Audi A6 - samochód osobowy klasy premium

Audi A6 - samochód osobowy klasy premium

Audi A6 posiadające nadwozia typu kombi oraz sedan produkowane jest od roku 1994 do dziś. To samochód osobowy klasy premium, który do dziś ma pięć generacji. Model ten jest następcą samochodu osobowego Audi 100 i konkuruje z BMW serii 5, Volvo V70 i Mercedesem klasy E.

W Audi A6 znajdziemy standardową manualną 5 i 6-biegową skrzynię biegów oraz automaty Stronic, Tiptronic i bezstopniowy Multitronic. Zużycie paliwa przez wynosi nawet 4,3 l przy najbardziej oszczędnych silnikach. Moc maksymalna wynosi do 605 KM, a prędkość maksymalna wynosi nawet 250 km/h z przyśpieszeniem do 100 km/h w 4.9 s.

Audi A6 II zostało zaprezentowane po raz pierwszy w 1997 roku i jest to pierwsza generacja A6 skonstruowana od podstaw. Projekt przebudowy przygotowany został przez znane biuro projektowe Pininfarina. A6 Allroad zadebiutowało w 1999 roku i od zwykłej A6 Allroad wyróżniało je pneumatycznie regulowane zawieszenie umożliwiające dopasowanie wysokości auta do terenu, większe koła oraz nielakierowane zderzaki.

A6 trzeciej generacji oznaczony symbolem C6 zostało zaprezentowane podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu w 2004 roku i rok później wygrało nagrodę Światowego samochodu roku. W 2008 roku samochód przeszedł facelifting zmieniając grill, przednie i tylne reflektory na LED, zmieniono zawieszenie, elektronikę oraz stylistykę.

Rok 2011 to IV generacja, gdzie rok później debiutuje wersja hybrydowa o łącznej mocy silników 265 KM. W 2013 zaprezentowano najmocniejszą wersję modelu, był to RS 6 Avant. Samochód z silnikiem V8 biturbo o pojemności 4 litry i mocy 560 KM. Faceliftingu w 2014 roku to zmieniona atrapy chłodnicy, progów, wlotów powietrza, przednich zderzaków i reflektorów, które opcjonalnie można wyposażyć w LED-y Matrix.

Audi A6 V zostało pokazane w marcu 2018 roku. Ostatnia generacja to nowa linia jak w Audi A7 i A8. Samochód otrzymał nowy cyfrowy kokpit składający się z 3 dużych wyświetlaczy. Piąta generacja A6 wyróżnia się, jest większa i ma większy rozstaw osi. Standardowa gama obejmuje dwa silniki wysokoprężne TDI, trzy silniki benzynowe TFSI oraz benzynowo-elektryczną hybrydę plug-in TFSI e.

Audi A6 - samochód osobowy klasy premium
Audi A6 - samochód osobowy klasy premium
Audi A6 - samochód osobowy klasy premium