiety zdecydowanie jeżdżą bezpiecznie. Mit nieudolnej kobiety za kierownicą można zatem zdecydowanie wrzucić między inne bajki. Panie poruszają się spokojnie, rozważnie i powodują mniej wypadków. Chcą się też szkolić, a to ma niebagatelne znaczenie dla umiejętności, opanowania i poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym w Polsce.