Co można sprawdzić po numerze VIN?
Czym jest numer VIN i dlaczego został wprowadzony?
VIN to skrót od angielskiego hasła Vehicle Identification Number, czyli w przełożeniu na język polski: numer identyfikacyjny pojazdu. Jest to specjalny kod, który jest unikalny dla każdego pojazdu opuszczającego fabrykę jakiegokolwiek producenta. Z pomocą numeru VIN nie jest problemem odnalezienie konkretnego samochodu oraz wszelkich danych, które go dotyczą. Oczywiście za wprowadzeniem standaryzowanego kodu stoi spora historia i ważne powody, dla których stworzenie jednego standardu numeru było tak ważne.
Pierwsze podchody do numerowania aut przez konkretnych producentów sięgają jeszcze lat 50. XX wieku. Wtedy jednak każdy producent działał w tym aspekcie na własną rękę, przez co często pojawiało się pewne zamieszanie, gdy na przykład dwa kompletnie inne od siebie pojazdy charakteryzowały się takim samym numerem seryjnym. To jednak zmieniono w 1981 roku i od tamtej pory każdy numer VIN posiada tę samą długość. Oczywiście w niektórych częściach świata pewne szczegóły mogą od siebie odbiegać, lecz najważniejszym aspektem jest fakt, iż ogółem rzecz biorąc system jest czytelny na całym świecie. Gwoli ścisłości, w Europie stosuje się normę ISO-3799.
Gdzie znajdziemy numer VIN w naszym samochodzie?
Przepisy jasno określają, gdzie numer VIN musi zostać umieszczony, nie licząc oczywiście dowodu rejestracyjnego – mówimy tu o samym samochodzie, na którym muszą znajdować się tabliczki znamionowe z wypalonym numerem. Najczęstszymi miejscami, gdzie będziemy mogli na niego natrafić, jest przegroda czołowa, deska rozdzielcza po stronie kierowcy pod przednią szybą, a także wlew paliwa. Niektórzy producenci jednak idą z tym trochę na przekór. Numer VIN może być również umieszczony na przykład na wzmocnieniu czołowym samochodu, na prawym wzmocnieniu bocznym, w podłodze bagażnika, w podłodze pod tylnym siedzeniem czy nawet po wewnętrznej stronie słupka środkowego. Jeżeli nie wiesz, gdzie w danym samochodzie znajduje się tabliczka z numerem VIN, warto zajrzeć do instrukcji samochodu bądź sprawdzić informacje dotyczące konkretnego modelu w Internecie.
Co składa się na numer VIN?
Numer VIN to kod alfanumeryczny, składający się łącznie z 17 znaków. Nie oznacza to jednak, iż znaki te są umieszczane kompletnie losowo i nie można z nich wyczytać żadnych informacji o pojeździe. Wręcz przeciwnie – kod ten jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o samochodzie. Kod VIN w Europie jest podzielony na trzy części. Pierwszą z nich są pierwsze trzy znaki, informujące o regionie i nazwie producenta pojazdu – każda marka posiada swój własny kod. Następnie na miejscach 4-8 znajdziemy znaki mówiące nam o serii samochodu i jego modelu, typie nadwozia, silniku czy nawet wersji wyposażenia. Znak na miejscu 9. to zaś znak kontrolny. Miejsce 10. przeznaczone jest dla znaku określającego rok produkcji, następnie mamy znak identyfikacyjny fabryki, zaś pozostałe cyfry to numer seryjny pojazdu. Dzięki tym informacjom jesteśmy w stanie poznać wszystkie podstawowe informacje o danym samochodzie, tym samym upewniając się, iż numer VIN nie został w żaden sposób sfałszowany.
Pomoc numeru VIN przy sprawdzaniu historii pojazdu
Z pomocą numeru VIN jesteśmy w stanie za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych serwisów i usług zbadać wszelkie informacje dotyczące auta oraz poznać jego historię. Możemy na przykład dowiedzieć się, kiedy dokładnie został wyprodukowany dany pojazd, jakie jest jedno średnie spalanie i na jakim paliwie on jeździ, jaką jednostkę napędową posiada, jaką mocą się charakteryzuje, jaka jest jego masa i dopuszczalna ładowność, a także jak wygląda jego kwestia prawna – czy wszelkie dokumenty zostały wydane, czy posiada on ważną polisę OC i badanie techniczne, czy stan licznika nie przechodził podejrzanych zmian, a także czy nie jest oznaczony w systemie policji jako samochód skradziony. To bardzo istotne kwestie, w szczególności jeżeli rozważamy kupno samochodu.