przegląd samochodu

Co jaki okres należy wykonać przegląd w samochodzie używanym?

Każdy posiadacz samochodu używanego powinien go poddawać regularnemu przeglądowi. Jak często należy go wykonywać? Ile kosztuje? Z jakich etapów się składa?

 

Badanie techniczne czy przegląd techniczny?

Wielu kierowców myli ze sobą pojęcia, jakimi są badanie techniczne oraz przegląd techniczny. Jeżeli chodzi o pierwsze z nich, nazywane jest ono także przeglądem rejestracyjnym. Jest obowiązkowe i przeprowadza się je najczęściej co 12 miesięcy. Przegląd rejestracyjny obejmuje sprawdzenie stanu technicznego układów oraz podzespołów. Wykonywany jest on na Stacjach Kontroli Pojazdów. Takie badanie dzieli się na podstawowe oraz okręgowe. Na pierwszym z nich przeprowadza się badania pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony, na okręgowych — wszystkie pojazdy. Tego typu przegląd ma na celu dopuszczenie ich do ruchu publicznego.

 

Co do przeglądu technicznego, jest on dobrowolny, a jego częstotliwość określa producent danego samochodu. Jego zakres obejmuje wymianę oleju i filtrów oraz sprawdzenie poszczególnych układów. Przegląd techniczny jest przeprowadzany na Autoryzowanych Stacjach Obsługi.

 

Koszty przeglądu samochodu używanego

Cena przeglądu samochodu jest taka sama od kilku lat i wynosi 99 złotych. Jego wysokość jest regulowana przez obowiązujące w Polsce przepisy. Jeżeli chodzi o koszt ponownego sprawdzenia mechanizmów oraz zespołów w pojazdach, w których podczas badań technicznych stwierdzono usterki, waha się on od 14 do 36 złotych. Opłata za badanie techniczne jest uiszczana z góry, jeszcze przed jego wykonaniem. W niektórych przypadkach możliwa jest płatność odroczona na bazie faktury VAT. Rozliczenie tego typu odbywa się zgodnie z umową zawartą pomiędzy właścicielem pojazdu i stacją kontroli pojazdów.

 

badania techniczne

Jak często należy wykonywać przegląd samochodu używanego?

Jak już zostało wspomniane, w znaczącej części przypadków, samochody używane powinny być poddawane przeglądowi raz w roku. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku nowych pojazdów. Przykładowo, samochody osobowe, samochody ciężarowe o masie do 3,5 tony, motocykle oraz przyczepy o masie do 3,5 tony są badane po raz pierwszy przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji. Drugie badanie wykonuje się przed upływem następnych 2 lat. Kolejne przeprowadza się co roku.

 

Obowiązkowym corocznym przeglądem objęte są nowe pojazdy, takie jak taksówki osobowe, samochody konstrukcyjne przystosowane do przewożenia od 5 do 9 osób czy auta wykorzystywane do nauki jazdy oraz egzaminów na prawo jazdy.

 

Najczęściej przegląd przechodzą autobusy. Najpierw jest to przed upływem 1 roku od pierwszej rejestracji, później — co 6 miesięcy.

 

 

Kto może skierować auto używane na dodatkowy przegląd techniczny?

Niekiedy dojść może do sytuacji, w której auta używane mające ważny przegląd są kierowane na dodatkowe badanie. Skierowanie tego typu może wydać między innymi starosta powiatowy w celu ustalenia danych niezbędnych do rejestracji pojazdu lub wówczas, jeżeli z posiadanych przez niego dokumentów wynika, że samochód narusza wymogi ochrony środowiska lub uczestniczył w wypadku. Na dodatkowy przegląd techniczny skierować może również Główny Inspektorat Transportu drogowego, policja, organy celne lub Straż Graniczna, gdy istnieje podejrzenie, że pojazd może zagrażać bezpieczeństwu ruchu. Wymagany może być on także w sytuacji, kiedy samochód ma być wykorzystywany jako pojazd do nauki jazdy, taksówka czy pojazd uprzywilejowany.

 

Co obejmuje przegląd techniczny samochodu?

Badanie techniczne samochodu składa się z 3 etapów. Pierwszym z nich jest identyfikacja pojazdu. Obejmuje ona sprawdzenie, czy dany numer VIN jest zgodny z dowodem rejestracyjnym. Drugi etap to kontrola dodatkowego wyposażenia, takiego jak instalacja CNG czy LPG. Etapem ostatnim jest sprawdzenie poszczególnych układów oraz podzespołów, takich jak układ kierowniczy, zawieszenie, hamulce, ogumienie, oświetlenie, pasy bezpieczeństwa, układ wydechowy czy nadwozie pod kątem bezpieczeństwa jazdy oraz ich wpływu na środowisko.

 

 

Więcej możesz przeczytać tutaj: Części do samochodów używanych — jak regenerować turbosprężarkę?