ceny aut

Ceny aut używanych 2022

Samochody używane wciąż są dobrą i tańszą alternatywą dla nowych aut, lecz niestety i one również znacznie drożeją. Ogromny kryzys, w którym tkwi branża motoryzacyjna, dotyka również rynku wtórnego i dobrze sprawdza się powiedzenie, że tanio już było. Ile jednak kosztują samochody używane w 2022 roku, jak bardzo podrożały i z czego to wynika?

Ile kosztują obecnie samochody używane?

Ceny samochodów używanych rosną bardzo dynamicznie. W czerwcu 2022 roku mediana cen samochodów używanych wyniosła 24 500 złotych. Zaledwie rok wcześniej była ona na poziomie 19 500 złotych, co oznacza wzrost na poziomie około 25% w ciągu tylko jednego roku. Auta drożeją więc znacznie szybciej niż ceny towarów i usług, które według danych GUS od czerwca 2021 roku do czerwca 2022 roku stały się wyższe o 15,6%.

To, co się poprawiło względem innych miesięcy tego roku to jednak mediana przebiegu wystawionych na sprzedaż aut używanych. Ta wynosi 187 tysięcy kilometrów, a bywały miesiące, w których sięgała nawet 200 tysięcy kilometrów. Gorsza niż w pozostałych miesiącach 2022 roku jest za to mediana wieku aut używanych. Wynosi ona aż 13 lat.

Jakie są najbardziej popularne auta używane?

Pomimo tego, że samochody używane drożeją, to nie zmienia się jedno. Mowa tu oczywiście o liście najbardziej popularnych aut używanych na polskim rynku. Skład pierwszej dziesiątki jest bardzo podobny do tego sprzed nawet kilku lat i znajdziemy w nim głównie niemieckie auta z małymi wyjątkami.

Najwięcej ofert sprzedaży samochodów używanych w naszym kraju dotyczy Opla Astra. Ten niemiecki kompakt, który przez lata był konstruowany w Polsce, cieszy się dużą popularnością już od wielu lat i jest stałym bywalcem na podium, a nawet na pierwszym miejscu wśród najpopularniejszych aut używanych w Polsce.

Druga pozycja należy z kolei do auta z klasy średniej, którym jest Audi A4. Popularna jest szczególnie generacja oznaczona kodem B5, lecz pozostałe również nie mogą narzekać na brak chętnych. Podium uzupełnia z kolei bezpośredni rywal dla konstrukcji Audi, którym jest BMW serii 3.

Dlaczego samochody używane tak podrożały?

Ceny aut używanych wynikają z szeregu wielu niekorzystnych czynników, które sprawiły, że cała branża motoryzacyjna znajduje się obecnie w ogromnym kryzysie. Wszystko wynika z tego, że z racji na niższą sprzedaż aut nowych znacząco zmniejszyła się podaż samochodów używanych. Popyt z kolei nie spadł, a momentami był nawet wyższy, gdy nowych aut zaczęło brakować co poskutkowało wzrostem cen szczególnie kilkuletnich modeli. Od czego jednak rozpoczęły się problemy motoryzacji?

Aby zrozumieć to, z czym zmaga się obecnie branża motoryzacyjna trzeba cofnąć się do 2020 roku. Wtedy rozpoczęła się pandemia koronawirusa, która wywarła przeogromny wpływ na życie całego świata, który jest widoczny do dziś mimo tego, że w większości państw ograniczenia nie są już aż tak restrykcyjne. Dla motoryzacji ciosem okazały się przede wszystkim restrykcje, które wymuszały zamykanie fabryk, czy też znaczący odpływ klientów z salonów samochodowych.

Branża nie przewidziała jednak dokładnie tego co czeka ją w 2021 roku. Owszem już w pandemicznym roku doszło do załamania łańcuchów dostaw, lecz wielu producentów miało jeszcze zapasy części z racji na ograniczoną pracę fabryk. W 2021 roku zaczęło jednak brakować kluczowych do produkcji aut półprzewodników. To spowodowało z kolei opóźnienia w produkcji liczone nawet w milionach samochodów osobowych.

Na domiar złego 2022 rok również nie odpuścił i pojawiły się kolejne okoliczności niesprzyjające takie jak na przykład kolejne braki w dostawach, które zostały spowodowane przez spory lockdown w Szanghaju. Nie można również zapomnieć o tym, że wybuchła wojna w Ukrainie, która dostarczała wiele elementów takich jak wiązki kabli czy też gazy szlachetne, które służą do tworzenia laserów używanych przy produkcji półprzewodników. Do tego spowodowała ona nałożenie embarga na Rosję, która dostarczała na przykład stal, czy też platynę. Dlatego dziś ceny aut nowych i używanych są naprawdę wysokie.