Audi A5 - klasa wyższa średnia

Audi A5 - klasa wyższa średnia

Audi A5 to klasa wyższa średnia samochodów osobowych produkowana od roku 2007 do dnia dzisiejszego. Aktualnie mamy 11 generację modelu A5. Bazą konstrukcyjną było A4, do którego A5 jest z przodu bardzo podobne. Samochód dobrze odbierany jest przez klientów, przyciąga wzrok na ulicy, a technicznie zespół napędowy osiągami, prowadzeniem i komfortem podbija serca kierowców.

I generację zaprezentowano podczas targów motoryzacyjnych w Genewie w 2007 roku. Początkowo samochód dostępny był w wersji coupe, a w 2009 roku do wprowadzono liftback zwaną Sportback oraz kabriolet. W 2010 roku zaprezentowano sportową odmianę RS5 w wersji Coupe, a w 2012 w wersji kabriolet. W 2011 roku auto przeszło face lifting podczas którego zmieniono grill, auto otrzymało nowe przednie reflektory diodowe i inne światła tylne. Audi RS 5 wprowadzono do produkcji w roku 2010. Miało silnik V8 o pojemności 4,0 litra i mocy 450 KM. W 2012 roku wersja kabriolet modelu RS 5 była pierwszym na świecie samochodem, który swą premierę miał w Internecie. Wyposażenie standardowe Audi A5 to m.in. elektrycznie regulowane i ogrzewane lusterka zewnętrzne, spryskiwacze z ogrzewanymi dyszami, światła przeciwmgłowe z przodu, elektryczne regulowane przednie szyby, klimatyzacja automatyczna.

Druga generacja A5 została zaprezentowana w maju 2016 roku. Zadbano o więcej akcentów stylistycznych, które miały go odróżnić od pokrewnego A4. We wrześniu 2019 roku Audi przedstawiło model po modernizacji pojawił się m.in. większy ekran dotykowy do sterowania systemem multimedialnym.

W Audi A5 zawieszenie jest sztywno zestrojone, dzięki czemu pojazd prowadzi się bardzo dobrze. Komfort podróżowania jest bardzo dobry, pomimo, że A5 to sportowe auto. Standardowo Audi A5 wyposażane jest w 6-biegową skrzynię manualną. Można wybrać automatyczną skrzynię Multitronic lub S-tronic (montowana z mocniejszymi silnikami). Wszystkie silniki mają bezpośredni wtrysk paliwa i są turbodoładowane. Silniki o mocy 170 KM, 180 KM , 211 KM oraz najmocniejszy o mocy 272 KM.

Audi A5 - klasa wyższa średnia
Audi A5 - klasa wyższa średnia
Audi A5 - klasa wyższa średnia